sobota, 12 lipca, 2025

Nasze serwisy:

Więcej

    Technologia chmury obliczeniowej – cykl edukacyjny Ministerstwa Cyfryzacji cz. 1

    Zobacz również

    Chmura obliczeniowa to technologia, która bardzo szybko się rozwija. Oferuje wiele ważnych narzędzi – zarówno dla organizacji, jak i odbiorców usług. Można z nich korzystać przy niewielkich nakładach finansowych oraz kadrowych. Narzędzia te mogą być używane w codziennej pracy organizacji. Ułatwiają pracę urzędnikom, zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa i pozwalają efektywnie wykorzystywać środki. Jednocześnie odbiorcy usług administracji mogą liczyć na to, że usługi będą świadczone szybko, nieprzerwanie i elektronicznie – bez potrzeby wizyty w urzędzie.

    - Reklama -

    Chmura obliczeniowa. Co warto wiedzieć
    W sektorze publicznym warunki korzystania z usług chmury obliczeniowej określa uchwała Rady Ministrów w sprawie Inicjatywy „Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa”. W czasie obowiązywania tej uchwały zauważono, że nie każdy podmiot administracji wie, że może korzystać z takich usług. Aby upowszechnić nowe technologie w administracji i rozwijać kompetencje cyfrowe pracowników sektora publicznego, Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczyna cykl edukacyjny o technologii chmury obliczeniowej.

    Czym jest chmura obliczeniowa i jakie są jej rodzaje?
    Chmura obliczeniowa to technologia, która służy do tego, aby przechowywać, przetwarzać i zarządzać danymi. Opiera się na współdzielonych zasobach, takich jak np. infrastruktura czy oprogramowanie. Technologia ta stanowi alternatywę dla rozwiązań on-premise, czyli oprogramowania lokalnego, zainstalowanego na fizycznych serwerach danego podmiotu.

    Do najważniejszych cech chmury obliczeniowej należy zaliczyć samoobsługę na żądanie, szeroki dostęp do sieci, łączenie zasobów, możliwość szybkiej rozbudowy (i redukcji), mierzalność usługi.

    Wyróżniamy 4 rodzaje usług chmurowych:

    • chmura prywatna,
    • chmura publiczna,
    • chmura hybrydowa,
    • chmura wspólnotowa.


    Rodzaje chmury różnią się między sobą m.in. własnością zasobów i sposobem ich dostarczania.

    Jakie są modele świadczenia usług w chmurze obliczeniowej?
    Podstawowymi modelami świadczenia usług w chmurze obliczeniowej są:

    • infrastruktura jako usługa (IaaS),
    • platforma jako usługa (PaaS),
    • oprogramowanie jako usługa (SaaS).


    Wraz z rozwojem usług chmurowych zaczęto wyróżniać także inne modele usług, mające charakter bardziej szczegółowy. Do modeli tych można zaliczyć cyberbezpieczeństwo jako usługa (SecaaS) czy odzyskiwanie po awarii jako usługa (DRaaS). Usługi te zwykle są jednak oferowane w oparciu o podstawowy model.

    Zastosowanie chmury obliczeniowej
    Usługi chmurowe są powszechnie stosowane w aplikacjach i usługach codziennego użytku. Od usług administracji publicznej, przez bankowość i płatności mobilne, edukację, pocztę elektroniczną, aż po inteligentne miasta (smart city). Wiele użytkowników Internetu nie wie, że korzysta z chmury obliczeniowej, gdy edytuje dokumenty w przeglądarce albo umieszcza zdjęcia czy filmy z wakacji w serwisach umożliwiających przechowywanie danych.

    Do najpopularniejszych usług, które oparte są o chmurę obliczeniową należy zaliczyć Blik, Microsoft Teams, Zoom, Gmail, Microsoft 365, iCloud, Dropbox czy ePUAP.

    0 Komentarze
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    HONOR Magic V5 – najcieńszy składany smartfon 2025 roku z potężną baterią

    Globalna firma technologiczna HONOR 2 lipca zaprezentowała w Chinach swój najnowszy model – HONOR Magic V5. Urządzenie, które pojawi...