GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Ella4Life – Twój Wirtualny Osobisty Asystent w domu i w podróży

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2019-12-16 15:05 - czytano: 321 razy - dodaj komentarz
Ella4Life – Twój Wirtualny Osobisty Asystent w domu i w podróżyEmma i Anna będą wspomagać osoby starsze w codziennej rutynie, przy dawkowaniu leków, prowadzeniu zdrowego i aktywnego trybu życia. Pod tymi imionami kryje się system awatarów, nad którymi pracują naukowcy Politechniki Gdańskiej w ramach projektu Ella4Life (Ella4Life your Virtual Personal Assistant for home and on the road). Wirtualny asystent zintegrowany m.in. z systemami domowej automatyki oraz e-zdrowiem ma zapewnić wsparcie w samodzielnym zarządzaniu w opiece i leczeniu
REKLAMA
seniorów, a także poprawić bezpieczeństwo i kontrolę stanu zdrowia.

 – Ella4Life jest wirtualnym asystentem, który wspiera każdego, kto mógłby skorzystać z pomocy, zwłaszcza osoby starsze, samotnie mieszkające, takie, które potrafią jednak obsługiwać smartfon i są mobilne – wylicza dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, prof. uczelni z Katedry Inżynierii Biomedycznej Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG, kierownik projektu.

Osoba wspierana korzysta z cyfrowych narzędzi, aplikacji i systemów obsługiwanych przez Ella4Life. System może zostać podłączony do specjalnych aplikacji opracowanych dla osób cierpiących na chroniczne choroby i wysyłać informacje o zdarzeniach do opiekunów, a także może współpracować z wszelkiego rodzaju automatyką domową.

W ramach projektu naukowcy Politechniki Gdańskiej opracowują systemy sensorów monitorujących pracę serca, umieszczone w sprzętach codziennego użytku: w krześle oraz wannie.

– Technologia Ella4Life stwarza możliwość poznania użytkownika, wykrycia fizycznych lub poznawczych zmian w jego zachowaniu, dostosowania się do tych zmian, ale także doradzenia użytkownikowi w sprawie możliwych nowych funkcjonalności, które mogą pomóc mu w utrzymaniu niezależności – tłumaczy kierownik projektu.

Wirtualny asystent ma też zapewnić znaczące wsparcie opiekunom osoby starszej, np. członkom rodziny i pomóc profesjonalistom w jeszcze lepszym i wydajniejszym wykonywaniu codziennej pracy z seniorami.

W międzynarodowym projekcie badawczym Ella4Life Twój Wirtualny Osobisty Asystent w domu i w podróży oprócz Politechniki Gdańskiej uczestniczy osiem instytucji z Polski, Holandii, Szwajcarii i Rumunii. Więcej informacji na stronie projektu: http://ella4life.eu/

– Politechnika Gdańska została zaproszona do projektu jako uznany partner, który może poszczycić się rezultatami projektów „Domowy asystent osób starszych i chorych” oraz "eGLASSES – The interactiveeyeglasses for mobile, perceptualcomputing" – dodaje prof. uczelni Mariusz Kaczmarek.

Projekt jest finansowany jest z programu badawczo-rozwojowego Active and Assisted Living Programme (AAL), który wspiera projekty wykorzystujące technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) w celu poprawy jakości życia ludzi starszych. Wartość projektu, którego realizacja potrwa do końca lipca 2021 r., wynosi ponad 1 mln zł, z czego ponad 930 tys. zł to dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (dofinansowanie dla Politechniki Gdańskiej wynosi ponad 777 tys. zł).
Źródło: Politechnika Gdańska
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: