piątek, 29 marca, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Polska musi przyspieszyć

    Zobacz również

    Mimo rekordowego wzrostu liczby łączy szerokopasmowych w 2007 roku, Polska musi przyspieszyć budowę i modernizację infrastruktury telekomunikacyjnej. Plany mówią o 4 milionach nowych gospodarstw domowych i firm podłączonych do internetu w ciągu 3 lat (DI).

    - Reklama -

    W 2007 roku przybyło w Polsce 930 tysięcy szerokopasmowych łączy internetowych, co stanowiło rekordowy wzrost. Z penetracją na poziomie około 9 procent Polska wyprzedza w Unii Europejskiej jedynie Bułgarię. Co więcej, z szacunków Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że jeśli takie tempo zostanie utrzymane… nasz kraj spadnie na ostatnią pozycję.

    Na koniec ubiegłego roku było w Polsce 3.448 tys. szybkich łączy, z czego 2.099 tys. obsługiwała Telekomunikacja Polska. Do 2010 roku łączna liczba łączy ma się przeszło podwoić i osiągnąć 7,55 milionów. Aby tak się jednak stało potrzebne są ogromne inwestycje, a także współpraca rządu, samorządów oraz zaangażowanie środków unijnych.

    Jeśli w statystykach uwzględnimy także łącza dostarczane przez sieci osiedlowe (jest ich około miliona), okaże się, że stały dostęp do Sieci ma około 30 procent gospodarstw domowych. UKE zakłada wzrost penetracji w ciągu trzech lat z obecnych 9 do 20 procent. Według szacunków Gazety Prawnej może to oznaczać nawet połowę gospodarstw domowych ze stałymi łączami w 2010 roku.

    Bez modernizacji infrastruktury niewiele da się jednak zdziałać. Jak szacuje Telekomunikacja Polska około 2 milionów gospodarstw domowych w ogóle nie jest podłączonych do sieci telekomunikacyjnej, a kolejne 2,3 milionów, ze względu na przestarzałą infrastrukturę nie ma szans na posiadanie łączy szybszych niż 1 Mb/s.

    Problemem jest nie tylko fizyczna możliwość zwiększenia liczby użytkowników szybkiego internetu, ale także taka modernizacja infrastruktury, by dostęp ten faktycznie dało się nazwać szybkim. W Polsce najczęściej spotykanym łączem jest 1 Mb/s. Tymczasem w krajach zachodnich za porównywalne pieniądze klienci otrzymują łącza nawet kilkunastokrotnie szybsze.

    Kluczową rolę do odegrania będzie tutaj miała Telekomunikacja Polska, ze względu na najbardziej rozległą własną sieć oraz największą liczbę klientów. TP może jednak jeszcze wstrzymywać się od inwestycji bowiem wciąż ma możliwość, bez jakichkolwiek nakładów w rozwój sieci, podłączenia kolejnego miliona gospodarstw domowych.

    Anna Streżyńska, Prezes UKE zaznacza jednak, że jeśli obecnym na rynku operatorom obecne tempo rozwoju odpowiada, to może trzeba poszukać nowego gracza, który wykorzystując własne i unijne środki, dokona niezbędnych inwestycji. Tym bardziej, że Telekomunikacja Polska w zamian za rozwój własnej sieci, żąda jej ochrony, czyli nieudostępniania konkurentom, co stałoby w sprzeczności z unijnym prawem.

    Nie bez znaczenia będą także inicjatywy rządowe, a także poszczególnych samorządów. Jak na razie są one wdrażane na większą skalę jedynie w Małopolsce. W regionie tym do 2011 roku 90 proc. gospodarstw domowych oraz 100 proc. instytucji publicznych i firm ma mieć dostęp do Sieci. Natomiast rządowy program dla tzw. ściany wschodniej dopiero będzie startować.

    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    OVHcloud poszerza portfolio chmury publicznej o usługę Managed Rancher Service

    OVHcloud, europejski lider w dziedzinie chmury, podczas konferencji KubeCon Europe 2024 ogłosiła wprowadzenie nowych usług do rosnącej oferty chmury...