sobota, 24 maja, 2025

Nasze serwisy:

Więcej

    Incydent? Nie działaj w pojedynkę – zgłoś go do CERT Polska

    Zobacz również

    Często zaczyna się niewinnie – e-mail z „pilną wiadomością” z banku, SMS z linkiem informującym o niedopłacie. Chwilę później cyberprzestępcy chcą wyłudzić dane wrażliwe lub te do logowania w bankowości elektronicznej. Rozpoznawanie zagrożeń to jedno, ale równie ważne jest zgłaszanie ich do działającego w NASK zespołu CERT Polska.

    - Reklama -

    Wiadomości, które wzbudzają emocje, wywołują pośpiech, skłaniają do pochopnego działania i podania danych do logowania w bankowości internetowej, kodu blik czy danych wrażliwych – to phishing. Jedna z najczęstszych metod, którą stosują cyberprzestępcy.

    Dzięki znajomości metod działania cyberprzestępców możemy skuteczniej rozpoznawać próby ataków i unikać pułapek. Edukacja, czujność i dzielenie się informacjami to fundamenty, na których można zbudować odporną i bezpieczną społeczność internetową. Ale sama wiedza to nie wszystko. Rozpoznawanie zagrożeń to dopiero pierwszy krok – równie ważne jest zgłaszanie ich do działającego w NASK zespołu CERT Polska.

    – Każde zgłoszenie ma znaczenie. Im szybciej dotrze ono do specjalistów CERT Polska, tym większa szansa, że uda się zapobiec dalszym szkodom i ochronić innych użytkowników internetu. Cyberbezpieczeństwo to nie tylko domena specjalistów – to wspólna odpowiedzialność wszystkich internautów. Dziś każdy z nas może odegrać kluczową rolę w budowaniu bezpieczniejszej przestrzeni cyfrowej – mówi Anna Kwaśnik, ekspertka ds. budowania świadomości w NASK.

    Zgłaszanie podejrzanych wiadomości i stron internetowych do NASK ma realne znaczenie. Utrudnia działanie przestępców, może zniechęcać ich do dalszych wysiłków i co najważniejsze chroni pozostałych użytkowników internetu.

    W ubiegłym roku zespół CERT Polska otrzymywał i analizował średnio około 50 tysięcy zgłoszeń miesięcznie. Dotyczyły one różnego rodzaju cyberzagrożeń. W 2024 roku, dzięki własnym analizom oraz zgłoszeniom, udało się zablokować ponad 70 milionów prób wejścia na niebezpieczne strony internetowe, do odbiorców nie trafiło też niemal 1,5 miliona szkodliwych wiadomości SMS.

    Nie czekaj aż zgłosi ktoś inny
    Każde zgłoszenie to cenna informacja dla zespołu CERT Polska – specjalistów zajmujących się reagowaniem na incydenty bezpieczeństwa komputerowego. Zgłoszenia umożliwiają im:

    • szybkie analizowanie nowych kampanii phishingowych i ataków,
    • wpisywanie szkodliwych stron na Listę Ostrzeżeń i blokowanie dostępu do nich,
    • tworzenie wzorców oszukańczych SMS-ów, co pozwala na blokowanie ich, zanim dotrą do użytkowników,
    • ostrzeganie przed aktualnymi zagrożeniami,
    • wspieranie działań organów ścigania w walce z cyberprzestępczością.


    Szczególną rolę w tym procesie odgrywa Lista Ostrzeżeń, którą CERT Polska prowadzi nieprzerwanie od 2020 roku. Dzięki zgłoszeniom przez formularz na stronie incydent.cert.pl oraz bezpłatny numer 8080 (do przesyłania podejrzanych SMS-ów), w 2024 roku zespół przeanalizował ponad 600 tys. zgłoszeń i wpisał na Listę aż 92,6 tys. szkodliwych domen. Były to głównie strony fałszywych inwestycji i takie, które podszywały się pod znane portale. Łączna liczba pobrań Listy Ostrzeżeń w 2024 roku to 345 milionów. Zgłoszenia realnie chronią użytkowników i ograniczają skalę oszustw w polskim internecie.

    Zgłoszenie incydentu do CERT Polska? To nic trudnego!

    Zgłoszenie podejrzanej wiadomości, linku czy strony – to proste, a jednocześnie istotne działanie, które może pomóc ochronić innych użytkowników. Nie trzeba być ekspertem od cyberbezpieczeństwa, żeby zgłosić coś podejrzanego – wystarczy odrobina czujności i gotowość do działania.

    Każde zgłoszenie trafiające do CERT Polska to szansa na szybsze wykrycie zagrożenia i skuteczniejszą reakcję. Uważność ma znaczenie!

    Zauważyłeś/-aś coś niepokojącego w internecie – np. podejrzaną stronę, fałszywą wiadomość e-mail lub próbę wyłudzenia danych? Nie musisz działać w pojedynkę. Skorzystaj z prostego i dostępnego dla każdego formularza na stronie incydent.cert.pl, aby szybko przekazać zgłoszenie do CERT Polska.


    Dziwny SMS z linkiem? Reaguj od razu.
    Wystarczy, że podejrzaną wiadomość tekstową prześlesz bezpłatnie na numer 8080. Twój sygnał pomoże ostrzec innych użytkowników i przyczyni się do szybszego zablokowania niebezpiecznych treści.


    Masz aplikację mObywatel?
    To świetna wiadomość – znajdziesz tam funkcję „Bezpiecznie w sieci”, dzięki której dowiesz się, w jaki sposób szybko przesłać zgłoszenie.
    Edukacja i świadomość zagrożeń to najlepsza obrona w cyfrowym świecie – im więcej wiemy, tym skuteczniej potrafimy się chronić przed oszustwami, wyłudzeniami czy złośliwym oprogramowaniem. Zgłaszanie incydentów do CERT Polska i szybka reakcja na fałszywe strony lub wiadomości to ważny krok, który każdy z nas może podjąć – nawet bez technicznej wiedzy.

    Wskazówki jak się chronić się w sieci oraz jak rozpoznać próby oszustwa, znajdziesz w naszych materiałach edukacyjnych:

    • https://nask.pl/ 
    • https://cert.pl/ 
    • https://bezpiecznymiesiac.pl/bm/baza-wiedzy 


    Wysyłając co CERT Polska podejrzane wiadomości, strony czy linki, nie tylko chronimy siebie, ale aktywnie przyczyniamy się do blokowania działań oszustów i podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w całej sieci. Każde zgłoszenie to krok w stronę internetu wolnego od zagrożeń – dlatego warto działać i nie pozostawać obojętnym.

    ŹródłoNASK
    0 Komentarze
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Rozwiązanie Visa Click to Pay dostępne na platformie biletowej UEFA

    Choć turniej UEFA Women's EURO 2025 (Mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet UEFA) rozpoczyna się za niespełna 50 dni,...