GSMService.pl
 • nowości
 • artykuły
 • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

W tym roku już milion Polaków założyło profil zaufany

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2021-03-11 12:15 - czytano: 243 razy - dodaj komentarz
W tym roku już milion Polaków założyło profil zaufanyTylko w tym roku już milion Polaków założyło profil zaufany (PZ)! Wiele wskazuje na to, że marzec zapisze się w historii PZ jako miesiąc, w którym 10 milionów Polaków będzie miało profil zaufany. 1 009 307 – dokładnie tyle osób założyło profil zaufany od 1 stycznia do 9 marca tego roku. - To niewiele mniej niż przez cały 2018 rok i o wiele więcej niż przez pierwsze siedem lat funkcjonowania PZ.
REKLAMA
W sumie z profilu zaufanego korzysta już 9 808 364 osoby – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Załóż i korzystaj
Czym jest profil zaufany (PZ)? Mówiąc bardziej skomplikowanie: to przypisany do naszego numeru PESEL zbiór danych o nas samych. Mówiąc prościej: to dzięki niemu potwierdzamy swoją tożsamość w kontaktach z e-administracją.

Dzięki profilowi zaufanemu można załatwiać nie tylko urzędowe, ale i życiowe sprawy. Przykłady? Wniosek o 500+, rejestracja na szczepienie, e-PIT. Lista jest oczywiście dużo dłuższa. Pełną listę dostępnych e-usług znajdziecie na GOV.pl.

Naprawdę warto mieć profil zaufany! Podpowiadamy, jak go założyć.

Tak jak podczas wizyty w tradycyjnym urzędzie - aby urzędnik miał pewność, że my to my - musimy wylegitymować się dowodem osobistym, tak w internecie „legitymujemy się” właśnie profilem zaufanym.

Aby móc korzystać z e-administracji – potrzebujemy profilu zaufanego. Aby mieć profil zaufany – musimy go założyć. Do tej pory zrobiło to ponad 9,8 miliona osób.

Założenie profilu zaufanego nie jest trudne. Najszybciej to zrobić oczywiście przez internet.

Największe polskie banki - PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo umożliwiają założenie profilu zaufanego za ich pośrednictwem. To najprostszy i najszybszy sposób, by zdobyć PZ.

Jeśli macie konto w jednym z tych banków, wejdźcie na GOV.pl i w wyszukiwarkę wpiszcie Załóż profil zaufany, a później kliknijcie w pierwszą wyświetlającą się informację. Możecie też skorzystać z bezpośredniego linku do tej e-usługi. System poprowadzi Was krok po kroku.

A co jeśli nie macie elektronicznego konta w banku? Nic nie szkodzi. Mamy rozwiązanie. To tymczasowy profil zaufany, który można potwierdzić w trakcie videospotkania z urzędnikiem.

Myślimy też o seniorach i aby im łatwiej było przejść tę procedurę – przygotowaliśmy specjalną e-usługę. To profil zaufany 80+ i 70+.

- Przez siedem dni w tygodniu grupa specjalnie przeszkolonych urzędników zajmuje się wyłącznie obsługą osób w starszym wieku – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Tymczasowy PZ jest ważny przez trzy miesiące od potwierdzenia. Przeczytajcie jak założyć tymczasowy profil zaufany dla seniora. To nic trudnego!

Szczęśliwe liczby
Profil zaufany powstał w 2011 r. Do 2016 r. korzystało z niego ok. 400 tysięcy osób. W większości byli to urzędnicy. Do 1 stycznia 2018 r. z PZ korzystało 1 324 438. Od tego czasu obserwujemy stały i dynamiczny wzrost zainteresowania e-administracją.

- Pandemia oczywiście przyspieszyła pewne procesy. Jednak stały i sukcesywny wzrost zainteresowania e-usługami zaczął się wcześniej
– mówi minister Marek Zagórski. - W pandemii zadziałały te wszystkie rozwiązania, które przygotowaliśmy wcześniej. Byliśmy przygotowani, udało się przekonać Polaków, by chcieli z tych rozwiązań korzystać częściej – dodaje.

Nieustannie - i jak widać skutecznie - przekonujemy Polaków, że warto korzystać z naszych rozwiązań.

Dowód? Liczby:
 • 2011 r. - powstanie profilu zaufanego
 • 2016 r. - 400 tysięcy użytkowników (głównie urzędnicy)
 • 1 stycznia 2018 r. - z profilu zaufanego korzysta 1 324 438 Polaków
 • 1 stycznia 2019 r. - z profilu zaufanego korzysta 2 533 021 osób (przez cały 2018 r. profil zaufany założyło 1 208 583 Polaków)
 • 1 stycznia 2020 r. - z profilu zaufanego korzysta 4 647 391 osób (przez cały 2019 r. 2 114 370 Polaków założyło PZ)
 • 1 stycznia 2021 r. – z profilu zaufanego korzysta 8 799 057 osób (przez cały 2020 r. PZ założyło 4 174 206 Polaków)
 • 9 marca 2021 r. – z profilu zaufanego korzysta 9 808 364 osób
Czekamy na 10 milionów - załóż profil zaufany już dziś! e-Polak potrafi!
Źródło: KPRM
 • Dodaj do Google Bookmarks
 • Dodaj na Śledzika
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj do Wykop
 • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
 • Twitter
 • Facebook
odwiedź nas na: