Przestępcy boją się domen.pl i (prawie) nie korzystają z nich w swojej kryminalnej działalności. Jedynie 0,74% kampanii przeciwko polskim użytkownikom* używa domen .pl. To aż sześć razy mniej niż w 2023! To olbrzymia zasługa zmian wprowadzonych przez NASK, który zarządza rejestrem domeny .pl. NASK usprawnił proces blokowania domen w strefie .pl., dzięki temu domena .pl jest silnym bastionem cyberbezpieczeństwa.
Wiarygodność, stabilność i zaufanie wśród polskich konsumentów. Domeny z końcówką .pl, to prosty sposób na zwiększenie zaufania odbiorców. Krajowe rozszerzenie adresu internetowego zapewnia rozpoznawalność i pozytywne skojarzenia wśród polskich konsumentów. Coraz więcej osób i firm decyduje się na wybór właśnie końcówki pl.
– Witryny z domeną .pl osiągają lepsze pozycje w lokalnych wynikach wyszukiwania Google, co zwiększa ich widoczność. Polscy klienci chętniej robią zakupy na stronach z krajową domeną, co może bezpośrednio przełożyć się na wyższą sprzedaż. Adresy zakończone na .pl kojarzą się również z dostępnością obsługi w języku polskim oraz sprawniejszym wsparciem technicznym – mówi Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz, dyrektorka ds. Rejestru Domen Internetowych
W ostatnim kwartale 2024 roku zarejestrowano 194 628 nowych domen – to tak, jakby co dwie minuty pojawiały się trzy nowe nazwy! Domena .pl jest czymś więcej niż tylko adresem – to wizytówka, która buduje zaufanie – takie wnioski płyną z raportu opublikowanego przez Instytut NASK, który prowadzi Krajowy Rejestr Domen.
Miarą zaufania do domen.pl jest fakt, że coraz więcej firm spoza Polski także decyduje się na rejestrację takich domen. W ostatnim kwartale 2024 roku aż 25% nowych rejestracji pochodziło od zagranicznych użytkowników. Najbardziej aktywni byli rejestratorzy z Niemiec, Czech i Wielkiej Brytanii. To wyraźny sygnał, że polska domena .pl jest postrzegana jako stabilna i bezpieczna – również poza granicami kraju.
Te dane nie powinny dziwić. Domena .pl to synonim dbałości o bezpieczeństwo w sieci, dzięki skutecznym działaniom, takim jak szybkie blokowanie złośliwych stron na poziomie rejestru, aktywna walka z phishingiem. Program „Bezpieczna domena .PL” oraz usługa „Twoja Bezpieczna Strona” oferują dodatkową ochronę użytkownikom i firmom, a drastyczny spadek liczby nadużyć z użyciem domen .pl potwierdza ich wysoką wiarygodność i stabilność.
Bezpieczna domena .pl
Program „Bezpieczna domena .PL” to inicjatywa, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w polskiej przestrzeni internetowej poprzez skuteczne przeciwdziałanie nadużyciom związanym z rejestracją i wykorzystywaniem domen. Kluczowym elementem programu jest walka z phishingiem – czyli podszywaniem się pod zaufane instytucje w celu wyłudzania danych – z wykorzystaniem nazw domen z końcówką .pl.
W ramach programu wprowadzany jest system kar i nagród, który motywuje do odpowiedzialnego zarządzania domenami oraz aktywnej współpracy na rzecz wspólnego cyberbezpieczeństwa w Unii Europejskiej. Z kolei kary dotyczą domen wykorzystywanych w sposób szkodliwy, tak by do minimum ograniczyć ich liczbę w domenie .pl.
Program wyznacza także kierunki współpracy między NASK a rejestratorami domen oraz innymi podmiotami działającymi na rynku cyfrowym. Skupia się on na budowie nowoczesnego i bezpiecznego ekosystemu domeny .pl, w którym uwzględniane są m.in. analiza ryzyka, identyfikacja zagrożeń oraz wdrażanie dobrych praktyk w zakresie rejestracji i zarządzania nazwami domen.
Istotnym elementem działań jest również edukacja – podnoszenie świadomości w zakresie cyberhigieny, a także rozwój narzędzi technologicznych, które wspierają bezpieczeństwo użytkowników. Program zakłada także tworzenie i wdrażanie nowych standardów współpracy z rejestratorami, w tym np. zasad weryfikacji tożsamości abonentów, co jest odpowiedzią na zmieniające się wymagania regulacyjne i rosnące wyzwania związane z ochroną tożsamości w sieci.
Domena .pl coraz rzadziej na Liście Ostrzeżeń
CERT Polska codziennie umieszcza nowe domeny na Listę Ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami. Za podstawowy cel swojego działania mają one wprowadzenie w błąd użytkowników internetu i doprowadzenie do wyłudzenia ich danych lub pieniędzy.
– Z roku na rok przestępcy coraz rzadziej wybierają do swojej działalności domeny .pl. Widać to w danych dotyczących Listy Ostrzeżeń. W 2023 roku strony w domenie .pl stanowiły 12% zablokowanych stron, w 2024 5,5%, a w pierwszym kwartale 2025 niecałe 2%. Przy czym w kwietniu 2025 ten odsetek wynosił zaledwie 0,74% – zwraca uwagę Radosław Nielek, dyrektor NASK
Dodatkowo dla domen, które naruszają Regulamin nazw domeny .pl, przygotowywany jest wniosek o blokadę na poziomie rejestru. Oznacza to, że jeżeli strona np. promuje nielegalne działania lub została zarejestrowana w złej wierze (cybersquatting) blokada nie jest wykonywana przez dostawcę internetu (np. na podstawie Listy Ostrzeżeń) czy przeglądarkę, tylko bezpośrednio w centralnym systemie zarządzającym domenami .pl. To bardzo skuteczne, bo taka domena przestaje być rozpoznawana w sieci. Dzięki temu rozwiązaniu proces blokowania nazw domen, uznanych za złośliwe, uległ pięciokrotnemu skróceniu. Realnie oznacza to, że w ciągu kilku godzin strona przestaje być dostępna, a domena .pl jest coraz rzadziej wybierana przez cyberprzestępców do ich działań.
To wszystko dowodzi, że domena .pl to adres, któremu internauci mogą ufać, dlatego warto zwiększać zaufanie do swojej działalności czy biznesu, korzystając właśnie z niej.
Dlaczego domena .pl?
Prowadzenie działalności zawodowej poprzez stronę internetową jest nieporównywalnie bardziej bezpieczne niż np. budowanie wizerunku, przekazywanie informacji na temat działalności, sprzedaży czy kontaktu z klientami jedynie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Istnieje bowiem wiele zagrożeń, które niosą za sobą ryzyko utraty profilu na portalu społecznościowym. Niestety nie brakuje przykładów przedsiębiorców, którzy budowali swoje firmy przez media społecznościowe i stracili je, ponieważ ich konta zostały zablokowane w wyniku arbitralnej i nieprzejrzystej decyzji administratorów. Dzięki prowadzeniu własnej domeny internetowej użytkownicy są o wiele lepiej chronieni np. poprzez prawa abonenta.
Strony w domenie .pl to także szybkie i płynne działanie. Są one w czołówce najszybciej odpowiadających rejestrów TLD (Top Level Domain), takich jak np. .com, .org, .de, .fr. Oznacza to, że strony z końcówką .pl wczytują się szybko, a to doceniają użytkownicy. To także istotne dla właściciela strony, ponieważ nie tylko zapewnia lepsze wrażenie użytkowników, ale i potencjalnie zapewnia lepsze wyniki w wyszukiwarkach. Warto też zwrócić uwagę, że takie szybkie działanie domeny .pl zmniejszaja ryzyko błędów, przeciążeń lub ataków (np. typu DDoS).
Twoja Bezpieczna Strona
W domenie .pl bezpieczeństwo to nadrzędna wartość. Dlatego by jeszcze bardziej je rozwijać, ruszył pilotaż nowej usługi Twoja Bezpieczna Strona, która jest skierowana do uczestników Programu Partnerskiego NASK. Rozwiązanie to pozwala Partnerom zaoferować swoim klientom – abonentom domen .pl – dodatkową warstwę ochrony w postaci regularnych, automatycznych testów bezpieczeństwa.
Za realizację usługi odpowiada CERT Polska, zespół ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa działający w strukturach NASK, który stworzył serwis moje.cert.pl. W jego ramach monitorowane są elementy związane z domeną abonenta, takie jak strona internetowa czy poczta elektroniczna. System wykrywa m.in. potencjalne wycieki haseł oraz inne nieprawidłowości, a w przypadku zagrożenia – przekazuje odpowiednie powiadomienia.
Od początku istnienia serwisu moje.cert.pl zostało tam przeskanowanych 8702 domen .pl. To pokazuje, że Twoja Bezpieczna Strona to istotne wsparcie dla firm dbających o wiarygodność i bezpieczeństwo swojej obecności online.
Domena .pl buduje wizerunek
Posiadanie własnej strony internetowej to nie tylko kwestia prestiżu, ale przede wszystkim profesjonalizmu i niezależności. Dzięki stronie w domenie .pl działalność internetowa zyskuje wiarygodność, pomaga nawiązywać kontakt z klientami oraz rozwijać działalność także na rynkach zagranicznych.
Domena internetowa .pl to usługa, która nie jest przypisana na stałe. Minimalny okres rejestracji to 1 rok, jednak istnieje możliwość zarejestrowania jej od razu nawet na 10 lat. Kluczowe jest pilnowanie terminu odnowienia – w przeciwnym razie można ją łatwo utracić.
Rejestracji domeny dokonuje się za pośrednictwem partnerów NASK – zaufanych rejestratorów, którzy posiadają podpisane porozumienie o współpracy. To gwarancja bezpieczeństwa i pewności obsługi.