GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Nowy system etykietowania AGD zwiększy świadomość energetyczną

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2021-03-17 12:29 - czytano: 263 razy - dodaj komentarz
Nowy system etykietowania AGD zwiększy świadomość energetyczną Nowe etykiety energetyczne dla sprzętu AGD i wyświetlaczy elektronicznych to kolejny krok w stronę popularyzacji idei energooszczędności i troski o środowisko. Obowiązujący od 1 marca 2021 roku standard jest bardziej przejrzysty i ułatwi świadomy wybór osobom, które chcą zakupić np. lodówkę czy zmywarkę. Docenią to również wszyscy zainteresowani ideą inteligentnego domu.
REKLAMA
Ulepszony system etykietowania to efekt regulacji Unii Europejskiej, dlatego jest spójny w każdym kraju członkowskim. Badanie Komisji Europejskiej dowodzi, że wprowadzony już w 1995 roku system oznaczeń energetycznych jest bardzo pomocny – aż 79% konsumentów podczas zakupu bierze pod uwagę informacje zawarte na tych etykietach.

Najważniejszą zmianą jest nowa, bardziej przejrzysta skala od A do G, jednakowa dla wszystkich kategorii produktów, gdzie A oznacza klasę najbardziej energooszczędną, a G – najmniej. Od początku marca zmiana dotyczy lodówek, zamrażarek, pralek, zmywarek do naczyń oraz telewizorów i monitorów. Od 1 września 2021 roku będzie obowiązywać także dla źródeł światła (np. żarówek).

Nowością jest również obecność kodu QR. Można go zeskanować za pomocą smartfona i połączyć się ze stroną konkretnego produktu w bazie danych EPREL (ang. European Product Registry for Energy Labelling). Zawiera ona etykietę energetyczną oraz kartę informacyjną ze specyfikacją urządzenia.

– Oszczędność energii i troska o środowisko to idee, które stoją za oznakowaniem produktów etykietami energetycznymi. Te same postulaty są także podstawą inteligentnego domu – tłumaczy Fred Potter, założyciel Netatmo, producenta urządzeń smart home. – Uświadomienie sobie, że korzystanie z urządzeń pozwalających na kontrolowanie zużycia energii, to nie tylko wsparcie środowiska, ale również wymierne oszczędności na rachunkach, jest jednym z najważniejszych powodów, dla których użytkownicy sięgają po urządzenia smart home.

Od 19 marca 2021 w sklepach mogą być eksponowane tylko nowe etykiety. Do końca listopada br. w sprzedaży można będzie jeszcze spotkać oznaczone starą etykietą modele, które wycofano z produkcji przed 1 listopada 2020 oraz nie opracowano dla nich nowych oznaczeń.
Źródło: Netamo
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: