GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Huawei prezentuje trzy trendy, które napędzą rozwój 5G

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2021-10-15 14:17 - czytano: 95 razy - dodaj komentarz
Huawei prezentuje trzy trendy, które napędzą rozwój 5GPodczas tegorocznej edycji Global Mobile Broadband Forum 2021 (MBBF), rotacyjny prezes Huawei Ken Hu wezwał liderów branży telekomunikacyjnej i technologii cyfrowych do ścisłej współpracy w zakresie rozwoju technologii 5G na całym świecie. Przedstawił trzy kluczowe obszary rynkowe, które będą napędzać kolejny etap rozwoju 5G – usługi rozszerzonej rzeczywistości, rozwój B2B oraz projekty niskoemisyjne.
REKLAMA
Obecnie na całym świecie działa 176 komercyjnych sieci 5G, obsługujących ponad 500 milionów abonentów. W sektorze konsumenckim średnia prędkość pobierania danych w sieci 5G jest około 10 razy większa niż w sieci 4G, co przyczyniło się do szerszej adaptacji aplikacji korzystających z technologii VR czy transmisji 360º. W sektorze przedsiębiorstw na całym świecie istnieje już 10 000 projektów badających zastosowania sieci 5G dla biznesu (5GtoB). Zastosowania 5G w branżach takich jak produkcja, logistyka czy górnictwo przeszły już testy i są powielane na skalę przemysłową.

- W ciągu zaledwie pięciu lat od pierwszego komercyjnego wdrożenia, 5G zapewniło konsumentom znaczną poprawę w zakresie doświadczeń mobilnych i już teraz zaczyna wzmacniać pozycję różnych gałęzi przemysłu na całym świecie. Postęp był znacznie szybszy niż się spodziewaliśmy, zwłaszcza jeśli chodzi o bazę abonentów, zasięg sieci i samą liczbę nadajników 5G na rynku - mówi Ken Hu, rotacyjny prezes Huawei.

Zdaniem przedstawiciela Huawei przed nami znacznie poważniejsze zmiany, których przedsmak cała branża ICT miała w trakcie pandemii. Masowe przejścia na pracę zdalną i przyspieszona cyfryzacja sprawiły, że technologie chmurowe, rozwój SI oraz nacisk na ekologię stały się biznesowymi must have. Firmy i organizacje muszą skupić się na trzech obszarach rozwoju, jeśli chcą być gotowe na nadchodzące wyzwania.

Po pierwsze, wszystkie firmy muszą przygotować sieci, urządzenia i tworzone usługi do gwałtownego rozwoju Rozszerzonej Rzeczywistości (XR). Aby obsługiwać płynne doświadczenie XR oparte na chmurze, sieci muszą zapewnić prędkość pobierania szybszą niż 4,6 Gbit/s z opóźnieniami nie większymi niż 10 milisekund.

- Aby osiągnąć ten stan musimy wprowadzić ulepszenia zarówno w zestawach słuchawkowych, jak i tworzonych usługach. W przypadku zestawów słuchawkowych, ludzie chcą urządzeń, które są mniejsze, lżejsze i bardziej przystępne cenowo - przekonywał Hu.

Hu wezwał także całą branżę ICT do zapewnienia platform chmurowych i narzędzi, które uproszczą sam rozwój treści, co cały czas dla wielu organizacji bywa trudne i kosztowne.

Po drugie, przyspieszenie rozwoju technologii 5G wymaga, aby operatorzy telekomunikacyjni cały czas działali nad udoskonalaniem swoich sieci i rozwijali nowe usługi dla biznesu. Silna sieć jest kluczem do zastosowań 5G m.in. w przemyśle. Ponieważ scenariusze przemysłowe są o wiele bardziej złożone niż konsumenckie, obsługa i konserwacja sieci może być prawdziwym wyzwaniem. Aby pomóc, Huawei opracowuje autonomiczne sieci, które wdrażają inteligencję maszynową do wszystkich obszarów działania sieci 5G, od planowania i budowy do konserwacji i optymalizacji.

Cyfrowa transformacja wymaga również dywersyfikacji. Oprócz zapewnienia łączności, operatorzy powinni dziś pełnić także rolę dostawców usług w chmurze czy integratorów systemów, a przy tym konsekwentnie rozwijać wymagane zdolności. Aby umożliwić szersze przyjęcie 5G w przemyśle, ważne jest również opracowanie branżowych standardów telekomunikacyjnych. W Chinach operatorzy, wraz ze swoimi partnerami biznesowymi, rozpoczęli prace nad standardami umożliwiającymi zastosowanie 5G w takich branżach, jak górnictwo węglowe, hutnictwo i energetyka, co przyczyniło się do zwiększenia wdrożeń w tych sektorach.

Po trzecie, rozwój 5G będzie wymagał, aby cała branża ICT przygotowała się na  działania proekologiczne. Według Światowego Forum Ekonomicznego, do 2030 r. technologia cyfrowa może pomóc w zmniejszeniu globalnej emisji dwutlenku węgla o co najmniej 15%.

- Z jednej strony mamy dziś wielką szansę pomóc wszystkim gałęziom przemysłu w ograniczeniu emisji i zwiększeniu wydajności energetycznej dzięki technologii cyfrowej. Z drugiej strony, musimy zdawać sobie sprawę, że nasza branża generuje największy ślad węglowy i musimy podjąć kroki, aby to zmienić. Obecnie Huawei wykorzystuje nowe materiały i algorytmy, aby obniżyć zużycie energii przez nasze produkty, a także przebudowuje swoje siedziby i optymalizuje zarządzanie energią w centrach danych w celu zwiększenia wydajności - podsumował swoje wystąpienie Ken Hu.

Huawei jest gospodarzem Global Mobile Broadband Forum 2021 wraz z partnerami branżowymi GSMA i SAMENA Telecommunications Council. Forum gromadzi operatorów sieci mobilnych, liderów branży technologicznej i globalnych partnerów Huawei z całego świata, którzy dyskutują nad przyszłością technologii 5G w post-pandemicznym świecie.
Źródło: Huawei
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: