Holenderska policja poinformowała o zidentyfikowaniu 126 osób powiązanych z zamkniętym już forum cyberprzestępczości Cracked.io, niektórzy z nich mieli 11 lat. Ta internetowa platforma była używana przez cyberprzestępców do handlu skradzionymi danymi, uzyskiwania dostępu do przejętych kont, udostępniania narzędzi hakerskich i poradników dotyczących oszustw.
Sukces holenderskiej policji w walce z cyberprzestępczością
Forum, które rzekomo pomogło hakerom i oszustom w ataku na co najmniej 17 milionów amerykańskich użytkowników komputerów, zostało przejęte przez międzynarodowe agencje ścigania w styczniu 2025 r. w ramach „Operacji Talent”, w ramach której zniszczono infrastrukturę witryny i przejęto jej domenę.
Późniejsze dochodzenie przeprowadzone przez holenderską policję, wykorzystujące dane przechwycone z serwerów Cracked.io, pozwoliło na zidentyfikowanie 126 holenderskich użytkowników serwisu – niektórzy z nich byli już wcześniej karani lub byli przedmiotem trwających dochodzeń.
Młodzi cyberprzestępcy
To, co czyni to ogłoszenie szczególnie godnym uwagi, to profil osób zidentyfikowanych przez śledczych. Według holenderskiej policji większość zidentyfikowanych cyberprzestępców to osoby młode — wiele z nich to nastolatki lub dwudziestolatki.
Najmłodsza osoba zidentyfikowana przez śledczych ma zaledwie 11 lat.
Niektórzy z tych zidentyfikowanych przez władze po prostu przeglądali witrynę lub zamieszczali wiadomości na forum. Inni jednak aktywnie uczestniczyli w sprzedaży i dystrybucji skradzionych danych.
Według holenderskiej policji większość zidentyfikowanych osób otrzymała już formalne ostrzeżenie drogą elektroniczną lub tradycyjną pocztą dotyczące korzystania z witryny. Ponadto policja twierdzi, że wezwała 20 osób na posterunek policji na przesłuchanie, aby zniechęcić ich do przyszłej działalności cyberprzestępczej.
Holenderska policja podjęła mądre kroki, aby uświadomić młodym ludziom konsekwencje ich czynów, zdając sobie sprawę, że wielu z nich może nie uważać się za przestępców.
Według komunikatu prasowego policji, udział w forum cyberprzestępczości może mieć długoterminowe konsekwencje. Karalność może mieć wpływ na edukację, ograniczyć możliwości kariery lub bardzo utrudnić uzyskanie kredytu hipotecznego.
Uznając skalę problemu wśród młodych ludzi, holenderscy urzędnicy zapewniają, że oferują rodzicom i nauczycielom zasoby i wskazówki, aby pomóc młodzieży znajdującej się w grupie ryzyka zrozumieć realne konsekwencje uczestnictwa w społecznościach cyberprzestępców.
Strona Cracked.io pozostaje pod kontrolą organów ścigania – które opublikowały dużą grafikę „zarekwirowaną” na swojej stronie głównej.
Jednak strona odrodziła się w kwietniu pod nowym adresem URL. Jednak, czy użytkownicy nowej witryny Cracked mogą ufać, że pewnego dnia nie zostanie ona również przejęta przez władze i – podobnie jak jej poprzedniczka – nie upubliczni krytycznych informacji, które mogłyby zidentyfikować tożsamość jej użytkowników.
– Niedawna głośna akcja związana z przejęciem Cracked.io ukazuje, że poszukując łatwego sposobu na zarobek coraz więcej młodych użytkowników sieci wkracza na cyberprzestępczą ścieżkę. Przykład ten pokazuje, że to niezwykle ważne, aby rodzice rozmawiali ze swoimi dziećmi na temat zagrożeń w sieci. Warto także, aby rozważyli korzystanie z funkcji kontroli rodzicielskiej, które często są zawarte w pakietach antywirusowych – mówi Krzysztof Budziński z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.