GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

NASK: Ochrona dzieci wymaga zaangażowania

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2021-10-20 14:27 - czytano: 82 razy - dodaj komentarz
NASK: Ochrona dzieci wymaga zaangażowaniaW Polsce od ponad 15 lat o bezpieczeństwo i ochronę najmłodszych w sieci dba zespół Dyżurnet.pl działający w NASK i będący jednym z zespołów CSIRT. Eksperci Dyżurnet.pl nie tylko zajmują się analizowaniem zgłoszeń i reagowaniem na seksualne wykorzystywanie dzieci, ale również inicjują prace, dyskusje, zespoły, które mają na celu jeszcze lepszą i skuteczniejszą ochronę dzieci.
REKLAMA
O słuszności tych wzmożonych działań przekonuje najnowszy raport organizacji We Protect Global Alliance pt. „Global Threat Assessment 2021”, którego oficjalna premiera odbyła się 19 października.

Autorzy raportu piszą: „Nasz nowy raport Global Threat Assessment jest jak dotąd najbardziej wszechstronny i pokazuje, jak nasza globalna reakcja na wykorzystywanie seksualne i wykorzystywanie dzieci w internecie wymaga nowego podejścia, w przeciwnym razie więcej dzieci będzie nadal narażonych na ryzyko i będzie doświadczać nadużyć”.  Dalej przekonują, że jedyne skuteczne działania mogą powstać ze współpracy rządów, organizacji pozarządowych, sektora prywatnego oraz wrażliwości i zaangażowania społeczeństwa. Te postulaty są zbieżne z tym, co od ponad 15 lat robi zespół Dyżurnet.pl oraz z kolejnymi planowanymi działaniami zespołu.

- Najnowszy raport organizacji WeProtect Global Alliance, do której należy 98 rządów, 53 firmy prywatne, 61 organizacji społecznych oraz 9 organizacji międzynarodowych, pokazuje konieczność wypracowania nowego podejścia do zjawiska seksualnego wykorzystywania w cyberprzestrzeni, inaczej coraz więcej dzieci będzie jego ofiarami. To wyzwanie jest adresowane do przedstawicieli różnych podmiotów, gdyż tylko dzięki wielostronnej, multisektorowej współpracy można osiągnąć znaczące efekty w tym obszarze. W tym dokumencie wyraźny nacisk został położony na prewencję: nie możemy czekać aż dojdzie do seksualnego wykorzystania dziecka, trzeba działać wcześniej. Skuteczne zapobieganie powinno iść w parze z silnym wsparciem organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości – mówi Katarzyna Staciwa, ekspertka Dyżurnet.pl.

Ważną inicjatywą podjętą niedawno przez NASK i Dyżurnet.pl było nawiązanie współpracy z ekspertami, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem mogą wesprzeć proces tworzenia zabezpieczeń prawnych oraz stosownych procedur, które pomogą uchronić dzieci przed seksualnym wykorzystywaniem. Tworzenie spójnego systemu przeciwdziałającego krzywdzie dzieci jest nadrzędnym zadaniem Dyżurnet.pl, ale też najważniejszą potrzebą wskazywaną przez organizację WeProtect Global Alliance.

Liczy się każde wsparcie, edukacja na temat zjawiska seksualnego wykorzystywania dzieci, a tę rolę najlepiej mogą wypełnić media, które zachęcamy do podejmowania tematyki związanej z ochroną dzieci w sieci.
Źródło: NASK
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: