wtorek, 16 kwietnia, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Poczta Polska w II. edycji Zimowej Szkoły Cyberbezpieczeństwa

    Zobacz również

    Poczta Polska, jako jedyny operator pocztowy o statusie przedsiębiorcy o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym oraz jako Narodowy Operator Cyfrowy od 2021 r., wzięła udział w II. edycji „Zimowej Szkoły Cyberbezpieczeństwa” organizowanej w dniach 9–10 marca br. przez Morskie Centrum Cyberbezpieczeństwa w Gdyni. Tematyka konferencji wiąże się z podnoszeniem świadomości w obszarze zagrożeń dla bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz skutecznymi metodami przeciwdziałania ich wystąpieniu.

    - Reklama -

    Zimowa Szkoła Cyberbezpieczeństwa stanowi także forum wymiany dobrych praktyk i praktycznych uwag w powyższym zakresie.

    Założeniem II. edycji konferencji było przekazanie doświadczeń i wiedzy eksperckiej związanej z przeciwdziałaniem cyberzagrożeniom, zarządzaniem incydentami oraz bezpieczeństwem informacji. W ramach konferencji odbył się cykl prelekcji przygotowanych przez ekspertów skierowany przede wszystkim do nauczycieli szkół ponadpodstawowych uczestniczących w programie „CYBER.MIL z Klasą”, jak również nauczycieli szkół posiadających w swojej strukturze certyfikowane klasy mundurowe.

    W ramach wystąpienia dotyczącego systemowego podejścia do zapewnienia cyberbezpieczeństwa w Siłach Zbrojnych oraz wśród Operatorów Usług Kluczowych, Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej, pełniący uprzednio funkcję wiceministra obrony narodowej odpowiedzialnego m.in. za obszar cyberbezpeiczeństwa, zwrócił uwagę przede wszystkim na kwestię rozwoju kompetencji.

    – Cyberprzestrzeń to jedyna domena operacyjna w całości wykreowana i nieustannie modyfikowana przez człowieka, dlatego w każdym ekosystemie cyberbezpieczeństwa na pierwszym planie należy umieszczać człowieka – zarówno tego, który korzysta z technologii, jak i tego, który stoi na straży ich bezpieczeństwa. Z tego względu tak ważną rolę odgrywają szkolenia, stałe pogłębianie wiedzy i zwiększanie świadomości użytkowników o zagrożeniach oraz możliwych sposobach obrony, a także budowanie zasobów eksperckich zdolnych stawić czoła stale rosnącym wyzwaniom związanym z poszerzaniem się wpływu technologii cyfrowych na kolejne sfery życia – podkreślił Tomasz Zdzikot.

    Podczas konferencji prezes Poczty, wskazał także na rolę Spółki w zakresie cyfryzacji i współuczestniczenia w budowie e-Państwa oraz przygotowań do realizacji e-doręczeń. Przedstawił również najpopularniejsze metody ataku na klientów Poczty z wykorzystaniem socjotechniki – m.in phishingu, a także omówił perspektywę działań Poczty w zakresie poprawy cyberbezpieczeństwa.

    Poczta Polska jako wyznaczony operator pocztowy pełni istotną rolę w systemie obronnym Państwa. Spółka jest przedsiębiorcą o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym, co w konsekwencji określa jej miejsce w całym Systemie Obronnym Państwa. Poczta Polska jako jedyny operator pocztowy o statusie przedsiębiorcy o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym realizuje zadania w zakresie współdziałania z Wojskową Pocztą Polową oraz bierze udział w mobilizacyjnym rozwijaniu Sił Zbrojnych RP. Poczta realizuje także działania związane m.in. z ochroną pocztowych obiektów, ważnych dla interesów państwa, tzw. obiektów infrastruktury krytycznej, przy współpracy z Policją, ABW i RCB.

    Udział prezesa Poczty w Zimowej Szkole Cyberbezpieczeństwa to także następstwo porozumienia, które w ubiegłym roku zawarły ze sobą Spółka i Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni dotyczącego współpracy w zakresie doskonalenia kadr Poczty Polskiej oraz wspólnego przygotowywania i prowadzenia przedsięwzięć wpisujących się w misję i potrzeby obydwu instytucji, w tym  wspólnej organizacji szkoleń, konferencji oraz warsztatów, a także udziału w przedsięwzięciach organizowanych przez operatora i uczelnię. Celem ww. współpracy jest także wymiana doświadczeń oraz działania o charakterze konsultacyjnym i doradczym.

     „Zimowa Szkoła Cyberbezpieczeństwa” jest kontynuacją idei „Letniej Szkoły Cyberbezpieczeństwa”, która w tym roku będzie miała już swoją 6. Edycję. Obydwie formuły zostały zainicjowane przez prezesa Tomasza Zdzikota.

    Współorganizatorami przedsięwzięcia było także Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wydział Rozwoju i Cyberbezpieczeństwa Departamentu Ochrony Informacji Niejawnych Ministerstwa Obrony Narodowej.

    ŹródłoPoczta Polska
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    SECURE 24 : wyznaczamy horyzont cyberbazpieczeństwa

    10-latek edukujący o cyberbezpieczeństwie, szef agencji ENISA, agent FBI, dziennikarz śledczy „Washington Post”, szefowa ważnego ukraińskiego serwisu informacyjnego –...