wtorek, 6 maja, 2025

Nasze serwisy:

Więcej

    Weryfikacja tożsamości przez aplikację mObywatel podczas wyborów prezydenckich

    Zobacz również

    mDowód jest pełnoprawnym dokumentem tożsamości od 14 lipca 2023 r. Tożsamość wyborcy była weryfikowana za pomocą mDowodu w wyborach w październiku 2023 r., w wyborach samorządowych oraz w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 r.

    - Reklama -


    Zgodnie z ustawą o mObywatelu weryfikacja tożsamości mDowodem może odbywać za pomocą metody wizualnej (sprawdzanie charakterystycznych elementów mDowodu), funkcjonalnej (sprawdzanie działania aplikacji obywatela) lub poprzez skanowanie QR kodu z użyciem drugiego urządzenia (następuje wówczas wymiana danych między urządzeniami).

    W związku z pojawiającymi się przypadkami podrabiania aplikacji mObywatel (wykorzystywanymi głównie do wykazania pełnoletności przy zakupie alkoholu) Centralny Ośrodek Informatyki zaproponował Krajowemu Biuru Wyborczemu skorzystanie w nadchodzących wyborach z weryfikacji kryptograficznej (za pomocą kodu QR).

    KBW, jako główną, wybrało metodę polegającą na zeskanowaniu specjalnego kodu QR, który otrzymają komisje wyborcze. Obywatel będzie skanować za pomocą aplikacji mObywatel ten kod QR i na ekranie jego telefonu wyświetlą się jego dane. Będzie to możliwe wyłącznie w dniu głosowania i tylko jeśli obywatel będzie posługiwać się najnowszą wersją aplikacji mObywatel. Informacja która pojawi się na ekranie wyborcy będzie zawierała charakterystyczne elementy znane członkom komisji wyborczej.

    Fałszowanie dokumentu i używanie go za autentyczny
    Podrabianie lub przerabianie dokumentu w celu użycia go jako autentyczny, a także używanie takiego dokumentu jako autentycznego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. (Art. 270 Kodeksu Karnego)

    Posługiwanie się fałszywym dokumentem tożsamości w celu uzyskania karty do głosowania w wyborach w Polsce jest nielegalne. Odpowiednie przepisy zawarte są w Kodeksie karnym, w szczególności w artykule 248, który penalizuje różne formy nadużyć związanych z procesem wyborczym.

    Artykuł 248 Kodeksu karnego stanowi, że: kto w związku z wyborami do Sejmu, do Senatu, wyborem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborami do Parlamentu Europejskiego, wyborami organów samorządu terytorialnego lub referendum:

    • sporządza listę kandydujących lub głosujących, z pominięciem uprawnionych lub wpisaniem nieuprawnionych,
    • używa podstępu celem nieprawidłowego sporządzenia listy kandydujących lub głosujących, protokołów lub innych dokumentów wyborczych albo referendalnych,
    • podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Znajdź i kup z AI: Visa otwiera nową erę handlu

    AI zmienia sposób, w jaki robimy zakupy i dokonujemy płatności. Visa czerpie z potencjału swojej globalnej sieci płatniczej oraz dziesięcioleci...