GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Jak podpisywać dokumenty z firmami zagranicznymi?

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2021-12-14 13:26 - czytano: 243 razy - dodaj komentarz
Jak podpisywać dokumenty z firmami zagranicznymi?Rozpoczęcie współpracy z firmą z zagranicy to często szansa na szerszą ekspansję. Decydują się na to nie tylko wielkie korporacje. Mikro- i małe firmy stanowią aż 43 proc. przedsiębiorstw prowadzących działalność poza Polską - podaje GUS. Na początku wielu przedsiębiorców staje przed tym samym problemem: jak należy podpisać umowę, która będzie wiążąca dla obu stron? Coraz więcej firm korzysta z kwalifikowanego podpisu elektronicznego, aby przyspieszyć rozpoczęcie współpracy, w tym z partnerami zagranicznymi.
REKLAMA
- Zauważamy rosnące zainteresowanie podpisywaniem dokumentów podpisem kwalifikowanym przez polskie firmy. W tym roku z takiej możliwości, dzięki EuroCert, skorzystało 30 proc. więcej firm niż w zeszłym roku - mówi Łukasz Konikiewicz, CEO EuroCert, jednej z pięciu firm w Polsce posiadających status kwalifikowanego dostawcy usług zaufania.

Podpisywanie umów podpisem elektronicznym jest również popularne wśród użytkowników indywidualnych. W 2021 roku z takiej możliwości skorzystało 19 proc. Polaków - o dwa punkty procentowe więcej niż przed rokiem - wynika z raportu Blue Media “Finanse Polaków w czasach pandemii”.

Liczy się czas
W przeszłości, decydując się na współpracę zagraniczną, firma musiała liczyć się z długim procesem podpisywania umów, niejednokrotnie związanym z wysyłką dokumentów pocztą. Wykorzystanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego pozwala ograniczyć zarówno czas potrzebny do podpisania umowy, jak i związane z tym koszty. Według raportu Trusted Economy, w Polsce w 2020 roku aktywnych było ok. 600 tys. kwalifikowanych certyfikatów elektronicznych, które umożliwiają złożenie podpisu kwalifikowanego.

- Kwalifikowany podpis elektroniczny jest akceptowany przez wszystkie kraje Unii Europejskiej. Dlatego też taki e-podpis udostępniony przez polskiego dostawcę będzie akceptowany na terenie UE, a podpis kwalifikowany wydany w kraju naszego kontrahenta będzie wiążący również na terenie Polski - mówi Łukasz Konikiewicz z EuroCert.

Nowe możliwości
Wysyłka dokumentów kurierem za granicę to duże koszty. Można je zniwelować korzystając z rozwiązań do zdalnego podpisywania dokumentów podpisem kwalifikowanym. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy my posiadamy podpis kwalifikowany, którym możemy podpisać umowę, ale nie mają go nasi kontrahenci?

- W takiej sytuacji skorzystać można z platformy umożliwiającej wielostronne podpisywanie umów podpisem kwalifikowanym z innymi osobami - SIGNIUS Professional. Pozwala ona podpisywać dokumenty także z osobami, które podpisu kwalifikowanego jeszcze nie posiadają. Certyfikat kwalifikowany wydawany jest bowiem wszystkim podpisującym zdalnie i natychmiast – w jednym krótkim procesie wideoweryfikacji.- mówi Jack Piekarski, VP Sales SIGNIUS, twórca platformy umożliwiającej zdalne podpisywanie dokumentów.

Platforma skraca czas potrzebny do podpisania umowy przez wszystkie strony z wielu dni do kilkudziesięciu minut. - Dobrze wiemy jak ważny w biznesie jest czas. Na naszej platformie podpis kwalifikowany można uzyskać w pełni zdalnie i natychmiast, bez konieczności przełączania się między aplikacjami czy portalami. Nie jest konieczne posiadanie kart lub czytników. To idealne rozwiązanie we współpracy międzynarodowej - dodaje Jack Piekarski z SIGNIUS.

Kwestie prawne, czyli Profil Zaufany nie wystarczy
Kwalifikowany e-podpis jest zgodny z eIDAS, zatem jest wiążący na terenie całej UE. Co więcej, tylko ta forma podpisu ma moc prawną równoważną podpisowi odręcznemu. Właściciel czy menedżer podpisujący umowę nie może zatem skorzystać z Profilu Zaufanego, ponieważ służy on jedynie do realizacji spraw urzędowych w Polsce. Również elektroniczny podpis zaawansowany nie będzie wystarczający w ramach współpracy międzynarodowej.

Co ważne, dokument podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym można w sposób nieograniczony przesyłać między urzędami i współpracującymi podmiotami. W żadnym z tych przypadków nie jest konieczne papierowe poświadczenie kopii.
Źródło: Prowly
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: