GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Bluetooth wśród nominowanych - Europejski Urząd Patentowy przyznał nagrody

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2012-06-15 13:13 - czytano: 14593 razy - dodaj komentarz
Bluetooth wśród nominowanych - Europejski Urząd Patentowy przyznał nagrodyDr Jaap Haartsen, który wynalazł technologię Bluetooth w latach dziewięćdziesiątych XX wieku (pracował wtedy w firmie Ericsson), znalazł się w finale konkursu o nagrodę „Europejskiego Wynalazcy Roku” (European Inventor Award) w kategorii „Przemysł”. Nagroda ta jest przyznawana corocznie przez Europejski Urząd Patentowy (EPO) wyróżniającym się wynalazcom za ich wkład w postęp technologiczny, społeczny i gospodarczy
REKLAMA
Bluetooth to energooszczędna technologia bezprzewodowa do komunikacji równorzędnej (peer-to-peer). Została opracowana w latach dziewięćdziesiątych XX wieku w laboratorium firmy Ericsson w Lund w Szwecji. Wkrótce potem uznano ją za standard połączeń bezprzewodowych na krótkich dystansach. W roku 2008, po 10 latach od opracowania tej technologii, liczba urządzeń z łączem Bluetooth dostarczonych klientom wynosiła już 2 miliardy. Dziś technologia ta jest wykorzystywana nie tylko w telefonach komórkowych i komputerach, ale niemal we wszystkich urządzeniach elektroniki użytkowej, urządzeniach medycznych i do ochrony zdrowia, urządzeniach sportowych i sprzęcie fitness, a także w samochodach i w inteligentnych domach. (W ubiegłorocznym raporcie badawczym Instant prognozuje się, że dostawy urządzeń z łączem Bluetooth osiągną w roku 2013 poziom 2 mld sztuk*).

Dr Jaap Haartsen jest określany przez Europejski Urząd Patentowy mianem „ojca technologii Bluetooth”. Jaap Haartsen powiedział: -Technologia Bluetooth została uznana za standard w komunikacji między urządzeniami. Choć wielokrotnie kwestionowana, odniosła ogromny sukces, którego się nie spodziewałem. Jestem bardzo dumny i zaszczycony z powodu nominowania mnie przez Europejski Urząd Patentowy do tej nagrody w uznaniu dla moich patentów związanych z podstawami technologii Bluetooth.

Przy wprowadzaniu technologii Bluetooth na rynek dr Haartsen współpracował z zespołem inżynierów z firmy Ericsson. Jego najbliższy partner, Sven Mattisson, wspomina to zadanie następująco: - Mieliśmy wymyślić rozwiązanie, które zastąpi kable, będzie zużywać mało energii (nie więcej niż łącze kablowe) i kosztować pięć dolarów. Dziś za taką cenę by nas wyśmiano.

Firma Ericsson koncentrowała się na pracach badawczo-rozwojowych od samego początku, czyli od chwili jej założenia w roku 1876. Czołowa pozycja w dziedzinie technologii zawsze stanowiła podstawę konkurencyjności firmy i rozwoju jej działalności biznesowej. Inżynierowie z firmy Ericsson opracowali język programowania Erlang do dziś używany w takich aplikacjach, jak obsługa czatów w serwisach społecznościowych.

W oparciu o wynalazek i patenty firmy Ericsson został również opracowany pierwszy cyfrowy system przełączania AXE. System ten odegrał kluczową rolę w przejściu w stacjonarnych sieciach telekomunikacyjnych z technologii analogowej na cyfrową.

Firma Ericsson stymuluje rozwój telefonii komórkowej i zawsze wnosiła kluczowy wkład w standaryzację w skali globalnej, w tym poprzez technologie komunikacji bezprzewodowej 2G, 3G i 4G. Wywarła na przykład największy wpływ na kształt specyfikacji LTE ― to właśnie Ericsson będzie właścicielem 25% wszystkich podstawowych patentów dotyczących tej technologii.
Źródło: Ericsson
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: