GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

W rejestrze domeny .pl znajdowały się 2,53mln nazw

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2022-05-27 14:33 - czytano: 496 razy - dodaj komentarz
W rejestrze domeny .pl znajdowały się 2,53mln nazwNajwyższa od dwóch lat liczba domen zabezpieczonych protokołem DNSSEC, liczba nowych rejestracji nadal rośnie – wynika z najnowszego raportu Rejestru domeny .pl w NASK, podsumowującego rynek nazw domeny .pl w otwierającym rok 2022 kwartale. Na koniec marca 2022 roku w Rejestrze domeny .pl znajdowały się 2 532 153 nazwy, to o 3 363 więcej niż na koniec czwartego kwartału 2021.
REKLAMA
Rejestr ponownie zyskał nowych abonentów - pod koniec pierwszego kwartału było ich 1 115 115, czyli o 2 419 więcej niż w poprzednim. Abonenci nadal konsekwentnie przedłużali usługę utrzymywania domen na kolejny okres – wskaźnik odnowień wyniósł 73,80%.

Wzrost liczby abonentów przełożył się na zwiększenie nowych rejestracji o 8 469 w porównaniu z poprzednim kwartałem. W pierwszym kwartale Rejestr powiększył się o 183 685 nowych domen. 153 278 z nich zarejestrowano bezpośrednio w domenie .pl, 23 573 w domenach funkcjonalnych (np. edu.pl, biz.pl) i 6 834 w domenach regionalnych (np. lubin.pl, mazury.pl). Dziennie rejestrowano średnio 2 041 nazw .pl.

Coraz większe zainteresowanie bezpieczeństwem w Internecie
Zainteresowanie abonentów dbaniem o bezpieczeństwo korzystania z Internetu znalazło odzwierciedlenie w rosnącej liczbie domen zabezpieczonych protokołem DNSSEC (ang. Domain Name System Security Extensions). Na koniec marca w Rejestrze domeny .pl znajdowały się 461 964 zabezpieczone nazwy. To ich rekordowa liczba od dwóch lat.

Dzięki DNSSEC użytkownik Internetu jest w stanie stwierdzić, czy np. strona internetowa, którą odwiedza to rzeczywiście strona banku, urzędu czy e-sklepu, a nie spreparowana przez cyberprzestępcę podszywająca się pod nią fałszywa strona (tzw. phishing). Więcej o tym zabezpieczeniu można znaleźć na stronie.

- Cieszy nas rosnące zainteresowanie abonentów DNSSEC. Usługa jest ważna jako rozszerzenie bezpieczeństwa systemu DNS, czyli systemu nazw domen. Pozwala ona abonentom domeny .pl na „cyfrowe podpisanie” informacji wprowadzanych do DNS. Dzięki temu użytkownicy domen mają pewność, że dane nie będą w DNS dalej przesyłane, jeśli zostałyby zmodyfikowane, przypadkowo lub w złej wierze, a właściwy adres serwera zmieniony byłby na nieautoryzowany adres. DNSSEC dodaje zatem do protokołu DNS dwie ważne funkcje: uwierzytelnianie pochodzenia danych oraz ochronę ich integralności. Anna Gniadek, Kierownik Zespołu Obsługi Partnerów Rejestru w NASK.
Źródło: NASK
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: