czwartek, 25 kwietnia, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Obalamy mity o dostępności cyfrowej

    Zobacz również

    Dostępność cyfrowa jest pojęciem stosunkowo nowym, ale narosło wokół niej już wiele mitów. Z ich powodu zapewnianie przyjazności stron i aplikacji dla różnych użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami, może wydawać się zadaniem zbędnym, trudnym i ograniczającym. Czas obalić te mity! Obowiązki i prawa związane z dostępnością cyfrową określa w Polsce ustawa z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

    - Reklama -

    Lista mitów jest naprawdę długa, ale najpopularniejsze z nich to:

    • Z dostępności cyfrowej korzystają tylko osoby z niepełnosprawnościami;
    • Dostępność cyfrowa to ewentualny dodatek do zwykłych stron i aplikacji;
    • Dostępnością cyfrową powinien zajmować się „informatyk”;
    • Dostępność cyfrowa ogranicza kreatywność i narzuca schematy.
    • W najbliższe tygodnie, co środę, na naszych profilach w mediach społecznościowych będziemy obalać te mity, zestawiając je z faktami.

    Dlaczego dostępność cyfrowa jest tak ważna?

    Dostępność cyfrowa pozwala na wygodne korzystanie z rozwiązań cyfrowych osobom z niepełnosprawnościami, ale zwiększa także przyjazność tych rozwiązań dla innych użytkowników.

    Dzięki niej, każdy, bez względu na poziom swojej sprawności, wiek, oprogramowanie czy sprzęt, z którego korzysta może wygodnie obsłużyć rozwiązanie cyfrowe.

    Zapewnienie dostępności cyfrowej na swoich stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych jest obowiązkiem podmiotów publicznych w całej Unii Europejskiej. Strony internetowe takich podmiotów muszą być dostępne cyfrowo od 23 września 2020 r., a ich aplikacje mobilne od 23 czerwca 2021 r.

    Działamy na rzecz dostępności cyfrowej

    W Polsce jest kilkadziesiąt tysięcy podmiotów publicznych. Wiele z nich posiada i prowadzi strony internetowe oraz aplikacje mobilne. Publikują one także informacje np. w mediach społecznościowych. Zapewnienie dostępności cyfrowej wszystkich publikowanych treści jest zatem dużym wyzwaniem dla podmiotów publicznych.

    Aby ułatwić im spełnienie tego obowiązku prowadzimy bezpłatne szkolenia z zakresu dostępności cyfrowej i publikujemy poradniki i podpowiedzi. Organizujemy także Dostępne środy, w czasie których odpowiadamy na bieżąco na wszelkie pytania dotyczące dostępności cyfrowej.

    ŹródłoKPRM
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Samsung prezentuje serię dokumentów o kultowych dyscyplinach olimpijskich

    Samsung, oficjalny partner Igrzysk Olimpijskich i Paralimpijskich, prezentuje serię filmów dokumentalnych poświęconych kultowym dyscyplinom olimpijskim, takim jak skateboarding, breakdance,...