GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

SOKiK oddalił odwołanie Orange Polska S.A

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2014-07-17 17:22 - czytano: 532 razy - dodaj komentarz
SOKiK oddalił odwołanie Orange Polska S.ASąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie Orange od decyzji Prezesa UKE, nakładajacej na spółkę karę pieniężną w wysokości 5 000 000 zł. W dniu 11 lipca 2014 r. przed Sądem Okręgowym Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) został ogłoszony wyrok w sprawie z odwołania Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel Sp. z o.o. (obecnie Orange Polska S.A.) od decyzji Prezesa UKE z dnia z 30 grudnia 2011 w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 5 000 000 zł
REKLAMA
w związku z niewypełnieniem obowiązku uzyskania zgody abonenta lub użytkownika końcowego, o której mowa w art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne (dalej Pt) przy przeprowadzaniu wśród abonentów i użytkowników Orange loterii audiotekstowej.

Zgodnie z art. 172 Pt zakazane jest używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, chyba, że abonent albo użytkownik końcowy uprzednio wyraził na to zgodę.

SOKiK oddalił odwołanie.

W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd  stwierdził, że zarzuty Orange nie były zasadne. Odnosząc się do zarzutu wadliwej procedury nałożenia kary i braku skierowania do Orange zaleceń pokontrolnych Sąd wskazał, iż w tym zakresie podziela ugruntowaną już linię orzeczniczą Sądu Najwyższego, iż art. 209 Pt stanowi samoistną podstawę do nałożenia kary.

Sąd nie zgodził się również z argumentacją, że to nie Orange było organizatorem loterii ale podmioty, którym zlecono jej zorganizowanie. Zdaniem Sądu w sytuacji, gdy to Orange był dysponentem numerów do których zostały skierowane wiadomości tekstowe oraz na podstawie umowy cywilnej zlecił podwykonawcom wykonanie konkretnych zadań przy loterii zasadnym jest, aby to Orange ponosiło konsekwencje za naruszenie przepisów prawa.

Odnosząc się do zarzutu, iż kara była nadmiernie wysoka Sąd wskazał, iż należało mieć na uwadze, iż w skutek działania Orange doszło do naruszenia przepisów prawa w stosunku do ponad ośmiu milionów abonentów co przemawia za tym, iż nałożona kara nie mogła być niższa.


Wyrok nie jest prawomocny.
Źródło: Orange
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: