GSMService.pl
 • nowości
 • artykuły
 • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Cyberbezpieczny Samorząd – o tym trzeba pamiętać

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2021-02-24 13:25 - czytano: 312 razy - dodaj komentarz
Cyberbezpieczny Samorząd – o tym trzeba pamiętaćCelem ataków cyberprzestępców może być każdy. Coraz częściej są nimi także samorządy. Przypominamy, jakie obowiązki na włodarzy nakłada ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.- Większy nacisk na procedury związane z cyberbezpieczeństwem w organizacji to w dzisiejszych czasach konieczność. Cyberataki mogą sparaliżować pracę urzędu. Warto zrobić wszystko, by temu zapobiegać – apeluje minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
REKLAMA
Cyberobowiązki
W poniedziałek przekazał i przypomniał samorządom rekomendacje wynikające z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Chodzi m.in. o zgłaszanie - w przypadku zaistnienia skutecznego cyberataku - osób do kontaktu z właściwym CSIRT, czyli Zespołem Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego.

Jakie obowiązki na podmioty publiczne nakłada ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa?
 • Zgłoszenie osób do kontaktu z właściwym zespołem CSIRT poziomu krajowego.
 • Zgłaszanie incydentu - najpóźniej w terminie do 24 godzin od jego wykrycia - do właściwego zespołu CSIRT.
 • Zapewnienie obsługi incydentu.
Gdzie samorządy powinny zgłaszać incydenty?
Właściwym zespołem CSIRT dla jednostek samorządu terytorialnego jest zespół CSIRT NASK, prowadzony przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy, instytucję podległą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W jaki sposób wyznaczyć osobę do kontaktu do właściwego CSIRT?
Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa rekomenduje, aby  osoby wyznaczone do  kontaktu z zespołami CSIRT, były:
 • dyspozycyjne – tak, aby w przypadku wystąpienia sytuacji nietypowego funkcjonowania systemów informacyjnych, które może wynikać ze skutków prawdopodobnego cyberataku, podejrzenia incydentu lub zagrożenia - osoby te mogły sprawnie i szybko nawiązać kontakt z CSIRT i utrzymywać ten kontakt, zwłaszcza po godzinach pracy organizacji;
 • decyzyjne – tak, aby w razie potrzeby mogły podejmować decyzje o przekazaniu/udostępnieniu informacji niezbędnych do obsługi incydentu oraz podejmować działania rekomendowane przez CSIRT poziomu krajowego oraz wydawać konkretne polecenia w organizacji lub utrzymywać kontakt z osobą decyzyjną;
 • posiadały podstawowe informacje o systemach informacyjnych/usługach cyfrowych w danej organizacji – tak, aby miały łatwość komunikacji z CSIRT poziomu krajowego. Nie muszą to być osoby dysponujące głęboką wiedzą techniczną;
 • miały silnie rozwiniętą sieć kontaktów wewnętrznych w organizacji.
WAŻNE! W przypadku większych jednostek samorządu terytorialnego - rekomendujemy, aby były to co najmniej dwie osoby zapewniające niezakłóconą komunikację w sytuacjach kryzysowych.

Jak zgłosić osoby do kontaktu?
To bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę CSIRT NASK, wybrać kategorię podmiot publiczny i wypełnić formularz.

Po wypełnieniu formularza należy zapisać go w pliku .pdf, podpisać elektronicznie i także elektronicznie przekazać do CSIRT NASK.

Wygenerowany dokument można też wydrukować i po podpisaniu podpisem odręcznym, wysłać pocztą na adres korespondencyjny CSIRT NASK, ul. Kolska 12, 01-045 Warszawa.

Edukacja to podstawa

Pamiętaj! W przypadku wykrycia nietypowego zachowania systemu informacyjnego, wskazującego na możliwość wystąpienia incydentu cyberbezpieczeństwa, czy też groźnego cyberataku - najważniejsza jest szybkość reakcji!

Równie ważne jest niezwłoczne zgłoszenie tego incydentu do zespołu reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego – CSIRT – działającego na poziomie krajowym.

Niska świadomość zagrożeń związanych z cyberprzestępczością przekłada się na nieostrożność przy kontakcie z potencjalnym cyberprzestępcą.
Źródło: KPRM
 • Dodaj do Google Bookmarks
 • Dodaj na Śledzika
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj do Wykop
 • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
 • Twitter
 • Facebook
odwiedź nas na: