GSMService.pl
 • nowości
 • artykuły
 • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Narodziny 300 tysięcy dzieci zgłoszone online

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2021-06-30 14:16 - czytano: 197 razy - dodaj komentarz
Narodziny 300 tysięcy dzieci zgłoszone onlineRodzice ponad połowy urodzonych w tym roku dzieci zamiast iść do urzędu, wybrali naszą e-usługę, dzięki której szybko, wygodnie i online można zgłosić narodziny malucha. Od uruchomienia tej możliwości skorzystano z niej ponad 300 tysięcy razy. Zgłoszenie narodzin dziecka to obowiązek – rodzice na jego dopełnienie mają 21 dni od otrzymania karty urodzenia. Dzięki naszej e-usłudze Zgłoś urodzenie dziecka ten obowiązek, w odróżnieniu od wielu innych, wcale nie jest uciążliwy – wręcz przeciwnie.
REKLAMA
Jedna e-usługa, wiele spraw
- Nasza e-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin, ale i załatwienie kilku innych spraw. Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządzi akt urodzenia oraz inne dokumenty - jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli dziecko zostanie zameldowane – także zaświadczenie o zameldowaniu. Oczywiście wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zdajemy sobie sprawę, że młodzi rodzice niezwykle cenią sobie czas – dlatego naszą e-usługę przygotowaliśmy tak, aby dopełnienie obowiązku było szybkie i wygodne.

I tę wygodę doceniają rodzice nowonarodzonych dzieci. Od dnia uruchomienia naszej e-usługi (1 czerwca 2018 r.) dzięki niej zgłoszono narodziny ponad 300 tysięcy dzieci (dokładnie 300 373).

- Ostatnie miesiące to stale rosnące zainteresowanie możliwością elektronicznego zgłoszenie narodzin. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w tym roku od stycznia do końca kwietnia w Polsce urodziło się 110 500 dzieci. Narodziny 57 219, czyli ponad 51% z nich, rodzice zgłosili korzystając z naszej e-usługi Zgłoś urodzenie dziecka – mówi minister Janusz Cieszyński.

Tak to wyglądało w kolejnych miesiącach:
 • styczeń 2021 r. - 25 000 urodzeń (dane GUS), 13 205 narodzin zgłoszonych online (52,8%),
 • luty 2021 r. - 26 000 urodzeń (dane GUS), 13 151 narodzin zgłoszonych online (50,58%),
 • marzec 2021 r. - 32 000 urodzeń (dane GUS), 15 721 narodzin zgłoszonych online (49,12%),
 • kwiecień 2021 r. - 27 500 urodzeń (dane GUS), 15 142 narodzin zgłoszonych online (55,06%).
Główny Urząd Statystyczny nie podał jeszcze tegorocznych danych za maj i czerwiec. My wiemy już, że w tym czasie rodzice zgłosili przez internet narodziny kolejnych ponad 27 tysięcy maluchów.

Pierwsze kroki na GOV.pl
Jeśli niebawem zostaniecie rodzicami i nie wiecie jak skorzystać z naszej e-usługi - chętnie, krok po kroku, wytłumaczymy jak przez internet zgłosić narodziny dziecka. Zaczynamy!

Po pierwsze – musicie podjąć decyzję, kto z Was dopełnia tego obowiązku. Mama czy tata? Rodzic, który będzie zgłaszał narodziny malucha powinien mieć profil zaufany (PZ), smartfon lub komputer i oczywiście dostęp do internetu.

Jeśli nie macie profilu zaufanego, możecie założyć go od ręki. Załóż profil zaufany już dziś.

Profil zaufany bardzo Wam się przyda i to nie raz – dzięki niemu złożycie wniosek o 500+, zyskacie szybki dostęp do swoich i dziecka e-recept, także wiele innych urzędowych spraw będziecie mogli załatwiać online.  

Jeśli macie już profil zaufany, czas przystąpić do działania.

W internecie od razu wejdźcie na portal www.GOV.pl. Będąc na miejscu, zerknijcie w prawy górny róg strony. Znajdziecie tam wejście na konto Mój GOV. Kliknijcie i zalogujcie się profilem zaufanym. Po zalogowaniu wybierzcie e-usługę Zgłoszenie urodzenia dziecka.

Cały proces zgłaszania to tylko pięć dziecinnie prostych kroków. Oto one:

Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem.

Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.

Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka (w tym imię!).

Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.

Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go profilem zaufanym.

W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu. Mogą się przydać, gdyby kierownik Urzędu Stanu Cywilnego potrzebował wyjaśnień.
Źródło: KPRM
 • Dodaj do Google Bookmarks
 • Dodaj na Śledzika
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj do Wykop
 • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
 • Twitter
 • Facebook
odwiedź nas na: