Wybór nowego telewizora to dziś nie lada wyzwanie. Obraz w jakości 4K lub 8K, zaawansowany dźwięk, inteligentne funkcje Smart TV, dostęp do aplikacji i platform streamingowych, a także wybór pomiędzy telewizją kablową, satelitarną czy linearną – to tylko niektóre z czynników, które warto wziąć pod uwagę. Jak wynika z badań, Polacy przy zakupie nowego telewizora coraz częściej patrzą na design, sposób montażu oraz to, jak sprzęt wpisuje się w aranżację wnętrza. Samsung przyjrzał się bliżej naszym decyzjom zakupowym i sprawdził, jakie kryteria są dziś naprawdę ważne przy wyborze domowego centrum rozrywki.
Telewizor na ścianie czy na szafce – co wybierają Polacy?
W dobie coraz bardziej otwartych, nowoczesnych przestrzeni mieszkalnych design telewizora i sposób jego ekspozycji stają się równie istotne jak parametry techniczne. Telewizor nie jest już wyłącznie źródłem rozrywki – coraz częściej pełni też funkcję dekoracyjną, a jego obecność w salonie czy sypialni musi współgrać z aranżacją wnętrza. Z danych zebranych przez Ipsos na zlecenie firmy Samsung pod koniec 2023 roku wynika, że Polacy w kwestii dylematu telewizor na ścianie czy na szafce są podzieleni: 57% nadal korzysta z tradycyjnej podstawy i ustawia sprzęt na meblu, z kolei 42% decyduje się na montaż na ścianie. Zaledwie 1% użytkowników wybiera mniej konwencjonalne rozwiązanie – ustawienie telewizora bezpośrednio na podłodze.
Co ciekawe, przy zakupie droższych modeli (powyżej 4000 zł), czyli najczęściej większych, bardziej zaawansowanych telewizorów – preferencje wyraźnie się zmieniają. W tej grupie aż 51% użytkowników wybiera montaż na ścianie, podczas gdy 41% pozostaje przy klasycznym ustawieniu na meblu. To wyraźny sygnał, że im bardziej zaawansowany kosztowo sprzęt, tym częściej staje się on także wyeksponowanym punktem wnętrza. Design zyskuje znaczenie nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne – sposób ustawienia telewizora może wpływać na komfort jego użytkowania.
Blisko czy daleko – jak daleko siedzieć od telewizora?
Dobór odpowiedniej przekątnej ekranu do odległości, z jakiej oglądamy telewizję, wpływa nie tylko na wygodę, ale również na to, czy dostrzeżemy wszystkie detale. Wielu kupujących zadaje pytanie: jak daleko siedzieć od telewizora? Dane z badania Samsung pokazują, że użytkownicy dość świadomie podchodzą do tej kwestii. W odległości od 1 do 1,5 metra najczęściej siedzą posiadacze telewizorów o przekątnej 40–49 cali (21%) oraz 50–59 cali (26%). Przy nieco większym dystansie – od 1,51 do 2 metrów, dominują modele 50–59 cali (33%). Natomiast większe telewizory, o przekątnej 60–69 cali oraz 70–79 cali, ustawiane są zazwyczaj w przestrzeniach pozwalających na oglądanie z odległości 2–3 metrów – odpowiednio 47% i 22% użytkowników wskazało taką konfigurację.
Warto jednak pamiętać, że w przypadku nowoczesnych telewizorów, np. Neo QLED Mini LED 4K i 8K, najlepsze wrażenia osiągniemy, oglądając z bliska. Wówczas najpełniej widoczne stają się detale obrazu, na które wpływa nie tylko wysoka rozdzielczość, ale także zaawansowane technologie poprawy obrazu, w tym sztuczna inteligencja i upscaling (skalowanie w górę jakości materiału). Im bliżej siedzimy, tym bardziej doceniamy głębię, ostrość i realizm obrazu – szczególnie w dynamicznych scenach filmowych i sportowych.
Samsung oferuje również szereg rozwiązań, które ułatwiają dopasowanie telewizora do wnętrza – niezależnie od jego rozmiaru. Modele takie jak The Frame wyposażone są w dodatkowe akcesoria, które zapewniają elastyczność montażu. Obrotowe statywy, uchwyty ścienne z możliwością regulacji, nóżki o różnych wysokościach czy specjalne wieszaki dołączane do zestawu – wszystko to sprawia, że telewizor może stać się nie tylko źródłem rozrywki, ale również stylowym elementem aranżacyjnym.
Aby ułatwić wybór odpowiedniego rozmiaru ekranu i sposobu montażu, Samsung udostępnił specjalny konfigurator telewizorów (dostępny na stronie: samsung.com/pl/tvs/help-me-choose). Dzięki niemu łatwo sprawdzimy, jaki maksymalnie duży telewizor zmieści się na naszej komodzie lub który model najlepiej zaprezentuje się na ścianie.
Design telewizora ma znaczenie
Jak pokazują wyniki badania, design telewizora znalazł się w pierwszej dziesiątce najważniejszych czynników branych pod uwagę przy zakupie sprzętu. Styl, w jakim telewizor wpisuje się w wystrój wnętrza, liczy się dziś niemal na równi z takimi cechami jak jakość obrazu, wielkość ekranu, dostępność aplikacji czy długość gwarancji. Prawie niewidoczne ramki, smukła konstrukcja oraz wysokiej jakości materiały wykończeniowe – to wszystko jest niezwykle ważne. Co więcej, Samsung poszerzył możliwości dostosowania telewizora do stylu wnętrza, wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników, ceniących indywidualizm.
W tym roku dzieła sztuki dostępne dotychczas tylko dla posiadaczy telewizorów The Frame (za pośrednictwem sklepu ze sztuką Art Store) trafią do wszystkich telewizorów QLED, Neo QLED i Micro LED z oferty na 2025 rok. Z myślą o miłośnikach sztuki Samsung prezentuje w sklepie Art Store największą jak dotąd kolekcję, zawierającą ponad 3000 dzieł z 70 światowej sławy muzeów i instytucji. Rozszerzana jest również współpraca z Art Basel – najważniejszymi na świecie targami sztuki nowoczesnej i współczesnej, odbywającymi się w Hongkongu, Bazylei, Paryżu i Miami Beach. Dzięki platformie Samsung Art Store starannie wyselekcjonowane arcydzieła dostępne dotychczas tylko w galeriach sztuki teraz można podziwiać w zaciszu własnego domu na ekranie telewizora.
Posiadacze inteligentnych telewizorów Samsung z 2025 roku będą mogli teraz wykorzystać sztuczną inteligencję do tworzenia na swoich ekranach unikatowych grafik i tapet dopasowanych do nastroju, potrzeb czy gustu estetycznego. Wystarczy opisać, czego potrzebujemy, a AI wygeneruje odpowiednie obrazy na naszym TV. Wśród modeli, które idealnie wpisują się w potrzeby współczesnych użytkowników – zarówno pod względem estetyki, jak i technologii – szczególne miejsce zajmuje Samsung OLED S95D. To telewizor zaprojektowany z myślą o najbardziej wymagających widzach – łączy wyjątkowo realistyczny obraz z doskonałą głębią kolorów. Jednocześnie jego niezwykle smukła konstrukcja i minimalistyczna obudowa sprawiają, że idealnie komponuje się z nowoczesnymi wnętrzami, równie dobrze prezentując się w centrum salonu, co jako subtelny dodatek do nowoczesnej sypialni.