Tu jesteś:
GSMService.pl
» Aktualności
W Szczecinie wiedzą, jak być smart
Dodał: Monika Kowalczewska -
opublikowano:
2022-12-05 14:27 -
czytano: 283
razy
-
dodaj komentarz

rozwiązań technologicznych. Cieszę się, że Orange Polska ma w tym swój udział.
Energia ze słońca
Na kilkudziesięciu miejskich budynkach Szczecina zamontowano ponad 4 tysiące paneli fotowoltaicznych. Zasilają przedszkola, żłobki, domy pomocy społecznej i obiekty sportowe, dając ponad 1300 kWp mocy. Do swojej działalności słoneczną energię wykorzystuje też szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Na pięciu farmach fotowoltaicznych wytwarza rocznie prawie 2500 MWh energii elektrycznej.
Energia z wody i ścieków
W Zakładzie Produkcji Wody Pomorzany ZWiK zainstalował nowatorską, drugą w Polsce, turbinę prądotwórczą Francisa. Do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje spadek grawitacyjny wody w rurociągu. Przez rok może wytworzyć nawet do 1000 MWh prądu. Z kolei szczecińskie oczyszczalnie ścieków połowę energii potrzebnej im do działania czerpią z biogazu, który jest produktem fermentacji osadów. Jest to możliwe dzięki specjalnym generatorom.
Energia ze śmieci
EcoGenerator to nowoczesna elektrociepłownia, dla której paliwem są odpady zmieszane, pochodzące z domów Szczecinian. Podczas spalania śmieci na ruszcie, w kotle podgrzewana jest woda. W ten sposób powstaje para, która napędza turbinę sprzężoną z generatorem energii elektrycznej. Tak produkowany jest prąd. Para służy też do produkcji energii cieplnej, podgrzewając nawet do 100 stopni Celsjusza wodę, która trafia do szczecińskich mieszkań. Przez cztery lata działalności EcoGenerator wyprodukował ponad 2,1 mln GJ ciepła i ponad 311 tys. MWh prądu.
Zwiedzanie Szczecina 4.0
Okolice Szczecina to konglomerat wysp i kanałów. Zwiedzanie ułatwia darmowa aplikacja ExploreOder, która pozwala zaplanować kajakowe, żeglarskie i rowerowe wyprawy. Można w niej znaleźć trasy wycieczek, opisy ponad 100 najciekawszych miejsc, masę praktycznych informacji i błyskawiczny dostęp do kontaktu z WOPR. Jest dostępna w polskiej, angielskiej i niemieckiej wersji językowej.
Inną propozycją (wykorzystującą wirtualną rzeczywistość) jest platforma szczecin360.com. Wykonane z powietrza zdjęcia panoramiczne pozwalają na szybką podróż po różnych zakątkach Szczecina. Za pomocą jednego kliknięcia w ułamku sekundy możemy się przenieść m.in. do wnętrz katedry Św. Jakuba, portu jachtowego na Wyspie Grodzkiej, na kąpielisko Dziewoklicz czy Cmentarz Centralny.
Smart rozwiązania od Orange
W drodze Szczecina w kierunku smart, Orange też ma udział. Nasz system Smart Water do zarządzania siecią wodociągową oplata prawobrzeżny Szczecin, a składa się na niego 11 tys. punktów pomiarowych. Automatycznie, bez udziału inkasenta, odczytuje stan wodomierzy z przyłączy głównych i przekazuje dane przedsiębiorstwu wodociągowemu niemal w czasie rzeczywistym. To zapewnia sprawną identyfikację awarii, ogranicza straty wody i wydatki z miejskiego budżetu.
Kolejne rozwiązanie, które wdrożyliśmy w Szczecinie, to system rowerów miejskich czwartej generacji Smart Bike. W pierwszym sezonie jego funkcjonowania, rowerzyści w Szczecinie przejechali ponad 670 tys. km.
Przypomnę, że pierwsze rozwiązanie smart wdrożyliśmy w Szczecinie w 2018 roku. Za współpracę i transformację miasta w kierunku smart, Orange i Miasto Szczecin otrzymały I nagrodę w konkursie Smart City Poland Award.
Źródło:
Orange
Dodaj komentarz:
zaloguj się
x








- Najlepszy prezent? Więcej czasu na połączenia
- Wyprzedaż urządzeń w Plusie
- Startuje zimowa wyprzedaż w T-Mobile
- Samsung na targach CES 2023 – nowy wymiar ekologicznego stylu życia
- Orange: Rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu + 1200 GB za 0 zł
- Orange rozpoczyna wyprzedaże
- Bądź EKO z T-Mobile i Heyah na kartę i zgarnij nagrody

- Najlepszy prezent? Więcej czasu na połączenia
- ThinkPad X1, ThinkVision i Lenovo Go Power Hybrid Working
- Jak rozwija się cyfrowa tożsamość na świecie?
- Wkrótce uruchomienie superkomputera Politechniki Gdańskiej
- Orange rozpoczyna wyprzedaże
- Soundbary LG 2023 wzbogacają domową rozrywkę
- Jak pomóc dziecku bezpiecznie korzystać z nowego smartfona?

