Tu jesteś:
GSMService.pl
» Aktualności
Jak wyglądają studia technologiczne za granicą?
Dodał: Monika Kowalczewska -
opublikowano:
2020-11-04 15:05 -
czytano: 427
razy
-
dodaj komentarz

W wielu krajach dostępne są bardzo specjalistyczne kierunki, dzięki czemu potencjalni studenci już na wczesnym etapie mogą wybrać obszar, który jest dla nich najbardziej interesujący. Niektóre kierunki mogą wydać się zaskakujące, np. Ethical Hacking and Cybersecurity, czyli etyczne hakerstwo i cyberbezpieczeństwo. Są też Visual Effects and Motion Graphics, Digital & Technology Solutions, 3D Games Art and Design, czy Artificial Intelligence and Computer Science.
Według danych UCAS, w Wielkiej Brytanii w 2020 roku uczennice wybierały informatykę siedem razy częściej niż jeszcze pięć lat temu. Według powyższych danych, w tym roku liczba aplikacji kobiet na studia informatyczne wzrosła o 12 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. W przypadku mężczyzn zanotowano wzrost jedynie na poziomie 0,9 proc. Różnica między liczbą zgłoszeń przyszłych studentek i studentów sukcesywnie maleje od siedmiu lat.
Kobiety na kierunkach informatycznych osiągają również lepsze wyniki niż mężczyźni. W tym roku ponad 34 proc. studentek otrzymało ocenę “A" z informatyki, tymczasem osiągnięcie tego poziomu udało się jedynie 26 proc. mężczyzn.
Współpraca uczelni z biznesem
Studiowanie kierunków technologicznych to nie tylko zdobywanie wiedzy technicznej i zajęcia praktyczne. Większość uczelni ma swoje job centres, które pomagają w zdobyciu pracy po studiach, ale także stażu w ich trakcie. Na wielu uczelniach istnieją również inkubatory przedsiębiorczości.Przykładowo, studenci Brunel University London mogą liczyć na pomoc uczelni w dostaniu się na tzw. Placement Year, czyli płatny staż w wybranej firmie. Uczelnia współpracuje z dużymi i szanowanymi markami. Studenci Computer Science mogą liczyć na zdobywanie doświadczenia w BMW, Microsoft czy Xerox. Z kolei osoby, które wybiorą Electronic and Electrical Engineering mają szansę na staż w takich firmach jak IBM, Intel czy Mercedes. Placement Year można również spędzić w Rovio, Rockstar oraz Ubisoft. Na to mogą liczyć studentki i studenci Games Designs. Bardzo często bezpośrednio po odbytym stażu, jego uczestnicy otrzymują oferty pracy.
Wiedza od praktyków
Uczelnie stawiają na współpracę nie tylko z firmami, ale także ekspertami i praktykami w konkretnych dziedzinach. Coraz popularniejsze stają się kierunki związane z gamingiem. Na Falmouth University uczą wykładowcy np. którzy pracowali przy „World of Warcraft”, „League of Legends” czy „Final Fantasy XII”.
- Wszystko na kierunku gamingowym w Falmouth University rozpoczyna się od podstaw. Na pierwszym roku studenci projektują od podstaw swoją grę planszową. Na tej podstawie wykładowcy wraz ze studentami mogą wskazać błędy i nieścisłości w fabule, by studenci mogli ich uniknąć w przyszłości. Kolejnym krokiem jest rozgrywka. W jej trakcie studenci uczą się budować merytoryczne uwagi i przyjmować krytykę - mówi Magda Quinto z Elab.
- Po tym etapie studenci przystępują do prostej gry wideo. Budują fabułę, głównych bohaterów i wymyślają tytuł – i co ciekawe on zazwyczaj zajmuje im najwięcej czasu. Na drugim roku studenci przystępują do pracy w grupach, w których w ciągu roku tworzą projekt gry. By zespoły były kompletne, powstają one z osób z różnych wydziałów - dodaje Magda Quinto.
- Jedną z najszybciej rosnących dziedzin nauki, którą można zaobserwować w UK, są gry. Zarówno popularność Game Development/Design, jak i Game Art, rozwinęły się z ogromną prędkością na przestrzeni ostatnich lat. Ten wzrost nie dotyczy samej popularności studiów w tych kierunkach w UK, ale także zapotrzebowania na umiejętności nabyte przez studentów tych właśnie dziedzin, we wszystkich elementach ekonomii. Wzrost zapotrzebowania pracowników w sferach IT, można zaobserwować na całym świecie, w tym również w Polsce. Biorąc pod uwagę to, jak bardzo wszystkie branże stają się skomputeryzowane i zautomatyzowane, jest to z pewnością bardzo ekscytujący i przyszłościowy wybór kariery - komentuje Gosia Jaracz, Falmouth University Alumni & International Recruitment Officer.
Niektóre kraje, jak Niemcy czy Holandia, są mocno nastawione na kierunki technologiczne. Ich politechniki znajdują się bardzo wysoko w światowych rankingach i dają możliwość studiowania po angielsku. Warto wspomnieć o holenderskich Uniwersytetach Technicznych w Delft czy Eindhoven, a także o niemieckim Uniwersytecie Technicznym w Monachium. Wśród holenderskich uczelni wyróżniają się także Hanze University of Applied Sciences czy Royal Academy of Art.
W Danii wyróżniają się University College of Northern Denmark, Business Academy Aarhus, a także VIA University College. Z kolei w Wielkiej Brytanii na studia technologiczne można wybrać się na Swansea University, Falmouth University, University of Westminster, De Montfort University lub Coventry University.
Źródło:
Prowly
Dodaj komentarz:
zaloguj się
x








- Dla klientów Plusa w Wielkiej Brytanii jak w domu
- Motorola moto e6 play w niższej cenie w Orange
- Bezpieczni w sieci – w każdym wieku (wideo)
- Wyprzedaż smartfonów na koniec roku w Orange
- Odbierz voucher 100 zł na telefony w abonamencie T-Mobile
- Samsung zapowiada swoją obecność podczas CES 2021 (wideo)
- Noworoczne postanowienia? Uporządkuj swoją politykę haseł i zrezygnuj z ich recyklingu

- Finałowy sezon Wikingów”od 30 grudnia w HISTORY Channel na PLAY NOW
- Poświąteczne wyprzedaże – jak kupować, żeby nie zbankrutować
- Dostawca chmury Scaleway udostępnia Block Storage w Polsce
- UKE monitoruje zmiany w roamingu w związku z Brexitem
- T-Mobile – wybierz swój smartfon lub smartwatch i aktywnie zacznij nowy rok
- Ransomware, malware i… luki bezpieczeństwa w zabawkach erotycznych
- Wyprzedaż smartfonów na koniec roku w Orange

- Grupa GN Store Nord dla zestawów Jabra
- Multimedia Polska rzetelnym sprzedawcą energii
- TX-SKY – zupełnie nowe możliwości
- Acer prezentuje cyfrowy system Build Your Own Cloud (BYOC)
- Bluetooth wśród nominowanych - Europejski Urząd Patentowy przyznał nagrody
- Bezprzewodowe technologie druku Samsung – komfort i wolność
- Jak nowocześnie uczyć małych internetowych tubylców?
