GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Innowacyjny projekt Energi: panele PV na wodzie

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2020-03-02 14:58 - czytano: 306 razy - dodaj komentarz
Innowacyjny projekt Energi: panele PV na wodzieEnerga OZE planuje realizację innowacyjnego projektu pływających paneli fotowoltaicznych na wodzie. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce. Projekt został zaprezentowany podczas sesji Rady Gminy Kolbudy. Pływające panele fotowoltaiczne na wodzie mają być zamontowane na zbiorniku wodnym w Łapinie, w gminie Kolbudy. To kolejna innowacja w Grupie Energa w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.
REKLAMA
Po pomyślnym pilotażu tego projektu, prowadzonym w ub. roku, Energa OZE przystępuje do realizacji inwestycji na większą skalę.

25 lutego 2020 r., podczas sesji Rady Gminy Kolbudy, przedstawiciele spółki Energa OZE zaprezentowali projekt instalacji fotowoltaicznej na wodzie.

Korzyści z inwestycji
Projekt zakłada instalację paneli fotowoltaicznych o mocy do 0,5 MW na zbiorniku wodnym przy eksploatowanej obecnie przez Energę OZE Elektrowni Wodnej Łapino. Powierzchnia paneli ma wynieść do 0,5 ha, czyli ok. 1,25% całkowitej powierzchni zbiornika.

Podczas spotkania przedstawiono szczegóły tego innowacyjnego projektu OZE. Omówiono korzyści związane z budową i eksploatacją farmy PV na wodzie w stosunku do farmy na lądzie. Realizacja projektu instalacji fotowoltaicznej na zbiorniku w Łapinie jest przedsięwzięciem o charakterze innowacyjnym w skali kraju. Dzięki tej inwestycji, zyska region i gmina. Korzyścią z eksploatacji farmy będzie nie tylko nowa energia z OZE i poprawa wolumenu z odnawialnych źródeł w miksie wytwarzania w Grupie Energa (obecnie ponad 1/3).

Zastępca dyrektora Biura Innowacji i Rozwoju Energa OZE – Ireneusz Rogala, który prowadził prezentację projektu, zwracał uwagę na potencjalne profity dla mieszkańców z tytułu realizacji inwestycji w gminie. Kolbudy będą bowiem pierwszą gminą w Polsce, w której powstanie instalacja fotowoltaiczna na zbiorniku wodnym.

Zarówno wójt gminy, jak i radni wykazywali zainteresowanie tą innowacyjną inwestycją. Będzie to bowiem nie tylko miało znaczenie wizerunkowe dla gminy – otwartej i stawiającej na rozwój oraz innowacyjne projekty. Tak jak w innych gminach, gdzie Energa inwestuje w projekty energetyczne, korzyścią dla gminy są m.in. wpływy do budżetu z podatków oraz wspomaganie różnych lokalnych przedsięwzięć służących mieszkańcom.

Pływające fotowoltaiki bardziej efektywne

Eksploatacja PV w zbiornikach wodnych to nowe możliwości zwiększenie produkcji energii odnawialnej w miksie energetycznym.

Zaletą instalacji PV na wodzie, braną pod uwagę przez spółkę przy decyzji o tej inwestycji, jest między innymi zwiększona (nawet o ok. 10%) wydajność wytwarzania energii w porównaniu do naziemnych farm fotowoltaicznych. Ponadto, wskazuje się pozytywny wpływ przez potencjalnie zmniejszoną intensywność parowania wody ze zbiorników wodnych, jak również rozwoju glonów w tych zbiornikach.

Elektrownie fotowoltaiczne posadowione na wodzie są stawiane w wielu miejscach na świecie, m.in. w Japonii, Chinach, Korei Południowej. Pływające farmy fotowoltaiczne osiągają tam łącznie nawet kilkaset MW mocy zainstalowanej. Technologia ta coraz częściej wykorzystywana jest także w Europie - w Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji.

Innowacyjny projekt instalacji paneli fotowoltaicznych na wodzie był pilotażowo wdrażany w spółce Energa OZE w zbiorniku przy elektrowni wodnej w Łapinie. Badano czy takie posadowienie instalacji wpłynie na poprawę ich efektywności i zwiększenie poziomu generowanej energii.

Teraz Energa OZE, po pomyślnie realizowanym pilotażowym programie, zamierza wdrażać tę technologię w Polsce. Jak wynika z analizy zastosowania tej technologii, przeniesienie paneli PV na wodę pozwala istotnie zwiększyć wielkość wyprodukowanej energii elektrycznej.
Źródło: Energa
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: