Okres wakacyjny to czas, kiedy wiele osób decyduje się na wykorzystanie urlopu, pozostawiając swój dobytek na dłuższy czas bez opieki. Wedle danych udostępnionych przez Komendę Główną Policji, w ubiegłym roku od 1 czerwca do 31 sierpnia włącznie doszło do 13 077 stwierdzonych przypadków kradzieży z włamaniem. Czy można się przed tym zabezpieczyć?
Polacy boją się okresu wakacyjnego
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie firmy Netatmo w 2023 roku, niemal 67% Polaków obawia się opuszczenia domu w okresie wakacyjnym. Drugim najbardziej stresogennym terminem są święta Bożego Narodzenia, jednak ten czas wskazuje 11-krotnie mniej respondentów (6%). Czego jednak obawiają się mieszkańcy Polski?
Wśród najczęściej wymienianych sytuacji wywołujących dyskomfort psychiczny są włamania (76%) oraz pożary (49%). Nie ma się zresztą czemu dziwić – w samym 2024 roku doszło w sumie do 57 240 włamań z kradzieżą, z czego aż 13 088 przypada na okres letni. Wykorzystanie systemów smart home może jednak zapewnić poczucie komfortu i podwyższyć poziom bezpieczeństwa, nawet podczas dłuższego wyjazdu.
Inteligentna kamera = spokój ducha
To samo badanie wykazało, że tylko 30% Polaków zdecydowało się w 2023 roku na montaż systemu bezpieczeństwa. Jednocześnie aż 86% spośród tych, którzy zdecydowali się na tego typu ruch, uważa, że ich dom jest wystarczająco chroniony. Co ciekawe, poczucie bezpieczeństwa domowników zwiększa się w aż 64% przypadków, jeżeli wśród zabezpieczeń znajdują się urządzenia smart home.
Dobrym sposobem na ukojenie obaw związanych z wyjazdem i pozostawieniem nieruchomości bez domowników może być instalacja kamer zewnętrznych. Potencjalni złodzieje mogą zrezygnować z próby włamania, jeżeli zauważą, że posesja jest objęta monitoringiem, natomiast właściciel ma całodobowy podgląd na swój teren. Istotny jest jednak aspekt ewentualnej subskrypcji oraz funkcji za nią ukrytych.
Część producentów decyduje się na sprzedaż swoich urządzeń w niższych cenach, jednak po zakupie użytkownik dowiaduje się, że pełny potencjał danego sprzętu odblokuje dopiero po opłaceniu subskrypcji. Potencjalni nabywcy inteligentnych sprzętów powinni więc zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt, podczas podejmowania decyzji o zakupie systemu alarmowego.
Ochrona wewnątrz i na zewnątrz
Kamery zewnętrzne wyposażone w alarm lub system oświetlenia mogą okazać się niezwykle przydatne przy okazji odstraszania potencjalnego włamywacza. Niemniej, wnętrze domu również jest istotne i także powinno być monitorowane, szczególnie jeśli zewnętrzny system nie ma podglądu na niektóre obszary wokół nieruchomości.
Odpowiednia kamera wewnętrzna jest więc tak samo ważna, co ta znajdująca się na zewnątrz naszego domu. Poza kwestią subskrypcji, dobrze by było, gdyby sprzęt ten rozpoznawał domowników i przestawał nagrywać lub wyłączał się, gdy tylko ci wejdą do pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem mogłoby być zastosowanie fizycznej przesłony, która dawałaby komfort, związany z tym, że nikt nie patrzy, gdy właściciele wrócili do domu.
Istotnym aspektem takiego systemu jest również integracja oraz dedykowana aplikacja, obsługująca powiadomienia. Jeżeli któraś z kamer wykryje nietypowy ruch lub potencjalne zagrożenie, użytkownik powinien dostać powiadomienie na telefon w czasie rzeczywistym, żeby mieć możliwość szybkiej reakcji. Czy to poprzez włączenie syreny alarmowej, czy zawiadomienie odpowiednich służb o przestępstwie.
Czy należy się przejmować kwestią subskrypcji?
Ceny kamer mogą wydawać się niskie, jednak w przypadku modeli tańszych często dochodzi opłata subskrypcyjna, która w dłuższym okresie może oznaczać znaczący wydatek. Przykładowo – kamera kosztująca 120 złotych wymaga do działania subskrypcji kosztującej 30 złotych miesięcznie.
W ciągu 4 miesięcy opłaty zrównają się z ceną urządzenia, natomiast przez 2 lata użytkownicy wydadzą blisko 720 złotych. To z kolei przekłada się na koszt całkowity 840 złotych, nawet pomimo początkowego niskiego progu cenowego. A przecież po 2 latach wcale nie ma obowiązku wymiany sprzętu, jeżeli ten wciąż działa, co może prowadzić do jeszcze większych kosztów podczas całego okresu użytkowania.
Ceny subskrypcji również mogą wzrosnąć, co spowoduje jeszcze większe straty w portfelach osób, które pierwotnie nie chciały wydać majątku na system bezpieczeństwa dla swojego domu. Produkty marki Netatmo nie korzystają z takiego modelu biznesowego i użytkownik kupujący którykolwiek ze sprzętów, dostaje stały dostęp do wszelkich funkcjonalności, bez dodatkowych opłat.
– Jak pokazują dane policyjne, przestępcy też korzystają z wakacji – niestety jednak nie w celu relaksu, a ograbienia osób, które udały się na urlop. Jeżeli tylko w okresie letnim średnio dochodzi do jednego włamania co 10 minut, to urządzenia którym powierzamy bezpieczeństwo naszych domów powinny być niezawodne. Warto więc sprawić, żeby nieruchomość korzystała z jednego systemu, który można łatwo rozszerzyć oraz kontrolować z poziomu pojedynczej aplikacji. Pozwoli to na szybką reakcję w wypadku, gdy zauważymy włamywacza, próbującego dostać się do naszego domu – mówi Michał Sroka, Head of International Sales w Netatmo.