sobota, 20 kwietnia, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    M jak… milion mPraw Jazdy w mObywatelu

    Zobacz również

    Ponad milion kierowców korzysta już z mPrawa Jazdy w aplikacji mObywatel. Aplikacja to wirtualny portfel na dokumenty. Warto ją mieć w swoim telefonie! mPrawo Jazdy jest dostępne w mObywatelu od 5 grudnia 2020 r. W weekend milionowy kierowca pobrał swoje mPrawo Jazdy. W sumie z tego dokumentu korzysta już 1 006 522 użytkowników. mObywatela w swoich telefonach ma 2 343 286 Polaków.

    - Reklama -

    Zostań mObywatelem
    Jeśli jeszcze nie masz mObywatela w swoim telefonie – pobierz aplikację. Jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK. W zależności od tego z jakiego telefonu korzystasz – możesz ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

    Aby uruchomić mObywatela potrzebujesz profilu zaufanego.

    Jeśli nie masz profilu zaufanego, załóż go w kilka chwil, przez internet. Sprawdź jak to zrobić.

    Co zrobić, by mieć mPrawo Jazdy?

    Jeśli masz już profil zaufany i naszą apkę w telefonie – aktywuj w niej mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego.

    Jeśli pierwszy raz korzystasz z mObywatela, tłumaczymy jak aktywować mTożsamość:

    • Będąc w aplikacji kliknij „+ Dodaj pierwszy dokument” w oknie głównym aplikacji i wybierz mTożsamość.
    • Aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy.

    Jeśli masz już mTożsamość – wystarczy, że dodasz mPrawo Jazdy (klikając „+ Dodaj dokument” w oknie głównym aplikacji).

    – W mPrawie Jazdy znajdziemy niemal wszystkie dane, które mamy także w tradycyjnym dokumencie. Inne może być zdjęcie. W aplikacji pobierane jest z mTożsamości, czyli będzie takie, jakie mamy w dowodzie osobistym – tłumaczy minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

    Inne różnice?

    Niewielkie. W mPrawie Jazdy – numer dokumentu nie zawiera ukośników, bo tak dane są zapisane w rejestrze, z którego są pobierane. mPrawo Jazdy prezentuje kody ograniczeń i dodatkowych uprawnień bez informacji dodatkowych.

    mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. To odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie. Jeśli chcesz mieć mPrawo Jazdy, musisz też mieć ważne tradycyjne prawo jazdy.

    Twój wirtualny portfel

    mPrawo Jazdy to niejedyny dostępny w mObywatelu dokument. Można tam znaleźć także m.in.:

    • mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Można z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie.
    • mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli Wam komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.
    • eRecepty – dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcecie pokazywać ekranu telefonu, możecie podać numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty. Gotowe, recepta zrealizowana!
    • Zaświadczenie o szczepieniu przeciw Covid-19 – potwierdzenie jest wystawiane po otrzymaniu pełnej dawki szczepienia. Jak wygląda dostępne w mObywatelu zaświadczenie? To przede wszystkim kod QR. Poza nim na zaświadczeniu znajdziesz także m.in. swoje zdjęcie (pochodzące z mTożsamości) i informację o ważności kodu (na zielonym tle – kod jest ważny, na czerwonym – kod stracił ważność). Kod można zweryfikować korzystając z wydanej przez Centrum e-Zdrowia (Ministerstwo Zdrowia) aplikacji Zaszczepieni.

    Nowości

    Stale i konsekwentnie rozwijamy naszą aplikację wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i dodając do niej kolejne dokumenty – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Jeszcze w tym miesiącu w sklepach App Store i Google Play udostępnimy nową wersję aplikacji mObywatel z istotnymi zmianami – dodaje.

    Jakie to zmiany?

    Odchodzimy od nazwy mTożsamość. Większość użytkowników aplikacji i tak używała nazwy mObywatel – niezależnie od usługi, z której korzystali. Postanowiliśmy im to ułatwić.

    Drugą istotną zmianą jest wprowadzenie nowego wzoru dokumentu mObywatel. Stawiamy w nim na prywatność. Na elektronicznym blankiecie znajdą się wyłącznie podstawowe informacje. Szczegółowe dane będą umieszczone niżej, czyli pod dokumentem. Nowy wzór dokumentu wyraźnie wskazywać będzie aktualny status dokumentu. Ułatwi to szybką, wizualną weryfikację jego ważności.

    Kolejna nowość – rozszerzony zakres danych. Użytkownicy zwracali uwagę, że mObywatel powinien zawierać np. informacje o adresie zameldowania, nazwisko rodowe, czy imiona rodziców. Nowe dane pozwolą skorzystać z aplikacji przy szerszym zakresie usług.

    Na przyzwyczajenie się do zmian będzie sporo czasu. Stary wzór dokumentu (z nazwą mTożsamość) będzie uznawany do końca 2021 roku. Od 2022 roku uznawany będzie wyłącznie nowy wzór dokumentu (z nazwą mObywatel). W okresie przejściowym będzie można legitymować się dowolnym wzorem (zależnie od posiadanej wersji aplikacji).

    Pobierz mObywatela już dziś – ze sklepu Google Play lub AppStore. Warto go mieć w swoim telefonie!

    ŹródłoKPRM
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Smartfony za pół ceny – doskonała oferta dla przenoszących numer do Plusa i Plusha

    Klienci przenoszący numer do Plusa lub Plusha będą mogli skorzystać z bardzo atrakcyjnej promocji i kupić wybrane smartfony za...