GSMService.pl
 • nowości
 • artykuły
 • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Po kryzysie nie znajdziesz darmowego konta bankowego

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2020-06-08 14:24 - czytano: 255 razy - dodaj komentarz
Po kryzysie nie znajdziesz darmowego konta bankowego“Bezpłatna bankowość”, “konto bankowe za zero”, “żadnych opłat”. Jeszcze niedawno banki - niczym operatorzy telekomunikacyjni - prześcigali się w tego typu ofertach. Obecnie, w trakcie kryzysu i pandemii, po prawdziwych kontach za 0 zł nie pozostało już śladu. Oferty banków prześwietlili pod tym kątem analitycy Comperia.pl. Wiele banków w swojej ofercie chwali się prowadzeniem bezpłatnych kont.
REKLAMA
- Ale po dokładnym prześledzeniu umowy, gwiazdek itd. okazało się, że na rynku dostępny jest tylko jeden rachunek bankowy, za którego prowadzenie, korzystanie z karty i wypłaty z bankomatów faktycznie nie trzeba płacić bez konieczności spełniania dodatkowych warunków - tłumaczy Renata Grochowska, analityczka Comperia.pl, pierwszej polskiej porównywarki finansowej.

Eksperci z Comperia.pl prześwietlili oferty 20 najpopularniejszych polskich banków. W swoim najnowszym, majowym rankingu kont osobistych uwzględnili po jednym, najlepszym dla klienta produkcie. Pod uwagę wzięto takie parametry, jak:
 •     opłaty za prowadzenie konta,
 •     opłaty za kartę,opłaty za wypłaty z bankomatów.
 •     opłaty za kartę,opłaty za wypłaty z bankomatów.
- Klienci Nest Konta w Nest Banku bezwarunkowo mogą korzystać z podstawowych usług bez żadnych opłat - nie tylko za używanie konta i karty płatniczej, ale też wypłat bankomatowych z dowolnych maszyn w kraju i za granicą - mówi Grochowska.

Kolejne najtańsze rozwiązania (ale już np. z limitami darmowych wypłat) oferuje Idea Bank oraz Toyota Bank.

Bezwarunkowe 0 zł za prowadzenie konta oferuje 11 banków, a brak opłaty za kartę 6 banków (stan na maj 2020).

W cennikach nieco ponad połowy flagowych banków nie uświadczymy obecności opłaty miesięcznej za konto. Te 11 banków prowadzi konta za 0 zł, nie stawiając jednocześnie przed klientem warunku zapewniania wpływów pieniężnych, realizowania płatności kartą lub innych wymogów. Pozostałe cztery banki zwalniają z opłaty tych klientów, którzy zapewnią na koncie wpływy w określonej wysokości, dwa banki wymagają w tym celu aktywnego korzystania z karty, a kolejne trzy jednocześnie stosują oba te warunki.

Opłaty za kartę
Tylko sześć banków zachęca klientów do założenia konta poprzez całkowitą rezygnację z opłaty miesięcznej za kartę. Reszta wymaga od klienta, który chce uzyskać zwolnienie z tego kosztu, wykonania określonej liczby transakcji kartą lub Blikiem. Zwykle limitem jest tylko jedna płatność.
Pięć banków z kolei wymaga wydania określonej kwoty - od 100 zł do 500 zł miesięcznie.

Koniec ery bezwarunkowo “darmowej bankowości”?
- Dobrze pamiętamy czasy, kiedy banki - chcąc powiększyć swoją bazę klientów - oferowały wiele z tych elementów zupełnie za darmo. To charakteryzowało polski rynek i przypominało działania lokalnych firm telekomunikacyjnych, które znacząco obniżyły swoje ceny lub oferowały jeden, relatywnie niski abonament, obejmujący pisanie esemesów, dzwonienie, internet bez limitu - tłumaczy Szymon Fiecek, prezes Comperia.

- Przez to ceny w Polsce - tak za usługi telekomunikacyjne, jak i bankowe - były stosunkowo niskie, porównując je z zachodnioeuropejskimi. A mówimy o tej samej usłudze - dodaje.

Obecnie niszę “taniej bankowości” wypełniają fintechy, tworzące liczne aplikacje mobilne do przelewania pieniędzy, wymiany walut czy oszczędzania. Wiele z nich otrzymuje licencję bankową i również wydaje karty płatnicze oraz pozwala prowadzić konta bankowe (w tym wirtualne).
W dobie kryzysu tradycyjne banki mniej zarabiają na odsetkach, bo stopy procentowe określone są na bardzo niskim poziomie. To kolejny prognostyk wskazujący na to, że - aby bank mógł zarobić - musi wrócić do pobierania prowizji i opłat.

- Myślę, że minęły czasy “bezpłatnej bankowości”. To nie znaczy, że brakuje na rynku dobrych ofert. Trzeba jednak poświęcić znacznie więcej czasu, żeby je przeanalizować, porównać i wybrać najlepszą dla siebie - tłumaczy Fiecek, prezes pierwszej polskiej porównywarki finansowej.
Źródło: Prowly
 • Dodaj do Google Bookmarks
 • Dodaj na Śledzika
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj do Wykop
 • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
 • Twitter
 • Facebook
odwiedź nas na: