GSMService.pl
 • nowości
 • artykuły
 • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

ScarCruft: koreańskojęzyczny cybergang ewoluuje i tworzy szkodliwe oprogramowanie

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2019-05-13 15:14 - czytano: 351 razy - dodaj komentarz
ScarCruft: koreańskojęzyczny cybergang ewoluuje i tworzy szkodliwe oprogramowanieBadacze z Kaspersky Lab monitorujący aktywność ScarCruft, zaawansowanego koreańskojęzycznego cyberugrupowania, odkryli, że grupa ta testuje i tworzy nowe narzędzia oraz techniki, rozszerzając zarówno zakres, jak i ilość informacji uzyskiwanych od ofiar. ScarCruft stworzył między innymi narzędzia umożliwiające identyfikowanie urządzeń połączonych za pomocą technologii Bluetooth.
REKLAMA
Ugrupowanie ScarCruft jest prawdopodobnie sponsorowane przez jeden z rządów i przeważnie atakuje podmioty rządowe oraz firmy powiązane z półwyspem koreańskim, polując na informacje o znaczeniu politycznym. Ostatnia aktywność zaobserwowana przez firmę Kaspersky Lab świadczy o ewolucji omawianego ugrupowania, które testuje nowe szkodliwe narzędzia, wykazuje zainteresowanie danymi pochodzącymi z urządzeń przenośnych oraz w nowatorski sposób wykorzystuje legalne narzędzia oraz usługi w swoich operacjach cyberszpiegowskich.       

Podobnie jak w przypadku innych zaawansowanych ugrupowań APT ataki ScarCruft rozpoczynają się od phishingu ukierunkowanego lub złamania zabezpieczeń strategicznych stron internetowych (tzw. ataki metodą wodopoju) przy użyciu exploita lub innych sposobów w celu zaatakowania określonych osób odwiedzających zasoby internetowe.   

W przypadku ScarCruft następuje wówczas pierwszy etap infekcji umożliwiający obejście Windows UAC (kontrola konta użytkownika), co pozwala szkodnikowi wykonać kolejną szkodliwą funkcję o wyższych uprawnieniach przy użyciu kodu, który jest zwykle wykorzystywany w organizacjach do legalnych celów związanych z testami penetracyjnymi. W celu uniknięcia wykrycia na poziomie sieci szkodnik wykorzystuje steganografię, ukrywając szkodliwy kod w pliku graficznym. Ostatni etap infekcji polega na zainstalowaniu tylnej furtki (tzw. backdoora) o nazwie ROKRAT opartego na usłudze w chmurze. Backdoor ten gromadzi szeroki zakres informacji z systemów oraz urządzeń swoich ofiar i może je przesłać do czterech usług w chmurze: Box, Dropbox, pCloud oraz Yandex.Disk.      

Badacze z Kaspersky Lab odkryli, że ScarCruft wykazuje zainteresowanie kradzieżą danych z urządzeń przenośnych, jak również zidentyfikowali szkodliwe oprogramowanie, które rozpoznali urządzenia z technologią Bluetooth przy użyciu interfejsu Windows Bluetooth API.        

Z danych telemetrycznych wynika, że wśród ofiar kampanii opisywanego ugrupowania znajdują się firmy inwestycyjne i handlowe z Wietnamu oraz Rosji, mogące posiadać związki z Koreą Północną, jak również placówki dyplomatyczne w Hongkongu oraz Korei Północnej. Jedna z rosyjskich ofiar zagrożenia ScarCruft została wcześniej zaatakowana przez ugrupowanie DarkHotel.

- Nie jest to pierwszy raz, gdy działania ScarCruft oraz DarkHotel w pewnym stopniu pokrywają się. Ugrupowania te łączą podobne cele ataków, różnią się natomiast pod względem stosowanych narzędzi, technik i procesów. To skłania nas do wniosku, że jedna grupa kryje się w cieniu drugiej. ScarCruft jest ostrożny i woli nie rzucać się w oczy. Z drugiej strony, pokazał się jako aktywne i wysoce kompetentne ugrupowanie, któremu nie brakuje pomysłowości w tworzeniu i wdrażaniu narzędzi. Jesteśmy głęboko przekonani, że nadal będzie ewoluowało — powiedział Seongsu Park, starszy badacz ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

Wszystkie produkty firmy Kaspersky Lab skutecznie wykrywają i blokują opisywane zagrożenie.

Porady bezpieczeństwa
Badacze z Kaspersky Lab zalecają poniższe działania pozwalające zabezpieczyć się przed atakami ukierunkowanymi znanych i nieznanych cyberugrupowań:
 • Zapewnij swojemu zespołowi z centrum operacji bezpieczeństwa dostęp do najnowszej analizy zagrożeń, aby mógł być na bieżąco z najnowszymi narzędziami, technikami oraz taktykami wykorzystywanymi przez cyberprzestepców.
 • W celu zapewnienia wykrywania na poziomie punktu końcowego, badania i niezwłocznego naprawiania szkód w wyniku incydentów stosuj rozwiązania EDR, takie jak Kaspersky Endpoint Detection and Response.
 • Oprócz niezbędnej ochrony punktów końcowych korzystaj z rozwiązania zabezpieczającego klasy enterprise, takiego jak Kaspersky Anti Targeted Attack Platform, które wykrywa zaawansowane zagrożenia na poziomie sieci na wczesnym etapie.
 • Ponieważ wiele ataków ukierunkowanych rozpoczyna się od phishingu lub innego rodzaju socjotechniki, wprowadź szkolenia w zakresie zwiększenia świadomości oraz wyposaż swój personel w praktyczne umiejętności.
Źródło: Kaspersky Lab
 • Dodaj do Google Bookmarks
 • Dodaj na Śledzika
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj do Wykop
 • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
 • Twitter
 • Facebook
odwiedź nas na: