GSMService.pl
 • nowości
 • artykuły
 • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Czy wystarczająco chronisz swoje dane, korzystając z TikToka?

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2023-03-27 14:22 - czytano: 437 razy - dodaj komentarz
Czy wystarczająco chronisz swoje dane, korzystając z TikToka?TikTok, najczęściej pobierana w 2022 roku aplikacja na świecie, wzbudza coraz więcej kontrowersji, związanych z cyberbezpieczeństwem i administrowaniem danych użytkowników. Jak mogą chronić się ci, którzy mimo tego nie chcą rezygnować z platformy? Zgodnie z raportem zajmującej się cyberbezpieczeństwem, australijskiej firmy Internet 2.0 z lipca 2022 roku , TikTok żąda nadmiernych uprawnień i zbiera znacznie więcej danych, niż potrzebuje do działania.
REKLAMA
Platforma ma zbierać m.in. informacje na temat wszystkich aplikacji zainstalowanych na telefonie, szczegóły o systemie operacyjnym Android i wymagać dostępu do kontaktów w telefonie. Dodatkowo wielu z tych procesów nie można wyłączyć, a w polityce prywatności TikToka znajdują się zapisy uprawniające aplikację do czytania wiadomości użytkowników, co uzasadniane jest ochroną przed spamem. Według raportu, aplikacja otrzymuje także informacje o przybliżonej lokalizacji urządzenia, nawet wtedy, gdy usługa lokalizacji jest wyłączona. Zbiera również historię transakcji i zakupów użytkowników. Dlatego niektóre kraje rozważają wprowadzenie zakazu korzystania z aplikacji, a inne zabraniają korzystania z niej m.in. na urządzeniach powiązanych z administracją rządową. Indie wprowadziły ogólnokrajowy zakaz korzystania z TikToka już w 2020 roku. Teraz Stany Zjednoczone również rozważają taki krok.

W ubiegłym tygodniu dyrektor generalny TikToka, Shou Zi Chew, złożył zeznania przed Kongresem Stanów Zjednoczonych, przedstawiając swoje stanowisko dotyczące bezpieczeństwa danych i prywatności aplikacji oraz możliwych powiązań z rządem Chin w związku z dyskusją na temat zakazu TikToka w USA. W odpowiedzi na zarzuty, Shou Zi Chew stwierdził m.in., że obecne wersje aplikacji nie zbierają dokładnych ani przybliżonych informacji GPS od użytkowników w USA. Zaprzeczył też, aby dane z aplikacji były w jakikolwiek sposób udostępniane chińskiemu rządowi. Wcześniej TikTok odpierał także stawiane m.in. przez media zarzuty o cenzurowanie niektórych, niewygodnych dla chińskiego rządu treści, szpiegowanie dziennikarzy czy niewłaściwą ochronę młodych użytkowników przed szkodliwymi treściami.  

– TikTok bywa coraz częściej posądzany m.in. o nadmierne gromadzenie danych użytkowników, negatywny wpływ na dzieci i ich zdrowie psychiczne oraz wycieki danych osobowych. Choć podobne oskarżenia są stawiane także innym mediom społecznościowym, żadna inna platforma nie przyciąga tyle uwagi. Korzystając z aplikacji, warto zachować ostrożność, a szczególną uwagę poświęcić temu, jak wykorzystują ją dzieci i młodzież, wśród których TikTok jest niezwykle popularnym narzędziem – komentuje Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa ESET wskazują na kilka rozwiązań po jakie warto sięgnąć, jeśli nie chcesz zrezygnować z TikToka, ale zależy ci na pełniejszej ochronie danych:
 • Sięgnij po wersję webową. Jeśli chcesz przeglądać treści na TikToku, jednocześnie udostępniając jak najmniej danych, nie korzystaj z aplikacji, ale wejdź na jej stronę w przeglądarce internetowej. Pamiętaj jednak, że TikTok nadal będzie mógł zbierać niektóre informacje za pomocą plików cookie i innych rozwiązań do monitorowania użytkowników.
 • Weryfikacja ustawień. Aby aktywnie korzystać z aplikacji, a więc dodawać filmy, komentować i lubić treści innych użytkowników – musisz posiadać konto na TikToku. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku możesz przynajmniej ograniczyć udostępnianie niektórych danych w ustawieniach. Przyjrzyj im się uważnie.
 • „Czysty” adres email. W swojej polityce prywatności TikTok wyraźnie stwierdza, że może zbierać Twoje dane z aplikacji innych firm, nawet bez Twojej zgody. Podczas rejestracji po raz pierwszy, warto więc użyć numeru telefonu lub adresu e-mail, których nie używasz nigdzie indziej, a nie konta powiązanego na przykład z inną platformą społecznościową.
 • Mniej personalizacji i synchronizacji. Dla większego bezpieczeństwa, nie zezwalaj na synchronizowanie kontaktów telefonicznych lub znajomych z Facebooka i ogranicz personalizację reklam. 
 • Możesz też korzystać z tymczasowego telefonu komórkowego na kartę, a także z usług proxy do maskowania adresu IP i VPN, aby ukryć również swoją lokalizację.
 • Ochrona dzieci. Jeśli jesteś rodzicem, rozważ skorzystanie z udostępnianej przez aplikację funkcji „Family Pairing”, która pozwala na powiązanie konta rodzica i dziecka oraz ustawienia z zakresu kontroli rodzicielskiej m.in. ograniczenie dziennego limitu czasu korzystania z TikToka, ekspozycji na niektóre treści i opcji wyszukiwania oraz widoczności dla innych użytkowników. 
Źródło: Eset
 • Dodaj do Google Bookmarks
 • Dodaj na Śledzika
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj do Wykop
 • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
 • Twitter
 • Facebook
odwiedź nas na: