Ponad 20 projektów realizowanych z polskimi organizacjami, tysiące godzin materiałów szkoleniowych online i spotkań na żywo. Microsoft stworzył kompleksowy ekosystem edukacyjny wspierający wykorzystanie sztucznej inteligencji w codziennym życiu i pracy zawodowej. W ciągu zaledwie sześciu miesięcy aż 500 000 osób w Polsce zaangażowało się w naukę o AI.
– Dzięki współpracy z partnerami z różnych sektorów w Polsce udostępniliśmy szkolenia AI dla zróżnicowanej grupy odbiorców, od użytkowników, programistów, nauczycieli czy pracowników organizacji pozarządowych – powiedział Łukasz Foks, dyrektor ds. inicjatywy AI Skills w polskim oddziale Microsoft.
Pół miliona osób zaangażowanych w rozwój umiejętności z zakresu sztucznej inteligencji to półmetek ogłoszonego w listopadzie ubiegłego roku zobowiązania do pomocy milionowi osób w Polsce w praktycznym wykorzystaniu AI. Microsoft nawiązał współpracę z szerokim gronem partnerów – od organizacji pozarządowych i edukacyjnych po grupy branżowe, środowiska akademickie i fundacje non-profit. Wspólnie realizują oni misję szerzenia wiedzy technologicznej poprzez tworzenie programów edukacyjnych dostosowanych do potrzeb różnych grup społecznych – od nauczycieli przez uczniów, studentów, przedstawicieli organizacji społecznych aż po pracowników sektora publicznego.
Umiejętności cyfrowe potrzebne w gospodarce opartej na AI stają się dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Realny wpływ kompetencji AI, przedstawiają dwie inspirujące historie – Basi, która rewolucjonizuje nauczanie matematyki dzięki AI oraz Mateusza, byłego górnika, który przebranżowił się na specjalistę AI DevOps.
Partnerstwo z rządem – wspólna misja na rzecz edukacji cyfrowej
Rządowy program PW eSkills, do którego Microsoft właśnie dołączył, ma pomóc w realizacji tego zobowiązania. Inicjatywa łączy administrację publiczną, sektor społeczny, biznes i środowisko akademickie w celu stworzenia przestrzeni do współpracy na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych w Polsce. Program wspiera obywateli poprzez działania edukacyjne, innowacyjne projekty oraz możliwość dzielenia się wiedzą. Dzięki temu uczestnicy zyskują narzędzia niezbędne do aktywnego udziału w życiu zawodowym, społecznym i obywatelskim w erze szybkiej transformacji technologicznej, jednocześnie zwiększając świadomość roli, jaką umiejętności cyfrowe odgrywają w kształtowaniu przyszłości.
Wsparcie dla młodych ludzi oraz tych, którzy nauczają
Kolejnym ważnym obszarem działań jest wsparcie dla nauczycieli i kadry kierowniczej szkół. Bezpłatne webinary pod hasłem „Czas na AI w edukacji”, organizowane przez WSiP, Microsoft i AiD, pomagają nauczycielom zrozumieć potencjał sztucznej inteligencji w codziennym nauczaniu. Z kolei kurs „AI: Przyszłość zaczyna się dziś”, opracowany przez Digital University umożliwia nauczycielom skuteczne przygotowanie młodych ludzi na wyzwania cyfrowej przyszłości.
Jedną z grup, dla których rozwój kompetencji w zakresie sztucznej inteligencji ma kluczowe znaczenie, są osoby rozpoczynające swoją ścieżkę zawodową – uczniowie, studenci i niedawni absolwenci. Z myślą o nich powstały programy edukacyjne, które mają nie tylko przybliżyć im nowoczesne technologie, ale także pomóc w poruszaniu się po szybko ewoluującym rynku pracy. Wśród tych inicjatyw znajduje się program „(A)ktywuj (I)nnowacje”, skierowany do młodych entuzjastów AI, którzy chcą się rozwijać jako edukatorzy, mentorzy i liderzy inspirujących zmian. Inicjatywy te pomagają przekształcić ciekawość w świadomość i realne zaangażowanie
AI dla inkluzywności i społeczeństwa obywatelskiego, w obszarach takich jak zdrowie i prawo
Sztuczna inteligencja znajduje również praktyczne zastosowanie w wyspecjalizowanych sektorach, takich jak opieka zdrowotna i prawo, gdzie rola nowoczesnych technologii staje się coraz ważniejsza. Jednym z programów wspieranych przez Microsoft jest „AI w zdrowiu”, bezpłatna inicjatywa szkoleniowa realizowana przez Koalicję AI i innowacji w zdrowiu. Projekt ten przybliża pracownikom medycznym praktyczne zastosowania sztucznej inteligencji w codziennej opiece nad pacjentem.
Dla sektora prawnego Krajowa Izba Radców Prawnych opracowała kurs „Biegłość w AI” dostępny na platformie e-KIRP. Szkolenie pomaga przedstawicielom zawodów prawniczych zrozumieć jak działa sztuczna inteligencja, jaki wpływ wywiera na praktykę prawną oraz z jakimi wyzwaniami prawnymi wiąże się jej wdrażanie, podnosząc zarówno umiejętności, jak i świadomość roli nowych technologii.
Wśród wspieranych inicjatyw jest również „Smart Start” – program Fundacji Aktywizacja, który pomaga osobom z niepełnosprawnościami rozwijać umiejętności cyfrowe i przygotowywać się do wejścia na rynek pracy. Wprowadzenie do tematyki AI zapewniają również kursy dostępne na platformie e-learningowej Sektor 3.0. Stanowią one przystępną bazę wiedzy dla wszystkich zainteresowanych, niezależnie od wcześniejszego doświadczenia.
Microsoft zaangażował się także w cykl szkoleń „My Digital Life” prowadzony przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI), a także aktywnie wspiera wzmacnianie roli kobiet w branży technologicznej poprzez specjalne sesje i wyzwania organizowane podczas Women in Tech Summit. Działania te służą budowaniu inkluzywnego podejścia do edukacji w zakresie technologii i zapewnianiu równego dostępu do kompetencji cyfrowych.
AI – niezbędna kompetencja na rynku pracy
Inicjatywa Microsoft ma na celu zmniejszenie luki kompetencyjnej w Polsce. Zgodnie z raportem Work Trend Index 2025, jedynie 30% pracowników w kraju potrafi skutecznie wykorzystywać narzędzia AI.
Tymczasem aż 84% liderów biznesu spodziewa się, że w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy będą korzystać z agentów AI jako cyfrowych współpracowników, wspierających wydajność zespołów. Opanowanie korzystania z różnorodnych narzędzi opartych na AI do zwiększania produktywności, kreatywności i efektywności biznesowej staje się dziś kluczowe. Liderzy biznesu już przygotowują się na przyszłość – 46% menadżerów w Polsce przewiduje, że szkolenie z zakresu AI oraz rozwój kompetencji cyfrowych staną się jednym z głównych priorytetów ich zespołów w ciągu najbliższych pięciu lat. Inicjatywa Microsoft stanowi bezpośrednią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na kompetencje AI we współczesnym środowisku pracy.
– Supermoce AI dla każdego w Polsce – to nasza ambicja, którą realizujemy wspólnie z szeroką siecią partnerów. Te istotne partnerstwa pomagają nam skuteczniej docierać do wszystkich tych, którzy chcą uczyć się sztucznej inteligencji – powiedział Łukasz Foks, dyrektor ds. inicjatywy AI Skills w polskim oddziale Microsoft. – Naszą misją jest zapewnienie jak najszerszemu gronu osób w Polsce dostępu do kursów, szkoleń i materiałów edukacyjnych, tak aby każdy mógł zdobywać nowe kompetencje na własnych warunkach. Do tej pory dotarliśmy do 500 000 osób, które angażują się w naukę, a to dopiero początek. Wierzę, że nowe partnerstwa pozwolą nam podwoić tę liczbę równie szybko.