GSMService.pl
 • nowości
 • artykuły
 • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Europejczycy podczas codziennych zakupów wybierają płatności zbliżeniowe

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2014-04-09 16:35 - czytano: 3843 razy - tylko 1 komentarz
Europejczycy podczas codziennych zakupów wybierają płatności zbliżenioweFirma MasterCard poinformowała, że w 2013 roku zwiększyła swoją obecność na europejskim rynku płatności zbliżeniowych, co jest efektem wzrostu liczby państw, w których akceptowane są karty zbliżeniowe. Ta forma płatności jest aktualnie dostępna w 63 krajach na całym świecie, w tym 34 w Europie. W 2013 roku dołączyło do nich 7 nowych krajów: Azerbejdżan, Finlandia, Irlandia, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra i Holandia.
REKLAMA
Karty lub urządzenia obsługujące płatności zbliżeniowe MasterCard® i Maestro® są wydawane przez ponad 220 instytucji finansowych w Europie i mogą być wykorzystywane w ponad 2 milionach punktów sprzedaży na całym świecie. Oznacza to wzrost o ponad 180% rok do roku.

Oprócz stabilnego wzrostu liczby miejsc, w których można dokonywać płatności zbliżeniowych MasterCard i Maestro, niemal trzykrotnie wzrosła liczba transakcji zbliżeniowych w Europie, zaś ich wartość zwiększyła się czterokrotnie rok do roku.

- Jestem zachwycony tym, jak chętnie Europejczycy korzystają z technologii zbliżeniowej podczas płacenia w kraju i za granicą. Liczby, które prezentujemy, pokazują jak płatności zbliżeniowe przyjęły się na rynku, jak uwielbiane są przez konsumentów w całej Europie, a także wśród detalistów dostrzegających korzyści z realizowania ponad połowy transakcji kartowych w sposób zbliżeniowy. Czyni to proces zakupów bezpieczniejszym i prostszym dla wszystkich. Upowszechnienie technologii zbliżeniowej buduje grunt pod wykorzystanie płatności mobilnych. Na koniec czwartego kwartału 2013 prowadziliśmy ponad 50 programów NFC w Europie, co pokazuje, jak ważne dla wszystkich są innowacyjne płatności – wyjaśnia Javier Perez, prezes MasterCard Europe.

W Polsce już blisko co trzecia transakcja realizowana w sklepach za pomocą kart MasterCard i Maestro odbywa się zbliżeniowo. Przyczynia się do tego masowe wprowadzanie kart i terminali zbliżeniowych, jak również prowadzone kampanie marketingowe. Karty zbliżeniowe są obecnie wydawane przez ponad 20 banków. Liczba transakcji, w porównaniu z 2012 rokiem, wzrosła o 156%, a ich wartość była wyższa o 166%. Ponadto, na polskim rynku w szybkim tempie odbywa się wdrażanie mobilnych płatności zbliżeniowych, dzięki uruchomieniu infrastruktury integrującej banki z operatorami komórkowymi, zarządzanej przez firmę TREVICA (należącą do grupy MasteCard). Obecnie w program zaangażowanych jest 7 banków oraz T-Mobile; wkrótce do tej listy mogą dołączyć kolejne organizacje.

- O entuzjazmie, z jakim Polacy korzystają z nowych form płatności, decydują wygoda, dostępność i szybkość – mówi Bartosz Ciołkowski, Dyrektor Generalny polskiego oddziału MasterCard Europe. – - Wystarczy zbliżyć kartę lub inne urządzenie zbliżeniowe do czytnika, który umożliwia tego rodzaju płatności, a jeśli kwota transakcji nie przekracza 50 zł, nie trzeba jej potwierdzać kodem PIN. Płatności zbliżeniowe są dobrym rozwiązaniem, gdy nie mamy lub nie lubimy nosić gotówki. To rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze i wygodniejsze dla użytkownika.

PŁATNOŚCI ZBLIŻENIOWE W INNYCH KRAJACH

 • W Hiszpanii MasterCard i Banco Sabadell wspólnie ogłosili uruchomienie pilotażowego projektu HCE (Host Card Emulation) umożliwiającego dokonywanie płatności zbliżeniowych za pomocą telefonu komórkowego nieposiadającego Secure Element.
 • W Niemczech MasterCard ogłosił nawiązanie współpracy między operatorami Deutsche Telekom, Telefónica Deutschland, Vodafone, a należącą do firmy spółką TREVICA w celu stworzenia nowej platformy mobilnej i przyspieszenia rozwoju płatności mobilnych w Niemczech.
 • Na Węgrzech w 2013 r. firma Bell Research przeprowadziła badanie dotyczące pilotażowego projektu MasterCard Mobile NFC Wallet, które potwierdziło powszechne stosowanie mobilnej technologii NFC podczas dokonywania płatności oraz gromadzenia punktów premiowych. Niemal 20% respondentów korzystało z mobilnego portfela NFC co najmniej raz dziennie, a większość z powodzeniem zbierała punkty związane z tą akcją.
 • W Wielkiej Brytanii MasterCard połączył siły z Weve, spółką joint venture trzech największych operatorów telefonii komórkowej: EE, O2 and Vodafone. Współpraca ta wzbogaci doświadczenie Weve w zakresie rozwiązań mobilnych. Połączenie innowacyjnego podejścia MasterCard do płatności i współpraca z brytyjskimi partnerami bankowymi umożliwi korzystanie z płatności zbliżeniowych 80% brytyjskich konsumentów. Ponadto w sieci EE (Everything Everywhere) uruchomiono płatności mobilne w technologii NFC.
 • Największe sieci handlowe w Szwajcarii są w trakcie uruchomiania funkcji obsługującej transakcje zbliżeniowe w kilku tysiącach punktów sprzedażowych. Sieć płatności zbliżeniowych w kraju rozwija się również dzięki wprowadzeniu ich w fast foodach, miejskim transporcie oraz na parkingach.
 • W Rosji osoby dojeżdżające do pracy mogą teraz podróżować szybciej i łatwiej dzięki uruchomieniu pilotażowego projektu obsługi kart zbliżeniowych MasterCard w automatach biletowych w moskiewskim metrze. MasterCard wspólnie z Wydziałem Transportu i Rozwoju Infrastruktury Ruchu Drogowego Moskwy, Metrem Moskiewskim i Sbierbankiem, udostępnił pasażerom technologię zbliżeniową na dziesięciu stacjach metra w 64 automatach biletowych.
 • W Holandii, po pomyślnym przeprowadzeniu pilotażowego projektu wdrożenia mobilnej technologii NFC w mieście Leiden w 2013 r., ING Bank ogłosił, że od 15 kwietnia wszyscy posiadacze kart ING będą mogli realizować płatności zbliżeniowe za pomocą swoich kart Maestro.
 • W Austrii większość banków przystąpiła do wyposażania kart debetowych Maestro w technologię zbliżeniową, umożliwiając Austriakom tego typu płatności.
Źródło: MasterCard
 • Dodaj do Google Bookmarks
 • Dodaj na Śledzika
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj do Wykop
 • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Taka forma płatności jest popularna ponieważ jest szybka oraz prosta w obsłudze. Nie można jednak zapominać, że nie jest to do końca bezpieczna forma - po kradzieży złodziej może posługiwać się kartą bez znania naszego kodu PIN, istnieje również możliwość zeskanowania z niej danych. Między innymi z powodu tych zagrożeń od 1 kwietnia banki wprowadziły możliwość anulowania tej funkcji oraz wyboru karty, którą chcemy mieć dołączoną do konta. Wcześniej często posiadanie jej było narzucane klientom.
2014-04-10 14:56
~ID Block
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
 • Twitter
 • Facebook
odwiedź nas na: