GSMService.pl
 • nowości
 • artykuły
 • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Uwaga na groźną aplikację w sklepie Google Play

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2014-05-27 17:22 - czytano: 815 razy - dodaj komentarz
Uwaga na groźną aplikację w sklepie Google PlayPomimo konsekwentnych działań firmy Google w kwestii polityki bezpieczeństwa sklepu Google Play, nadal od czasu do czasu pojawiają się w nim różne szkodliwe i potencjalnie niebezpieczne programy. Niedawno specjaliści z Doctor Web zidentyfikowali aplikację KK Tuneup Master, która oprócz podstawowej, użytkowej funkcji może wywoływać również inne, niepożądane działania, takie jak wysyłanie SMS-ów premium czy pobieranie i instalowanie innych aplikacji.
REKLAMA
Warto zauważyć, że program ten został pobrany już ponad milion razy, co czyni to jednym z największych tego rodzaju incydentów w ostatnim czasie.

Program, który przyciągnął uwagę specjalistów Doctor Web należy do tzw. narzędzi optymalizujących, które poprawiają wydajność urządzenia mobilnego poprzez wykorzystanie jego różnych funkcji i ustawień. Pozwala on przede wszystkim na zarządzanie aplikacjami (w tym na ich instalację, usuwanie i tworzenie kopii zapasowych), czyszczenie pamięci oraz monitorowanie ruchu w Internecie.

Oprócz wymienionych wyżej funkcji, aplikacja ta jest w stanie wykonać również szereg działań bez wiedzy użytkownika, takich jak pobieranie nieautoryzowanych aplikacji czy wysyłanie SMS-ów na numery premium. Narzędzie wykorzystuje w tym celi kilka nielegalnych funkcji, które są aktywowane po ich uruchomieniu. Jedna z nich jest wykorzystywana do komunikowania się ze zdalnym serwerem, na który przekazywane są informacje o urządzeniu (numery IMEI i IMSI), i z którego pochodzą poniższe komendy:
 • utworzenie listy aplikacji do pobrania;
 • opcje wysyłania wiadomości SMS (tekst oraz numer odbiorcy);
 • utworzenie listy niektórych przychodzących wiadomości SMS (zawierających numer nadawcy oraz tekst SMS).
Inna funkcjonalność jest bezpośrednio związana z instalacją aplikacji. Zgodnie z wcześniej utworzoną listą plików-APK umożliwia ona ich pobranie i zainstalowanie z użyciem komendy pm instal, która jest dostępna na urządzeniach z odblokowanym dostępem do konta roota. Jeśli nie są spełnione wymagania systemowe, instalacja może być wykonana w standardowym trybie, wymagającym potwierdzenia przez właściciela urządzenia mobilnego.

Pomimo faktu, że tzw. cicha instalacja oprogramowania (przebiegająca całkowicie automatycznie i polegająca na przyjęciu domyślnych odpowiedzi na zapytania instalatora) może służyć do legalnych celów, takich jak przenoszenie aplikacji z jednego urządzenia mobilnego na inne, funkcja ta może być również używana do instalacji różnych programów bez zgody użytkownika. Przykładem jest automatyczne wysyłanie SMS-ów, włączane bezpośrednio poprzez komendę z serwera, bez żadnego udziału użytkownika. W związku z pojawieniem się podobnych niebezpiecznych funkcji, analitycy Doctor Web, dodając ten program do bazy wirusów, zaklasyfikowali go jako złośliwą aplikację o nazwie Android.Backdoor.81.origin.

- Od momentu wykrycia programu w sklepie Google Play, liczba jego pobrań przekroczyła milion, przy czym wielu użytkowników zdążyło już zetknąć się z problemem nieautoryzowanego wysyłania wiadomości SMS na numery premium. Zgodnie ze stanem na dzień 27 maja 2014 r. program ten był nadal dostępny do pobrania z katalogu aplikacji Google. – zwraca uwagę Joanna Schulz-Torój, specjalista Doctor Web.

Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji wynikających z działań szkodliwych i potencjalnie niebezpiecznych programów, podczas instalacji aplikacji użytkownicy powinni zwracać uwagę na wymagane w tym celu uprawnienia, a także korzystać z nowoczesnej ochrony antywirusowej dla systemu operacyjnego Android.
Źródło: Dr. Web
 • Dodaj do Google Bookmarks
 • Dodaj na Śledzika
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj do Wykop
 • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
 • Twitter
 • Facebook
odwiedź nas na: