piątek, 29 marca, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    E-usługowy październik

    Zobacz również

    Prawie pół miliona nowych mObywateli i historyczne osiągnięcie profilu zaufanego – za nami kolejny miesiąc, w którym udowodniliście, że e-Polak potrafi! Polacy chwalą postępy w cyfryzacji! Zgodnie z opublikowaną w tym tygodniu analizą ekspertów Boston Consulting Group – w Polsce o wiele łatwiej jest znaleźć osobę, która jest zadowolona z państwowych systemów IT, niż taką, która na nie narzeka. Aż 68% respondentów docenia dostępne rozwiązania. Na 36 sklasyfikowanych w rankingu państw, zajęliśmy dziewiąte miejsce!

    - Reklama -

    Chwalą i korzystają

    Polacy nie tylko chwalą nasze cyfrowe rozwiązania, ale przede wszystkim – co dla nas najważniejsze –z nich korzystają.

    – Zawsze podkreślamy, że najlepszym wskaźnikiem popularności e-usług jest popularność profilu zaufanego, dzięki któremu można potwierdzić swoją tożsamość w internecie – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera. – W październiku profil zaufany założyło prawie 170 tysięcy osób. W sumie korzysta już z niego niemal 13 milionów Polaków. To świetny wynik – dodaje.

    Ostatni miesiąc już na stałe zapisał się w historii profilu zaufanego (PZ). W październiku PZ osiągnął swój kolejny historyczny wynik. Od początku tego roku do 11 października profil zaufany założyło 4 017 656 Polaków. W ubiegłym roku taki wynik osiągnęliśmy na początku grudnia. Dlatego jesteśmy już pewni – to będzie najlepszy rok w 10-letniej historii profilu zaufanego!

    A do czego najchętniej Polacy wykorzystują profil zaufany? Oto najpopularniejsze e-usługi października.

    e-Polak z mObywatelem

    Profil zaufany jest niezbędny m.in. po, by uruchomić aplikację mObywatel, czyli cyfrowy portfel na dokumenty. W październiku naszą apkę pobrało 458 705 osób!

    Jeśli jeszcze jej nie macie, powinniście wiedzieć, że to jedna z przydatniejszych aplikacji na telefon. Znajdziecie w niej m.in. odwzorowanie swoich danych z dowodu osobistego (mObywatel), Unijny Certyfkat Covid (UCC), e-recepty, a także mPrawo Jazdy i licznik punktów karnych.

    A skoro jesteśmy przy punktach karnych… W październiku Polacy sprawdzali je online dokładnie 1 374 837 razy! Poza aplikację mObywatel możecie to zrobić korzystając z dostępnej na portalu GOV.pl e-usługi Sprawdź swoje punkty karne.

    To niejedyna e-usługa, którą przygotowaliśmy z myślą o kierowcach. Kolejna to Historia Pojazdu. Dzięki niej szybko, za darmo i oczywiście online możecie sprawdzić, czy auto (może też być motocykl lub inny pojazd) nie było kradzione, złomowane, czy nie ma przekręconego licznika. W październiku Polacy skorzystali z niej 21 189 511 razy!

    Polscy kierowcy coraz chętniej korzystają także z e-usługi Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu. W ostatnim miesiącu zrobili to 81 498 razy!

    Mamy też coś dla pasażerów! To usługa Bezpieczny autobus, z której w październiku Polacy skorzystali 108 199 razy.

    Urząd w fotelu

    Na portalu GOV.pl znajdziecie też wiele innych spraw urzędowych, które można załatwić nie ruszając się z ulubionego fotela lub kanapy.

    Jedna z nich to Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego. Odpis aktu urodzenia lub małżeństwa to dokument, który jest potrzebny przy załatwianiu wielu życiowych spraw. Aby go uzyskać wystarczy kilka minut przy komputerze lub smartfonie. Kilka kliknięć i dokument może być w Twoich rękach. I właśnie z tej możliwości Polacy skorzystali w październiku 21 308 razy.

    Przez internet można też zgłosić narodziny nowego członka rodziny. Wystarczy skorzystać z e-usługi Zgłoś urodzenie dziecka. W ostatnim miesiącu skorzystali z niej rodzice 11 914 maluchów.

    Nie musisz wychodzić z domu także po to, by się w nim zameldować się lub wymeldować. Na GOV.pl znajdziesz e-usługi Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy, Wymelduj się z pobytu stałego i Wymelduj się z pobytu czasowego. W październiku Polacy skorzystali z e-meldunku 18 286 razy!

    I tutaj ważna informacja – 21 października Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw.

    Dzięki niej już wkrótce wprowadzimy kolejne ułatwienia w e-meldunku. Obecnie właściciele nieruchomości meldując się przez internet do elektronicznego wniosku muszą dołączać elektroniczną wersję (lub skan) np. odpisu z księgi wieczystej albo wyciągu z działów I i II księgi wieczystej. Dzięki nowym przepisom nasza e-usługa zostanie zintegrowana z systemem ksiąg wieczystych. Po wdrożeniu zmian osoby, które są właścicielami nieruchomości (i chcą w niej zameldować się online) nie będą musiały już tego udowadniać. Weryfikacja nastąpi automatycznie, bez udziału urzędnika rozpatrującego wniosek. Dzięki temu cały proces będzie jeszcze szybszy i wygodniejszy.

    Dzięki nowym przepisom jeszcze łatwiej i szybciej będzie także można pobrać m.in. zaświadczenie o stanie cywilnym.

    Chodź na GOV.pl

    Jakie jeszcze sprawy urzędowe można załatwiać przez internet? Niemal wszystkie. Jak to możliwe? Dzięki e-usłudze Wyślij pismo ogólne można załatwić lub przynajmniej zainicjować załatwienie niemal każdej sprawy w wielu instytucjach – ministerstwach, urzędach gminy, czy urzędach skarbowych.

    W październiku Polacy wysłali do urzędów 205 076 takich elektronicznych pism, czyli każdego dnia wysyłali ich średnio 6615!

    Wszystkie nasze e-usługi znajdziecie na portalu GOV.pl. W ostatnim miesiącu odwiedziło go 12 268 148 użytkowników. e-Polak potrafi!

    ŹródłoKPRM
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    OVHcloud poszerza portfolio chmury publicznej o usługę Managed Rancher Service

    OVHcloud, europejski lider w dziedzinie chmury, podczas konferencji KubeCon Europe 2024 ogłosiła wprowadzenie nowych usług do rosnącej oferty chmury...