poniedziałek, 28 lipca, 2025

Nasze serwisy:

Więcej

    Specjaliści IT z misją – pomagają NGO pro bono

    Zobacz również

    Ponad 25 tys. godzin – tyle czasu tylko w 2024 r. poświęcili wolontariusze zaangażowani w inicjatywę OpenTech na pracę nad projektami dla NGOsów. Tworzyli dla nich pro bono strony internetowe i aplikacje. Od startu tej platformy zrealizowali już 64 projekty na arenie międzynarodowej, w tym 6 w Polsce. Jeden z nich – ten dla Fundacji Różowa Skrzyneczka – zdobył właśnie prestiżową nagrodę. Na tym nie koniec – kolejnych 28 projektów jest w trakcie!

    - Reklama -


    Organizacje pozarządowe często mierzą się z wyzwaniami wynikającymi z ograniczonego dostępu do zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Barierą są nie tylko koszty, ale również brak specjalistycznej wiedzy. Właśnie na te wyzwania odpowiada platforma OpenTech. Została uruchomiona w 2019 r. – była to wewnętrzna inicjatywa pracowników firmy SoftServe. Od 2021 r. działa też w Polsce. Organizacje non-profit mogą dzięki niej korzystać z profesjonalnego wsparcia specjalistów z branży IT w zakresie np. tworzenia stron internetowych czy aplikacji bez ponoszenia kosztów.


    Pomagają i globalnie, i lokalnie
    Ponad pięć lat działalności OpenTech to już 64 projekty zrealizowane na arenie międzynarodowej we wszystkich lokalizacjach SoftServe, w tym 6 w Polsce. W inicjatywę zaangażowało się dotychczas globalnie ponad 1400 osób, które tylko w 2024 r. poświęciły jej łącznie ponad 25 tys. godzin, robiąc to całkowicie pro bono. W Ukrainie, gdzie platforma funkcjonuje najdłużej, działali m.in. dla UNICEF przy stworzeniu aplikacji edukacyjno-rozrywkowej dla dzieci przebywających w schronach podczas alarmów bombowych czy przy aktualizacji platformy do monitorowania szczepień.


    W Polsce w ramach OpenTech powstała m.in. platforma „Pomagam Ukrainie” stworzona we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Informatyki oraz portal „UNICEF Spilno” zawierający kluczowe informacje dla ukraińskich uchodźców przebywających w naszym kraju. Wolontariusze zajęli się także budową strony internetowej dla fundacji „Ładne Historie”, która wspiera osoby niepełnosprawne i lokalne społeczności czy dla fundacji „Terapeuta na 4 łapach”, która prowadzi zajęcia terapeutyczne z udziałem zwierząt.


    Technologie w słusznej sprawie

    Portfolio projektów jest imponujące i zarazem różnorodne pod względem wykorzystywanych technologii. Dla przykładu przy wspomnianej wcześniej stronie dla fundacji „Ładne Historie” wykorzystywane były WordPress i PHP, platforma dla Fundacji Różowa Skrzyneczka stawiana była z wykorzystaniem Java i React, a współtworzona z WWF Ukraine platforma, której celem jest odnowa ukraińskich lasów, to przede wszystkim Angular i Python. Tego rodzaju wolontariat umiejętności pracowniczych to więc nie tylko pomoc organizacjom pozarządowym – to również dodatkowa szansa na rozwój dla wolontariuszy.


    W ramach OpenTech mogłem zastosować moje umiejętności w kontekście, który ma wyjątkowe znaczenie. Praca z myślą o społecznościach, w tym o osobach z niepełnosprawnościami, to wyzwanie, które sprawiło, że zupełnie inaczej spojrzałem na tworzenie stron internetowych i przestrzeni, która łączy i wspiera. Satysfakcja z tego, że mój wkład realnie ułatwia pomaganie innym, jest bezcenna – mówi Łukasz Czyrny, AWS DevOps Technical Leader w SoftServe Poland.


    Wolontariat sposobem na wellbeing i mniejszą rotację?
    Firmowe programy wolontariatu pomagają rozwijać nowe umiejętności – zarówno te twarde, jak i miękkie. Osoby, które uczestniczą w tego rodzaju inicjatywach, deklarują ponadto, że są bardziej zadowolone z pracy – 79% w porównaniu do 55% w przypadku osób, które nie są wolontariuszami. Są również bardziej zadowoleni z kultury swojej firmy – 75% w porównaniu z 54%, a także kierownictwa – 71% w porównaniu z 45% (badanie Ares Management i Edge Research z 2023 r.).


    87% respondentów twierdzi, że możliwości w zakresie wolontariatu są dla nich istotne przy podejmowaniu decyzji o pozostaniu u obecnego pracodawcy lub poszukiwaniu nowego zatrudnienia (badanie Deloitte Purpose and DEI Office z 2024 r.). Programy wolontariatu mogą więc dać firmie ogromną przewagę konkurencyjną, zwłaszcza w kontekście pozyskiwania i zatrzymywania talentów. W firmach, które aktywnie wspierają wolontariat, wskaźniki rotacji pracowników są często niższe, a satysfakcja z pracy wyższa. Jej dodatkowym źródłem może być także to, gdy wolontariacka inicjatywa zostanie dostrzeżona, a jeszcze lepiej – nagrodzona. Tak było w przypadku projektu dla Fundacji Różowa Skrzyneczka. – Współpraca z wolontariuszami w ramach OpenTech to dla nas ogromna wartość. Dzięki ich profesjonalnemu wsparciu tworzymy Akademię Menstruacji – pierwszą w Polsce platformę internetową, która będzie rzetelnym źródłem wiedzy i edukacji o menstruacji i zdrowiu intymnym – mówi Ewa Szymera z Fundacji Różowa Skrzyneczka. – Ten projekt został już nawet wyróżniony przez Forbes Women Polska oraz SEXEDPL jako jeden z najbardziej przełomowych w obszarze fem-tech i edukacji zdrowotnej kobiet! – dodaje.


    Plany na przyszłość
    Pracownicy SoftServe planują dalszy rozwój programu OpenTech, zwiększając liczbę realizowanych projektów i angażując kolejnych wolontariuszy. – Mamy nadzieję, że OpenTech stanie się jednym z flagowych przedsięwzięć naszej firmy w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. Wierzymy, że łącząc szczytne idee i technologiczne know-how można tworzyć rozwiązania, które będą realnie zmieniać nasz świat na lepsze – podkreśla Michalina Gołąb z SoftServe Poland. Organizacje zainteresowane działaniami w ramach OpenTech mogą zgłaszać się poprzez stronę internetową https://opentech.softserveinc.com/en/about.


    Oczy otwarte na potrzeby innych

    Inicjatywa OpenTech to nie jedyne prospołeczne działanie firmy SoftServe. W 2014 r. założyła ona fundację charytatywną Open Eyes, która działa w Europie, a w szczególności w Ukrainie i w Polsce. Koncentruje się na trzech kluczowych obszarach: wspieraniu placówek medycznych, promowaniu edukacji wśród młodzieży i dzieci oraz pomocy ukraińskim obrońcom i weteranom. SoftServe realizuje także inne działania z zakresu zrównoważonego rozwoju takie jak m.in. projekt Generation Tech wspierający dzieci o niskich dochodach, oferując im różne aktywności, w tym takie z zakresu IT, program EmpowerU, dzięki któremu z bezpłatnej edukacji z zakresu IT mogą korzystać weterani i osoby z niepełnosprawnościami, czy aktywności o charakterze well-beingowym realizowane z myślą o pracownikach.

    ŹródłoSoftServe
    0 Komentarze
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Nowa ergonomiczna klawiatura bezprzewodowa Hama WK-900 Ergo

    Najważniejszym i od razu rzucającym się w oczy wyróżnikiem klawiatury Hama WK-900 Ergo jest podzielony, asymetryczny układ klawiszy, który...