GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Fundacja Orange w 2022

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2022-12-27 12:56 - czytano: 384 razy - dodaj komentarz
Fundacja Orange w 2022Mijający rok to w Fundacji Orange mnóstwo działań na rzecz edukacji, w tym dwie nowe inicjatywy. To rok, w którym podjęto refleksję na temat poszanowania praw dziecka w środowisku (nie tylko) cyfrowym. A przede wszystkim czas pełnej mobilizacji na rzecz wsparcia osób z Ukrainy na wielu różnych polach. W roku 2022 szkolne programy edukacji cyfrowej Orange trafiły do prawie 7 tysięcy dzieci z 320 szkół. W MegaMisji uczniowie i uczennice klas 1-3 uczą się zdrowych nawyków cyfrowych, a w #SuperKoderach klasy 4-6 mają
REKLAMA
nowoczesne lekcje z nauką programowania. W MegaMisji dodatkowo bierze udział kolejnych 10 świetlic środowiskowych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

„Zależy nam, żeby uczyć odpowiedzialnego podejścia do technologii nie tylko uczniów, ale i wspierać w tym nauczycielki i nauczycieli. To dla nich (ale i dla rodziców i opiekunów) wydaliśmy poradnik o tym, jak przeciwdziałać nadużywaniu urządzeń ekranowych przez dzieci i młodzież. To dla nich wspólnie z naszym partnerami realizujemy ze środków unijnych projekt bezpłatnych szkoleń w programie Lekcja:Enter. Tylko w tym roku wzięło w nim udział 18 tysięcy osób z całej Polski. To solidne przygotowanie do zmiany sposobu nauczania na bardziej nowoczesny i adekwatny do potrzeb uczniów wychowywanych w świecie pełnym technologii. To też nauka wykorzystania na lekcjach konkretnych możliwości, aplikacji, cyfrowych narzędzi.

Oprócz wsparcia w kształtowaniu nowych umiejętności, staramy się też doceniać nauczycielki i nauczycieli za ich pracę i zaangażowanie. W 2022 wraz z Głosem Nauczycielskim przeprowadziliśmy drugą edycję konkursu Nauczyciel Jutr@, aby wyróżnić tych, którzy mają odwagę uczyć inaczej, z troską pielęgnować relacje z uczniami i podążać za ich potrzebami, także mądrze wykorzystując do tego technologie. Tegoroczną laureatką została Aldona Rumińska-Szalska, nauczycielka wspomagająca ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 w Krakowie. My także mogliśmy cieszyć się z dwóch ważnych dla nas wyróżnień: otrzymaliśmy tytuł Dobroczyńcy Roku 2022 w kategorii związanej z edukacją, a także wyróżnienie w Nagrodzie im. Janusza Korczaka za wieloletnie działania na rzecz edukacji cyfrowej dzieci i wsparcia nauczycieli”

Nowe inicjatywy Fundacji
„Nie spoczęliśmy na laurach i już w listopadzie rozpoczęliśmy też nowy projekt dla nauczycielek i nauczycieli – to kurs online o sztucznej inteligencji, a właściwie solidna dawka wiedzy i refleksji o krytycznym podejściu do mediów cyfrowych. Do #BurzyMózgów – bo tak nazywa się projekt – zgłosiło się ponad 1400 chętnych, co nas pięknie zaskoczyło. Pierwsze zajęcia startują w styczniu.

W 2022 roku to także rok otwarcia Orange Digital Center (ODC) – to nasza inicjatywa na rzecz rozwoju kompetencji przyszłości rozumianych nie tylko jako umiejętności cyfrowe, ale przede wszystkim społeczne. ODC połączyło w jedno wszystkie nasze projekty edukacji pozaformalnej: Pracownie Orange, FabLaby powered by Orange i pozwoliło otworzyć nowy: Szkołę Kodowania czyli naukę programowania od podstaw dla osób w trudniejszej sytuacji czy też na jakimś zawodowym zakręcie. Szkoła Kodowania to także wsparcie w rozwoju umiejętności społecznych, networking, spotkania inspiracyjne i profesjonalne doradztwo zawodowe. Nie dziwi więc zatem, że do projektu zgłosiło się prawie 4 tysiące osób. Jeszcze w grudniu wystartowały zajęcia dla wybranych uczestników i uczestniczek. W FabLabie w Warszawie ruszyła nowa edycja projektu nowoczesnego rzemiosła dla kobiet MakerWoman, który prowadzimy ze Stowarzyszeniem Robisz.to.”

Wsparcie osób z Ukrainy
„Rok 2022 to także ogromna mobilizacja na rzecz osób z Ukrainy uciekających przed horrorem wojny. Aby działać sprawnie i trafiać w potrzeby osób z Ukrainy, połączyliśmy siły z wieloma organizacjami społecznymi, a także zaprosiliśmy do współpracy nauczycielki z Chersonia. Włączyliśmy się m.in. w powstanie telefonu zaufania 116111 w języku ukraińskim Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę dla dzieci z Ukrainy przebywających w Polsce, wsparliśmy szkołę online prowadzoną w ukraińskim systemie edukacji (ze Stowarzyszeniem Klanza i Fundacją EduSen), kursy języka polskiego dla osób z Ukrainy (wraz z Domem Ukraińskim w Warszawie), zorganizowaliśmy wsparcie psychologiczne dla uchodźczyń i uchodźców goszczących w ośrodku Orange w Serocku, a 3 tysiące naszych wolontariuszek i wolontariuszy zaangażowało się w 142 lokalne projekty pomocowe.”

Ochrona dzieci
"Ważnym aspektem działań w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę było przeciwdziałanie dezinformacji. Dlatego od pierwszego dnia wojny na naszych kanałach prowadziliśmy kampanię z poradami o tym, jak chronić się przed tym szkodliwym zjawiskiem. Wydaliśmy poradnik autorstwa Anny Mierzyńskiej. Staraliśmy się także zadbać o poczucie bezpieczeństwa dzieci, organizując webinary dla rodziców, nauczycieli i opiekunów o tym, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie.

W 2022 roku wspólnie z nowo powołaną Radą Programową naszej fundacji, rozpoczęliśmy monitoring ekspercki poszanowania praw i podmiotowości dzieci w środowisku cyfrowym. Efekty tej pracy mam nadzieję, że zobaczycie już w czerwcu 2023. ”
Źródło: Orange
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: