środa, 6 grudnia, 2023

Nasze serwisy:

Więcej

  Fałszywy poradnik bezpieczeństwa WordPress używany do wdrażania złośliwego oprogramowania i backdoorów

  Zobacz również

  Fałszywy poradnik WordPressa krąży po sieci, próbując przekonać administratorów stron internetowych, że zespół ds. bezpieczeństwa WordPressa kontaktuje się z nimi, ponieważ muszą zainstalować łatkę w celu wzmocnienia ochrony ich witryny. Łatka jest oczywiście złośliwym oprogramowaniem, które ma na celu zainfekowanie i przejęcie danej strony.

  - Reklama -

  WordPress znów pada ofiarą złośliwego oprogramowania

  Kiedy zespół ds. bezpieczeństwa WordPress skontaktuje się z Tobą bezpośrednio, można pomyśleć, że sprawa musi być poważna. Nikt nie chce, aby jego witryna internetowa zawierała lukę w zabezpieczeniach, więc administratorzy witryn mogą skorzystać z okazji, aby wyprzedzić konkurencję i naprawić wszelkie problemy związane z bezpieczeństwem. Problem w tym, że jeśli zainstalują nową „niezbędną” łatkę, to stworzą zagrożenie dla bezpieczeństwa ich strony. Poradnik WordPressa wysyłany przez phisherów jest sfałszowany i wprowadził złośliwe oprogramowanie na swoje strony internetowe.

  Badacze bezpieczeństwa z Wordfence odkryli nowe oszustwo typu phishing polegające na wyświetlaniu fałszywego ostrzeżenia dotyczącego nieistniejącego kodu CVE-2023-45124, który rzekomo nęka witryny WordPress.

  Jak na ironię, wiadomość dostarczona w wyniku ataku phishingowego ostrzega przed kradzieżą danych.

  Zespół ds. bezpieczeństwa WordPressa odkrył w Twojej witrynie lukę w zabezpieczeniach umożliwiającą zdalne wykonanie kodu (RCE), która umożliwia atakującym wykonanie złośliwego kodu i kradzież Twoich danych, szczegółów użytkownika i nie tylko – wyjaśniają napastnicy w e-mailu . Na marginesie należy pamiętać, że zarówno „Wordpress”, jak i słowo „Wykonanie” zawierają w oryginale literówki.

  Ponieważ pracujemy nad złagodzeniem tej krytycznej luki w zabezpieczeniach w następnej aktualizacji WordPressa, zachęcamy do natychmiastowego użycia łatki CVE-2023-45124, wtyczki stworzonej przez zespół WordPress. Wszystko, co musisz zrobić, to po prostu pobrać, zainstalować i aktywować wtyczkę, aby zapewnić szybką i bezproblemową ochronę bezpieczeństwa Twojej witryny przed potencjalnymi exploitami i złośliwymi działaniami związanymi z tą luką – głosi treść phishingowego e-maila.

  Phishing – jak się przed nim bronić?

  Do wiadomości phishingowej dołączony jest link do pobrania, który prowadzi do strony internetowej, która wygląda bardzo przekonująco. Jeśli jest zainstalowana, wtyczka dodaje nowego użytkownika administratora o nazwie „wpsecuritypatch” i ponownie łączy się z serwerem dowodzenia i kontroli za pomocą adresu strony internetowej. Według badaczy wtyczka pobiera również backdoora, menedżera plików, klienta SQL, konsolę PHP i terminal wiersza poleceń.

  W ostatnim roku zaobserwowaliśmy co najmniej kilka groźnych kampanii skierowanych przeciwko właścicielom stron wykorzystujących WordPress. Do najważniejszych elementów strategii ochronnych przed złośliwym oprogramowaniem skierowanym przeciwko WordPress należy korzystanie z unikatowych i silnych haseł oraz zabezpieczenie urządzeń, z których korzystają administratorzy i moderatorzy stron za pomocą skutecznych systemów antywirusowych wyposażonych w moduły antyphishingowe i antymalware – mówi Arkadiusz Kraszewski z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

  Wydaje się, że atak phishingowy nie pochłonął jak dotąd żadnych ofiar i nie jest jasne, co atakujący zamierzają zrobić ze wszystkimi narzędziami i dostępem. Biorąc pod uwagę poziom dostępu, mogą wykorzystać witrynę do hostowania złośliwego oprogramowania na potrzeby innych ataków, a nawet wprowadzić złośliwe oprogramowanie bezpośrednio na stronę ofiary.

  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  - Reklama -

  Najnowsze

  Trzy polskie projekty IPCEI zatwierdzone przez Komisję Europejską

  Infrastruktura i usługi w chmurze nowej generacji IPCEI (IPCEI-CIS) to jeden z filarów polityki cyfrowej i przemysłowej Unii Europejskiej....