GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

200 tysięcy najmłodszych e-Polaków

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2020-11-25 13:46 - czytano: 306 razy - dodaj komentarz
200 tysięcy najmłodszych e-PolakówNarodziny średnio 40% dzieci urodzonych w Polsce rodzice zgłaszają przez internet. Od dnia uruchomienia naszej e-usługi zarejestrowano w ten sposób przyjście na świat ponad 200 tysięcy maluchów, z czego tylko w tym roku ponad 130 tysięcy. Rodzice mają 21 dni od otrzymania karty urodzenia na zgłoszenie w urzędzie narodzin córki lub syna. Przez dziesięciolecia istniał tylko jeden sposób, aby to zrobić – osobista wizyta w urzędzie. Alternatywa pojawiła się 1 czerwca 2018 roku.
REKLAMA
Szybki wzrost
To wtedy udostępniliśmy e-usługę Zgłoś urodzenie dziecka, z której do dziś rodzice skorzystali dokładnie 200 021 razy, z czego tylko w tym roku 131 550.

- Narodziny średnio 40% dzieci urodzonych w Polsce rodzice zgłaszają przez internet. To bardzo dobry wynik. Do lutego ten wskaźnik wynosił około 15% – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Ostatnie miesiące to wyraźny wzrost zainteresowania tą e-usługą – dodaje.

Porównując liczbę urodzonych w danym miesiącu dzieci z liczbą noworodków zgłoszonych przez internet – najlepszy wynik osiągnęliśmy w kwietniu. Urodziło się wtedy 28 500 dzieci, z czego 17 231 - czyli ponad 60% - zgłoszono bez wizyty w urzędzie. W maju – 51,4%, czerwcu – 42,85%, lipcu – 39,59%, sierpniu - 42%, wrześniu - 41,6%. Czekamy na dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące liczby urodzeń w kolejnych miesiącach.

#zostańwdomu i korzystaj
E-usługę Zgłoś urodzenie dziecka znajdziecie na portalu GOV.pl. Warto z niej korzystać, szczególnie teraz, kiedy powinniśmy unikać niepotrzebnych wyjść z domu.

- Nasza e-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin, ale i załatwienie kilku innych spraw. Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządzi akt urodzenia oraz inne dokumenty - jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli maluch zostanie zameldowany – także zaświadczenie o zameldowaniu. Oczywiście wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną - tłumaczy minister Marek Zagórski.

Jedyne, czego potrzebujecie to profil zaufany. Jeśli go nie macie – załóżcie od ręki, oczywiście także online.

Profil zaufany bardzo Wam się przyda i to nie raz – dzięki niemu złożycie wniosek o 500+, zyskacie szybki dostęp do swoich i dziecka e-recept, także wiele innych urzędowych spraw będziecie mogli załatwiać online.  

Pierwszy e-urzędowy krok

Kolejna sprawa – to ostateczny wybór imienia dziecka i decyzja, kto dokona zgłoszenia. Może to zrobić mama lub tata. Nie musicie przejmować się godzinami pracy urzędu – nasz e-urząd na GOV.pl jest otwarty 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu.

Jeśli macie profil zaufany, doszliście do porozumienia w kwestii imienia, macie też kilka wolnych minut i dostęp do internetu, możecie zacząć działać.

W internecie od razu wejdźcie na portal www.GOV.pl. Będąc na miejscu, zerknijcie w prawy górny róg strony. Znajdziecie tam wejście na konto Mój GOV. Kliknijcie i zalogujcie się profilem zaufanym. Po zalogowaniu wybierzcie e-usługę Zgłoś urodzenia dziecka.

Cały proces zgłaszania to tylko pięć dziecinnie prostych kroków. Oto one:
Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem.

Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.

Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka (w tym imię!).

Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.

Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go profilem zaufanym.

W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu. Mogą się przydać, gdyby kierownik Urzędu Stanu Cywilnego potrzebował wyjaśnień.

I to wszystko - załatwione!
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: