poniedziałek, 18 marca, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    E-Skierowanie: kolejny krok w informatyzacji polskiej ochrony zdrowia

    Zobacz również

    Firma S&T zakończyła kolejny etap prac związanych z budową ogólnopolskiej platformy gromadzenia i udostępniania danych medycznych. Baza skierowań elektronicznych to element centralnego systemu, w którym dla każdego pacjenta rejestrowane będą informacje o wykonanych badaniach, zabiegach operacyjnych, diagnostyce i historii leczenia. E-skierowanie stanowi jeden z kluczowych elementów systemu e-usług, zaplanowanych do wdrożenia w ramach trwającego procesu cyfryzacji sektora medycznego

    - Reklama -

    w Polsce.

    Informatyzacja służby zdrowia, to przede wszystkim lepsza jakość i dostęp do informacji o stanie zdrowia pacjentów i  wsparcie wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej. To także ogromna szansa zidentyfikowania nowych możliwości uszczelnienia systemu opieki medycznej w Polsce i optymalizacji jej kosztów.  Odpowiednie narzędzia informatyczne oraz sprawny przepływ informacji w administracji publicznej jest niezbędny do efektywnego planowania opieki zdrowotnej i prowadzenia kompleksowych analiz.

    E-skierowanie, po Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl) i E-Recepcie, to kolejny krok w postępującej informatyzacji publicznej służby zdrowia. Celem budowy elektronicznej platformy gromadzenia i wymiany informacji (P1) jest powstanie zintegrowanego  środowiska podsystemów, które pozwolą na usprawnienie procesów związanych z planowaniem i realizacją świadczeń zdrowotnych, a także ich monitorowaniem i sprawozdawczością.

    S&T pracuje na rzecz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ ) od marca 2018 r. W ramach projektu P1 odpowiada za tworzenie oprogramowania, świadczenia usług autoryzacji (weryfikacji wytworzonego oprogramowania przez podmioty trzecie) oraz serwis gwarancyjny. Do realizacji projektu dedykowany został ponad 100 osobowy zespół programistów, architektów i analityków, specjalistów z zakresu hurtowni danych, wdrożeń, testów, administrowania sieciami oraz bazami danych. Nad całością prac czuwają certyfikowani Kierownicy Projektów z doświadczeniem w prowadzeniu złożonych projektów, w oparciu o metodykę Agile.

    Ogólnopolska platforma informatyczna gromadzenia i udostępniania zdarzeń medycznych rozwijana jest jednocześnie przez dwa podmioty, z oddzielnymi umowami realizacyjnymi. W takim modelu pracy  bardzo istotna jest dobra komunikacja między zespołami wytwórczymi obydwu firm, a także umiejętność integracji wykonanych prac programistycznych- mówi Michał Wilbrandt, Business Solutions Unit Director w S&T Poland. – W realizacji tego kontraktu, kluczowe są także wszelkie czynności autoryzacyjne w stosunku do oprogramowania i dokumentacji stworzonej przez inny podmiot. Nie bez znaczenia jest także weryfikacja ich zgodności z ustalonymi wcześniej kryteriami jakościowymi, w celu umożliwienia poddania ich usługom gwarancyjnym świadczonym przez S&T- dodaje Michał Wilbrandt.

    Autoryzowany dostęp do danych medycznych
    Istotnym elementem wprowadzenia E-skierowania jest systemowe zagwarantowanie możliwości jego wystawienia tylko przez upoważnionych do tego pracowników medycznych. Współtworzone przez S&T rozwiązanie gwarantuje wykorzystanie najnowocześniejszych mechanizmów, umożliwiających bezpieczną wymianę elektronicznej dokumentacji,
    w zakresie będącym przedmiotem umowy z CSIOZ.

    –  Konfiguracja narzędzi informatycznych, o tak dużym stopniu złożoności i w ściśle określonym tempie zawsze jest wyzwaniem. Tym bardziej cieszy nas fakt, iż wspólnie z naszym kooperantem udało nam się dotrzymać zakontraktowanych terminów –  mówi Michał Wilbrandt, Business Solutions Unit Director w S&T Poland  – Wymiana i gromadzenie danych elektronicznych o tak dużej skali jest skomplikowanym projektem informatycznym. O jego złożoności najlepiej świadczy fakt, iż uprawnionych do korzystania z wypracowanych przez S&T rozwiązań będzie docelowo około 170 tys. pracowników publicznej służby zdrowia – dodaje Michał Wilbrandt.

    Budowana przez S&T platforma komunikować się będzie z istniejącymi już systemami, do których należą m.in. cyfrowe rejestry Aptek, Farmaceutów, Diagnostów Laboratoryjnych, Lekarzy, Produktów Leczniczych, czy Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Narzędzie zintegrowane będzie także z Systemem Obsługi List Refundacyjnych oraz systemami NFZ, Głównego Urzędu Statystyczny czy Systemu Rejestrów Państwowych.

    E-skierowanie stanowi jeden z kluczowych elementów systemu e-usług,  zaplanowanych do wdrożenia w ramach trwającego procesu cyfryzacji sektora medycznego w Polsce. Informatyzacja służby zdrowia, to przede wszystkim lepsza jakość i dostęp do informacji o stanie zdrowia pacjentów i  wsparcie wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej. To także ogromna szansa zidentyfikowania nowych możliwości uszczelnienia systemu opieki medycznej w Polsce
    i optymalizacji jej kosztów. Odpowiednie narzędzia informatyczne oraz sprawny przepływ informacji w administracji publicznej jest niezbędny do efektywnego planowania opieki zdrowotnej i prowadzenia kompleksowych analiz.

    S&T ma na swoim koncie realizację wielu projektów informatycznych dla publicznych placówek medycznych oraz administracji centralnej. Do najważniejszych realizacji należą: dostarczenie systemu do badania hipotez zdrowotnych dla Centrum Onkologii i Centrum Zdrowia Dziecka; dostawa oraz wdrożenie systemu zapewniającego bezpieczny dostęp do serwisów web dla Głównego Urzędu Statystycznego; budowa infrastruktury do przechowywania danych dla Ministerstwa Sprawiedliwości;  stworzenie centrum zapasowego i sieci rządowej z usługami operatorskimi dla MSWiA; wdrożenie platformy usług elektronicznych dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej,  instalacja i wdrożenie systemu SAP dla Agencji Rezerw Materiałowych, budowa systemu wspomagania decyzji Państwowej Straży Pożarnej.

    ŹródłoS&T
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Poznaj mSilnię! Rusza pierwsza edycja nowego programu grantowego Fundacji mBanku

    mSilnia to nowy program grantowy dla uczniów szkół podstawowych. Jego głównym celem jest rozwijanie myślenia matematycznego. mSilnia promuje także...