GSMService.pl
 • nowości
 • artykuły
 • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Spam w czerwcu – niebezpieczne rezerwacje hoteli i ataki na graczy

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2014-07-21 16:11 - czytano: 403 razy - dodaj komentarz
Spam w czerwcu – niebezpieczne rezerwacje hoteli i ataki na graczyPo przeanalizowaniu czerwcowego spamu eksperci z Kaspersky Lab odnotowali wzrost liczby oszukańczych e-maili wysyłanych w imieniu serwisów pozwalających na rezerwowanie hoteli oraz biletów lotniczych. Wiadomości takie zawierały zwykle trojana zamaskowanego pod postacią rachunku za rezerwację. W innym ataku phishingowym wykorzystano wizerunek Electronic Arts - producenta gier wideo.
REKLAMA
Oszukańcze wiadomości imitujące korespondencję pochodzącą z serwisów rezerwacji zawierały trojana Ursnif, który kradnie poufne dane i wysyła je na zdalny serwer. Szkodnik ten potrafi podsłuchiwać ruch sieciowy, pobierać i uruchamiać inne szkodliwe programy, jak również wyłączać niektóre aplikacje systemowe, takie jak zapora sieciowa. Cyberprzestępcy, którzy próbowali uzyskać dostęp do kont graczy w serwisie Origin firmy Electronic Arts, zastosowali wypróbowaną sztuczkę polegającą na wysyłaniu wiadomości e-mail informujących o tym, że w ramach usprawniania systemu ochrony konta konieczne jest potwierdzenie danych logowania.
 
Czerwcowy spam w liczbach

 • Odsetek spamu w ruchu e-mail wynosił średnio 64,8% - o 5 punktów procentowych mniej niż w maju.
 • Trzy największe źródła spamu na świecie stanowiły: Stany Zjednoczone (13,2%), Rosja (7%) oraz Chiny (5,6%).
 • W Niemczech odnotowano ogromny wzrost liczby wykryć szkodliwego oprogramowania, którego udział wzrósł dwukrotnie w stosunku do poprzedniego miesiąca i wynosił 16,4%, w wyniku czego państwo to zepchnęło z pierwszego miejsca Wielką Brytanię, której udział zmniejszył się o połowę do 7%. Na drugim miejscu utrzymały się Stany Zjednoczone (9%).
Po raz kolejny na szczycie listy szkodliwego oprogramowania rozprzestrzenianego za pośrednictwem poczty e-mail znalazł się Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen. Zagrożenie to przyjmuje postać phishngowej strony HTML i wysyła e-maile podszywające się pod rzekomo ważne powiadomienia z banków, sklepów internetowych oraz twórców oprogramowania. Na drugim miejscu znalazł się Trojan-Downloader.MSWord.Agent.z. Szkodnik ten ma postać pliku .doc z osadzonym makrem, które pobiera i uruchamia inny szkodliwy program. Na trzeciej pozycji uplasował się trojan z rodziny Bublik – jego główną funkcją jest nieautoryzowane pobieranie i instalowanie nowych wersji szkodliwego oprogramowania na komputerach ofiar.

- W czerwcu cyberprzestępcy próbowali oszukać użytkowników żerując na głośnych wydarzeniach politycznych i sportowych. Przed mistrzostwami świata w Brazylii phisherzy próbowali wyłudzić od użytkowników informacje bankowe, zachęcając ich do udziału w nieistniejącym konkursie z możliwością wygrania biletów na mecze. Tzw. oszuści nigeryjscy po raz kolejny wykorzystywali sytuację na Ukrainie i prosili o pomoc w odzyskaniu nieistniejących milionów – powiedziała Tatiana Szczerbakowa, analityk spamu z Kaspersky Lab.
Źródło: Kaspersky Lab
 • Dodaj do Google Bookmarks
 • Dodaj na Śledzika
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj do Wykop
 • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
 • Twitter
 • Facebook
odwiedź nas na: