piątek, 26 kwietnia, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Decyzja Prezesa UKE zatwierdzająca zmianę Oferty SOR na Rynku 5

    Zobacz również

    Prezes UKE, po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego, wydał decyzję zatwierdzającą zmianę „Oferty ramowej określającej ramowe warunki dostępu telekomunikacyjnego w zakresie rozpoczynania i zakańczania połączeń, hurtowego dostępu do sieci TP, dostępu do łączy abonenckich w sposób zapewniający dostęp pełny lub współdzielony oraz dostępu do łączy abonenckich poprzez węzły sieci telekomunikacyjnej na potrzeby sprzedaży usług szerokopasmowej transmisji danych.

    - Reklama -

    W dniu 11 sierpnia 2016 r. Prezes UKE, po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego, wszczętego na wniosek Orange Polska S.A. (OPL) z dnia 7 stycznia 2015 r. wydał decyzję zatwierdzającą zmianę „Oferty ramowej określającej ramowe warunki dostępu telekomunikacyjnego w zakresie rozpoczynania i zakańczania połączeń, hurtowego dostępu do sieci TP, dostępu do łączy abonenckich w sposób zapewniający dostęp pełny lub współdzielony oraz dostępu do łączy abonenckich poprzez węzły sieci telekomunikacyjnej na potrzeby sprzedaży usług szerokopasmowej transmisji danych”, zatwierdzonej decyzją Prezesa UKE z dnia 29 września 2010 r., następnie zmienioną decyzjami Prezesa UKE (Oferta SOR), w zakresie zapewnienia dostępu do urządzeń dostępu szerokopasmowego oraz dostępu do węzłów sieci telekomunikacyjnej, w związku z obowiązkami regulacyjnymi nałożonymi na OPL w decyzji Prezesa UKE z dnia 7 października 2014 r. nr DART-SMP-6040-1/14(121) (Decyzja SMP Rynek 5).

    Niniejszą decyzją zakończony został również proces implementacji do Oferty SOR regulacji dotyczących obszarów gminnych, które nie były objęte rozstrzygnięciem częściowym przyjętym w decyzji Prezesa UKE z dnia 2 czerwca 2014 r. nr DHRT-WORK-6082-3/11(448) (wnioski OPL z dnia 28 lipca 2011 r., z dnia 19 września 2011 r., z dnia 18 października 2011 r. oraz z dnia 1 października 2012 r.) w zakresie realizacji postanowień decyzji Prezesa UKE z dnia 28 kwietnia 2011 r. nr DART–SMP–6040–1/10(47), w której OPL została wyznaczona, jako przedsiębiorca telekomunikacyjny o znaczącej pozycji rynkowej na krajowym rynku świadczenia hurtowych usług dostępu szerokopasmowego, a także które nie były objęte rozstrzygnięciem częściowym przyjętym w decyzji Prezesa UKE z dnia 30 maja 2014 r. nr DHRT-WORK-6082-7/13(76) (wniosek OPL z dnia 16 września 2013 r.) w zakresie wprowadzenia nowej opcji Usługi BSA „do 80 Mb/s”.

    Ponadto, Prezes UKE wprowadził do Oferty SOR m. in. definicję wielousługowych węzłów dostępowych – MSAN, zmodyfikował definicję – Zmiany Poziomu Dostępu, usunął z treści Oferty SOR zasady dostępu do Usługi BSA na poziomie DSLAM (zgodnie z nałożonymi obowiązkami regulacyjnymi), wprowadził usprawnienia związane z realizacją zamówień na Usługę BSA. Prezes UKE dokonał również aktualizacji stawek międzyoperatorskich za usługi podlegające regulacji zgodnie z Decyzją SMP Rynek 5. Na uwagę zasługuje spadek wysokości większości obowiązujących opłat za usługi realizowane przez OPL, w tym wszystkich stawek za usługi transmisji danych, realizowanych na wszystkich poziomach dostępu do Usługi BSA. Wzrosły stawki miesięczne za kolokację i usługi towarzyszące (m.in. umieszczenie urządzeń operatora alternatywnego w szafie telekomunikacyjnej, testy kompatybilności, przeprowadzenie asysty), których wysokość nie ulegała zmianie od 2008 r. Wzrost opłat za usługi związane z kolokacją wynika z faktu aktualizacji danych kosztowych i przyjęcia jako podstawy wyznaczenia opłat aktualnych danych kosztowych z 2014 r. Należy jednak zwrócić uwagę, że w sumarycznym koszyku poszczególnych usług związanych z Usługą BSA, Prezes UKE odnotował spadek średniego jednostkowego kosztu na abonenta miesięcznie dla wszystkich poziomów dostępu do Usługi BSA.

    Prezes UKE przypomina, iż stawki zatwierdzone decyzją zostały wyznaczone na podstawie kosztów ponoszonych OPL, o których mowa w art. 40 Pt (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 243 ze zm., Pt). W myśl Decyzji SMP Rynek 5 obowiązek ten będzie stosowany do momentu przekazania przez OPL wyników kalkulacji kosztów uzasadnionych (art. 39 Pt) z opinią biegłego rewidenta z badania, stwierdzającą prawidłowość wyników tej kalkulacji.

    OPL zobowiązana jest kalkulować koszty usług z art. 39 Pt, zgodnie z uzgodnionymi, a następnie zatwierdzonymi decyzją Prezesa UKE instrukcją z prowadzonej przez OPL rachunkowości regulacyjnej oraz opisem kalkulacji kosztów usług dostępu do urządzeń dostępu szerokopasmowego oraz dostępu do węzłów sieci telekomunikacyjnej. Decyzje w tym zakresie zostały wydane przez Prezesa UKE w dniu 22 kwietnia 2016 r. oraz w dniu 14 lipca 2016 r. Zgodnie z art. 53 ust. 7 Pt wyniki kalkulacji kosztów uzasadnionych podlegają publikacji na stronie UKE do końca sierpnia br.

    Prezes UKE wskazuje, że wprowadzone decyzją zmiany do Oferty SOR mają na celu między innymi zapewnienie rozwoju nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej, oraz promocję nowoczesnych usług telekomunikacyjnych. Dzięki usprawnieniu współpracy w zakresie Usługi BSA, w oparciu o stawki hurtowe ustalone na aktualnych danych kosztowych, użytkownicy końcowi będą mogli szybciej i efektywniej skorzystać z nowych możliwości oferowanych przez szerokopasmowy Internet o dużych przepływnościach m.in. telewizji HD, e-usług, e-administracji itp., na konkurencyjnych warunkach.

    Prezes UKE zwraca uwagę, iż zmiana Oferty SOR nie oznacza automatycznego ich zastosowania we współpracy międzyoperatorskiej. Wdrożenie tych postanowień wymaga wzajemnych uzgodnień pomiędzy OPL i przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi oraz podpisania w tym zakresie umów/aneksów lub w przypadku niepowodzenia takich uzgodnień na podstawie decyzji wydawanych przez Prezesa UKE. Zaktualizowana wysokość opłat zostanie zastosowana przez Prezesa UKE do wyznaczenia średnich wartości kosztów, które będą stosowane w testach zawężenia ceny i zawężenia marży (Testy MS/PS).

    ŹródłoUKE
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Samsung prezentuje serię dokumentów o kultowych dyscyplinach olimpijskich

    Samsung, oficjalny partner Igrzysk Olimpijskich i Paralimpijskich, prezentuje serię filmów dokumentalnych poświęconych kultowym dyscyplinom olimpijskim, takim jak skateboarding, breakdance,...