Polska stawia na innowacyjne technologie. Podczas wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wiceminister cyfryzacji Rafał Rosiński uczestniczył w targach GITEX Global 2025 w Dubaju – jednym z największych na świecie wydarzeń poświęconych technologiom cyfrowym, innowacjom i sztucznej inteligencji. Rozmowy dotyczyły wzmocnienia współpracy międzynarodowej w obszarze gospodarki cyfrowej oraz promocji polskich rozwiązań technologicznych na rynkach Bliskiego Wschodu i Azji.
– Projekt Baltic AI Gigafactory pokazuje, że Polska i kraje regionu mogą wspólnie budować europejski ekosystem sztucznej inteligencji. Dla partnerów spoza UE, którzy podzielają wartości zaufania, otwartości i suwerenności cyfrowej, to także szansa na współpracę badawczą i technologiczną. To nie tylko projekt europejski, lecz globalne zaproszenie do współtworzenia etycznych i nowoczesnych systemów AI – powiedział wiceminister cyfryzacji Rafał Rosiński.
Rozmowy o współpracy cyfrowej
Wiceminister Rafał Rosiński odbył spotkanie z Omar Al Olamą, ministrem ds. sztucznej inteligencji ZEA. Ponadto prowadził rozmowy z przedstawicielami Dubai Chambers, rządów stanowych Karnataki i Kerali, a także z Shazą Fatimą Khawają, federalną minister IT i telekomunikacji Pakistanu, oraz z Rubenem Simonyanem, wiceministrem przemysłu wysokich technologii Armenii.
Dyskusje dotyczyły rozwoju współpracy w zakresie sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, gospodarki cyfrowej oraz edukacji cyfrowej, a także możliwości włączenia partnerów z regionu Zatoki Perskiej w inicjatywy europejskie, takie jak Baltic AI Gigafactory – projekt, który ma stworzyć największy w Europie Środkowo-Wschodniej ośrodek rozwoju AI.
Polskie i europejskie podejście do AI
Podczas panelu „AI factories and the shifting dynamics of strategic autonomy” (Fabryki sztucznej inteligencji i zmieniająca się dynamika autonomii strategicznej) wiceminister Rosiński zaprezentował działania Polski na rzecz budowy suwerennej infrastruktury cyfrowej – od rozwoju modeli językowych i infrastruktury wysokowydajnych obliczeń, po szkolenia kadr administracji publicznej w zakresie bezpiecznego wykorzystania AI.
W ramach wizyty przedstawiono również potencjał #CyberMadeinPoland – największego w Europie Środkowo-Wschodniej klastra cyberbezpieczeństwa, zrzeszającego 59 innowacyjnych firm IT-sec.
Polska innowacja na globalnej scenie
W tegorocznej edycji GITEX zaprezentowały się 32 innowacyjne przedsiębiorstwa z Polski, działające w obszarach sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, fintechu, inteligentnej produkcji i deep tech. Obecność polskich firm w Dubaju stanowiła okazję do nawiązania nowych kontaktów biznesowych, wymiany doświadczeń i promocji polskiej oferty technologicznej.