Już w sierpniu w sześciu lokalizacjach w Polsce odbędą się bezpłatne, 4-dniowe półkolonie w ramach projektu Klub Cyfrowych Możliwości. Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych wezmą udział w kreatywnych warsztatach z podstaw programowania, robotyki i sztucznej inteligencji. Zajęcia organizowane przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog wspierają wyrównywanie szans edukacyjnych i mają zainspirować dziewczęta do wyboru ścieżki zawodowej związanej z nowymi technologiami. Liczba miejsc jest ograniczona – zapisy już trwają.
– Chcemy, żeby każde dziecko w Polsce, niezależnie od miejsca zamieszkania, mogło odkrywać świat nowych technologii i rozwijać swoje pasje. Klub Cyfrowych Możliwości daje młodym ludziom nie tylko wiedzę, ale i pewność, że mogą śmiało myśleć o przyszłości w zawodach cyfrowych. To inwestycja w równe szanse i w talenty, które będą zmieniać Polskę na lepsze – podkreśla wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski.
Zajęcia w małych miejscowościach
W te wakacje Klub Cyfrowych Możliwości zawita do Przasnysza, Tuszyna, Skrzynna, Witowa-Kolonii, Wilczkowic i Szczawina. Półkolonie odbędą się w następujących terminach:
- Przasnysz: 4–7 sierpnia 2025 r.
- Tuszyn: 11–14 sierpnia 2025 r.
- Skrzynno: 18–21 sierpnia 2025 r.
- Witów-Kolonia: 18–21 sierpnia 2025 r.
- Wilczkowice: 19–22 sierpnia 2025 r.
- Szczawin: 25–28 sierpnia 2025 r.
W trakcie 20-godzinnych (cztery dni po 5 godzin) warsztatów dzieci poznają podstawy kodowania, nauczą się programować roboty i dowiedzą się jak bezpiecznie korzystać z technologii. Zajęcia prowadzone będą w formie nauki przez zabawę, a każdy uczestnik otrzyma komplet materiałów edukacyjnych.
Technologie nie tylko dla chłopców
Klub Cyfrowych Możliwości odpowiada na potrzebę zwiększenia udziału dziewcząt w edukacji i zawodach związanych z ICT. Informacje z raportu NASK „Aspiracje edukacyjne i zawodowe uczniów szkół średnich” pokazują, że dziewczęta nie widzą się w profesjach związanych z nowymi technologiami. Blisko 22 proc. ankietowanych młodych mężczyzn chciałoby zostać programistami, a ponad 15 proc. – informatykami. Dla porównania takie specjalizacje jako wymarzoną ścieżkę zawodową wskazało odpowiednio tylko 3,3 proc. oraz 1,8 proc. Dziewcząt. Aby to zmienić, aż 60% uczestników półkolonii stanowić będą dziewczęta.
– Jednym z najważniejszych założeń Klubu Cyfrowych Możliwości jest promowanie wzorów do naśladowania – kobiet, które już wybrały ścieżkę związaną z nowymi technologiami, świetnie sobie na niej radzą i chcą się podzielić swoją pasją i doświadczeniem z kolejnym pokoleniem. Dlatego wszystkie warsztaty w ramach projektu poprowadzą studentki kierunków ścisłych i okołotechnologicznych – mówi Przemysław Kuna, zastępca dyrektora NASK ds. Projektów Infrastrukturalnych i Edukacyjnych.
Wyrównywanie szans edukacyjnych
Projekt realizowany jest w latach 2025-2029 dzięki finansowaniu z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS). W tym czasie bezpłatne warsztaty odbędą się w ponad 300 lokalizacjach w Polsce, obejmując co najmniej 17 000 dzieci z mniejszych miejscowości.
Łączny budżet inicjatywy wynosi niemal 25 milionów złotych.
Jak zgłosić dziecko?
Dziecko na warsztaty może zgłosić wyłącznie rodzic lub opiekun prawny. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie: klubcyfrowychmozliwosci.pl
Liczba miejsc jest ograniczona.