GSMService.pl
 • nowości
 • artykuły
 • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Raport BSA: branża oprogramowania wnosi niemal 1 bln EUR do gospodarki UE

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2016-11-22 15:05 - czytano: 1351 razy - dodaj komentarz
Raport BSA: branża oprogramowania wnosi niemal 1 bln EUR do gospodarki UEOprogramowanie wywiera głęboki wpływ na europejską gospodarkę, wnosząc niemal 1 bln EUR do unijnego produktu brutto (z uwzględnieniem bezpośredniego i pośredniego wkładu), tworząc blisko 12 mln dobrze płatnych miejsc pracy i inwestując 12 mld EUR w badania i rozwój (R&D). Tak wynika z opublikowanego przez BSA | The Software Alliance raportu "Oprogramowanie: warta 910 mld EUR siła napędowa gospodarki UE" , który przedstawia dane, ale także ocenę wpływu branży oprogramowania na unijną gospodarkę
REKLAMA
przygotowaną przez zespół badawczy The Economist Intelligence Unit (EIU).

Oprócz skali branży oprogramowania oraz jej ekonomicznego wpływu na Unię Europejską, w tym pięć największych krajów członkowskich, raport analizuje także szersze korzyści płynące z oprogramowania i sposób, w jaki może być ono wykorzystywane jako narzędzie przez rządy, firmy i obywateli.

Najważniejsze ustalenia raportu:
 • Oprogramowanie wnosi do gospodarki Unii Europejskiej blisko 1 bln EUR rocznie. W 2014 roku bezpośredni wkład branży oprogramowania w gospodarkę UE wyniósł 249 mld EUR, co reprezentuje 2 proc. unijnego produktu brutto. Po uwzględnieniu pełnego wpływu (bezpośredniego i indukowanego), oprogramowanie reprezentuje 7.4 proc. unijnego produktu brutto i wnosi do gospodarki UE blisko 910 mld EUR rocznie.
 • Oprogramowanie utrzymuje niemal 12 milionów miejsc pracy w UE. W europejskiej branży oprogramowania pracuje 11.6 mln osób – to więcej niż cała populacja Belgii. Odpowiada to 5.3 proc. wszystkich miejsc pracy w 28 krajach UE. Branża zatrudnia bezpośrednio 3 mln osób, a badania dowodzą, że wpływ pośredni i indukowany wspiera dalsze 8.5 miliona miejsc pracy.
 • Branża oprogramowania reprezentuje 7.3 proc. unijnych inwestycji badawczo-rozwojowych. Producenci oprogramowania inwestują znaczne środki w badania i rozwój – ponad 12.7 mld EUR w 2013 roku. To 7.3 proc. nakładów badawczo-rozwojowych całego sektora prywatnego w UE.
 • Oprogramowanie stymuluje rozwój gospodarczy w krajach członkowskich. Gospodarki i obywatele UE korzystają na nowych miejscach pracy, które dobrze wpisują się we współczesną gospodarkę cyfrową oraz na nowych możliwościach, które otwiera rozwój oprogramowania.
 Wpływ branży oprogramowania na największe kraje członkowskie UE:
 • Niemcy: branża oprogramowania wnosi 152.6 mld EUR (łącznie z wpływem pośrednim i indukowanym) do niemieckiej gospodarki (5.2 proc. niemieckiego PKB). Wspiera też łącznie 1.915.787 miejsc pracy (łącznie z wpływem pośrednim i indukowanym), co stanowi 4.5 proc. miejsc pracy w Niemczech.
 • Francja: branża oprogramowania wnosi 113.1 mld EUR (łącznie z wpływem pośrednim i indukowanym) do francuskiej gospodarki (5.3 proc. francuskiego PKB). Wspiera też łącznie 1.198.304 miejsc pracy (łącznie z wpływem pośrednim i indukowanym), co stanowi 4.4 proc. miejsc pracy we Francji.
 • Włochy: branża oprogramowania wnosi 50.8 mld EUR (łącznie z wpływem pośrednim i indukowanym) do włoskiej gospodarki (3.2 proc. włoskiego PKB). Wspiera też łącznie 743.921 miejsc pracy (łącznie z wpływem pośrednim i indukowanym), co stanowi 3.3 proc. miejsc pracy we Włoszech.
 • Hiszpania: branża oprogramowania wnosi 35.8 mld EUR (łącznie z wpływem pośrednim i indukowanym) do hiszpańskiej gospodarki (3.4 proc. hiszpańskiego PKB). Wspiera też łącznie 624.471 miejsc pracy (łącznie z wpływem pośrednim i indukowanym), co stanowi 3.7 proc. miejsc pracy w Hiszpanii.
 • Wielka Brytania: branża oprogramowania wnosi 160.2 mld EUR (łącznie z wpływem pośrednim i indukowanym) do brytyjskiej gospodarki (7.1 proc. brytyjskiego PKB). Wspiera też łącznie 2.585.792 miejsc pracy (łącznie z wpływem pośrednim i indukowanym), co stanowi 8.4 proc. miejsc pracy w Wielkiej Brytanii.
- W przeciwieństwie do tradycyjnych sektorów przemysłu, branża oprogramowania nie potrzebuje zewnętrznego katalizatora, żeby się zmieniać. To ona jest katalizatorem. Oprogramowanie będzie rewolucjonizować to, jak pracujemy, komunikujemy się, planujemy i tworzymy w sposób, który dopiero zaczynamy sobie wyobrażać. Innowacje, które oprogramowanie wprowadza do przetwarzania i analizy danych, zapewniają korzyści licznym sektorom unijnej gospodarki. Każda firma i każda agencja rządowa potrzebują oprogramowania, aby działać bardziej nowatorsko, kreatywnie, konkurencyjnie i efektywnie – powiedziała Victoria A. Espinel, Prezydent i Dyrektor Generalny BSA | The Software Alliance.

- Apelujemy do Unii Europejskiej, aby wykorzystała okazję do stworzenia ram regulacyjnych, które zapewnią dynamiczny rozwój tak obiecującej technologii. Promowanie swobodnego przepływu danych przez granice, sprzeciwianie się przepisom wymuszającym lokalizację danych, rozwijanie zastosowań Internetu Rzeczy (IoT) oraz zdecydowane działania na forach międzynarodowych na rzecz stworzenia nowej generacji standardów cyfrowych wysłałyby mocny sygnał, że Unia Europejska jest gotowa, aby wykorzystać pełen potencjał oprogramowania
– dodaje Espinel.
Źródło: BSA
 • Dodaj do Google Bookmarks
 • Dodaj na Śledzika
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj do Wykop
 • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
 • Twitter
 • Facebook
odwiedź nas na: