piątek, 4 lipca, 2025

Nasze serwisy:

Więcej

    Raport Red Hat: 43proc. firm rozważa zmianę platformy do wirtualizacji, a na znaczeniu zyskują kontenery i generatywna AI

    Zobacz również

    Wojciech Furmankiewicz, dyrektor Red Hat ds. technologii i rozwiązań w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

    - Reklama -


    85% firm na świecie korzysta z hybrydowych środowisk chmurowych, a 72% z usług więcej niż jednego dostawcy – wynika z opublikowanego przez Red Hat raportu State of Virtualization 2025. Ponad siedem na dziesięć przedsiębiorstw deklaruje, że co najmniej połowa ich zasobów IT działa obecnie w zwirtualizowanym środowisku. Taki model staje się coraz bardziej powszechny, co nie znaczy, że jest wolny od wyzwań. Wśród głównych barier we wdrażaniu wirtualizacji firmy wskazują wysokie koszty licencyjne oraz rosnącą złożoność zarządzania infrastrukturą IT. W reakcji na te przeszkody rośnie zainteresowanie technologią Kubernetes – odsetek firm wykorzystujących kontenery ma wzrosnąć z 38% do 45% w ciągu najbliższych trzech lat.


    Architektura współczesnych środowisk IT w przedsiębiorstwach na całym świecie staje się coraz bardziej złożona. Rosnącą popularnością cieszy się model chmury hybrydowej pozwalający łączyć infrastrukturę lokalną z zasobami chmurowymi, a także podejście multicloud, w ramach którego firmy korzystają równolegle z usług chmurowych od różnych dostawców. W takich warunkach zespoły IT muszą zadbać o spójne, bezpieczne i elastyczne zarządzanie cyfrowym ekosystemem w firmie. W tym kontekście na znaczeniu zyskuje wirtualizacja jako fundament, który pozwala uprościć codzienne działania i okiełznać rosnącą złożoność infrastruktury informatycznej.


    Podejście, które staje się standardem
    Raport Red Hat wskazuje, że 71% badanych firm na świecie ma dziś zwirtualizowaną co najmniej połowę swojej infrastruktury IT. Przedsiębiorstwa poddają wirtualizacji nie tylko wybrane obszary cyfrowego środowiska, ale jego dużą część, w tym serwery (84% wskazań), zasoby pamięci masowej (81%) oraz sieci (77%).

    Za szerokim wykorzystaniem wirtualizacji stoją wymierne efekty. Aż 90% respondentów uważa, że ułatwia im ona dostosowanie się do zmian technicznych. Niemal taki sam odsetek (88%) wskazuje ją jako podstawę nowoczesnej, innowacyjnej infrastruktury IT, a 89% dostrzega, że w połączeniu z automatyzacją i zastosowaniem kontenerów wirtualizacja pomaga przyspieszyć proces wytwarzania i rozwijania oprogramowania. Siedem na dziesięć firm zauważa, że wdrożenie wirtualizacji ułatwia im realizację strategii rozwoju chmury i poprawia zdolność do odzyskiwania danych po awarii, zaś dla 68% ważną korzyścią jest możliwość uniezależnienia się w pewnym stopniu od infrastruktury fizycznej.


    Wyzwania przyczynkiem do zmian
    Chociaż firmy dostrzegają korzyści z wprowadzenia wirtualizacji, nie ignorują też wyzwań, które utrudniają jej wdrażanie i dalszy rozwój. Niemal co trzecie przedsiębiorstwo (31%) obawia się wysokich kosztów zakupu licencji na korzystanie z platform wirtualizacyjnych, a także rosnącego poziomu złożoności zarządzania systemami IT. Jedna na cztery firmy (27%) wyraża wątpliwości czy wsparcie oferowane przez dostawcę wybranego rozwiązania nie wygaśnie, a 24% zastanawia się na ile długofalowa wizja rozwoju partnerów technicznych będzie zbieżna z ich własną strategią działalności.


    Wyzwania te sprawiają, że przedsiębiorstwa coraz częściej przyglądają się użytkowanym obecnie narzędziom IT i rozważają różne opcje działania. Siedem na dziesięć podmiotów jest w trakcie lub niedawno zakończyło przenoszenie swoich obciążeń z jednej platformy wirtualizacyjnej na inną, a 43% respondentów rozważa zmianę dostawcy w ciągu najbliższych trzech lat. Wśród najważniejszych kryteriów wyboru nowego rozwiązania firmy wskazują dostępność automatyzacji i funkcji bazujących na sztucznej inteligencji (38%), możliwość integracji z już istniejącą infrastrukturą IT (37%), a także ujednolicenie środowiska dla różnych typów obciążeń: od maszyn wirtualnych po kontenery i aplikacje serverless, uruchamiane bez konieczności zarządzania infrastrukturą serwerową (34%).


    Rosnąca rola kontenerów i AI
    Wymagania te są spójne z kierunkiem technicznym, w którym chcą podążać nowoczesne przedsiębiorstwa. Chociaż maszyny wirtualne wciąż będą odgrywać istotną rolę w infrastrukturze IT, firmy coraz wyraźniej otwierają się na nowe podejścia. Z raportu Red Hat wynika, że odsetek podmiotów wykorzystujących kontenery wzrośnie w ciągu najbliższych trzech lat z 38% do 45%. Firmy planują także aktualizowanie swoich strategii wirtualizacyjnych, aby lepiej odpowiadały na takie potrzeby jak optymalizacja środowisk chmurowych (46%), wspólne zarządzanie maszynami wirtualnymi i kontenerami na pojedynczej platformie (39%) czy modernizacja tradycyjnych obciążeń (37%).


    Obok konteneryzacji kolejnym wyraźnym trendem w obszarze zarządzania i rozwoju środowisk wirtualizacyjnych staje się wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji. Ponad połowa badanych firm (54%) już używa narzędzi gen AI do wspierania zespołów IT w rozwiązywaniu problemów technicznych, jak również do tworzenia raportów i analiz działania infrastruktury (50%). Wykorzystywane są one również do optymalizacji obciążeń z zastosowaniem analityki predykcyjnej (49%) oraz do automatyzacji konfigurowania i wdrażania systemów (48%). Ten kierunek w kolejnych latach będzie przybierał na sile, wskazując, że przyszłość wirtualizacji to nie tylko rozwój architektury, ale również narzędzi do inteligentnego zarządzania nią.

    ŹródłoRed Hat
    0 Komentarze
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Nowe oszustwo związane z ubezpieczeniami zdrowotnymi

    W ostatnich tygodniach specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa obserwują wzrost liczby oszustw związanych z ubezpieczeniami zdrowotnymi. Ich celem jest kradzież danych...