GSMService.pl
 • nowości
 • artykuły
 • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Wakacyjny ruch w internecie

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2020-08-21 13:59 - czytano: 186 razy - dodaj komentarz
Wakacyjny ruch w internecieCzy wiecie, co Polacy robili w lipcu dokładnie 27 111 032 razy? Sprawdzali w internecie historię pojazdu. To jedna z naszych najpopularniejszych e-usług, choć niejedyna, którą przygotowaliśmy z myślą o kierowcach (i pasażerach). W wakacje mamy spory ruch nie tylko na drogach, ale i w internecie. Historia pojazdu, sprawdź swoje punkty karne, czy możliwość zgłoszenia przez internet zbycia lub nabycia pojazdu – to e-usługi, które stworzyliśmy specjalnie dla kierowców.
REKLAMA
Mamy też coś dla pasażerów – e-usługę „Bezpieczny autobus”. Żadna z nich nie ma odpoczynku w te wakacje. I bardzo dobrze!

Zacznijmy od tej najpopularniejszej – Historii Pojazdu.

- Dzięki niej – za darmo i szybko – możemy sprawdzić, czy auto które zamierzamy kupić nie było kradzione, złomowane, czy nie ma przekręconego licznika. Aby to zrobić potrzebujemy jedynie numeru rejestracyjnego, numeru VIN, datę pierwszej rejestracji – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Co ważne możemy sprawdzić zarówno auta zarejestrowane w Polsce, ale i te zarejestrowane za granicą – dodaje szef MC.

Chcąc sprawdzić niezarejestrowane w Polsce auto poza numerami rejestracyjnymi i VIN oraz daty pierwszej rejestracji potrzebować będziecie jeszcze profilu zaufanego. Można go założyć przez internet i za darmo.

Z jakich krajów pochodzą auta, które możecie sprawdzić dzięki naszej e-usłudze? Z Niemiec, Francji, Słowenii, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji, Litwy, Łotwy, Estonii, ale i z m.in. USA i Kanady.

Tyle teorii, a jak korzystanie z naszej e-usługi wygląda w praktyce? Po pierwsze – trzeba wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl. Będąc na stronie wpisujecie wspominane dane. Jeśli auto jest niezarejestrowane w Polsce, system poprosi Was o zalogowanie się profilem zaufanym. Kilka chwil i gotowe. Wszystkie interesujące Was dane znajdziecie w zakładce „Dane zagraniczne”.

- Tylko w lipcu Polacy z e-usługi Historia Pojazdu skorzystali ponad 27 milionów razy. W sumie od początku tego roku zrobili to ponad 117 milionów razy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Oto jak to wyglądało w poszczególnych miesiącach: styczeń – 13 116 292, luty – 13 244 929, marzec – 12 040 113, kwiecień – 11 489 513, maj – 18 206 327, czerwiec – 21 990 077, lipiec – 27 111 032.

Kliknij po zakupach
A jeśli już kupiliście lub sprzedaliście auto – dla Was też coś mamy! Pewnie wiecie, że w takiej sytuacji musicie zgłosić w urzędzie zbycie lub nabycie pojazdu. Być może jednak nie wiecie, że możecie to zrobić przez internet! Wystarczy, że zajrzycie na portal GOV.pl i wybierzecie tam e-usługę Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę.

Żeby droga przez dopełnienie tego obowiązku była płynna wcześniej przygotujcie:
 • dane pojazdu, którego nabycie lub zbycie chcecie zgłosić (markę, typ - jeśli jest, model, numer VIN, dotychczasowy numer rejestracyjny). Znajdziecie je np. w dowodzie rejestracyjnym, umowie kupna-sprzedaży lub na fakturze VAT,
 • dane zbywcy lub nabywcy pojazdu,
 • skan lub zdjęcie dokumentu, który potwierdza zbycie lub nabycie pojazdu, np. umowy kupna-sprzedaży pojazdu lub umowę darowizny pojazdu.
Będziecie także potrzebowali profilu zaufanego. Aby go zdobyć też - w większości przypadków - nie musicie nigdzie się ruszać. Możecie go założyć przez internet. Po zalogowaniu system prowadzi Was niemal za rękę.

Ostatnie miesiące to stale rosnące zainteresowanie e-usługą Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu.

- Od początku roku polscy kierowcy skorzystali z niej ponad 340 tysięcy razy, z czego tylko w lipcu 60 331 razy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Tak to wyglądało w poszczególnych miesiącach: styczeń – 13 692, luty – 36 522, marzec – 52 841, kwiecień – 39 840, maj – 51 026, czerwiec – 54 025, lipiec – 60 331.

Kliknij przed startem
Formalności związane z kupnem auta wypełnione, czas ruszyć w trasę. Stop! Jest jeszcze jedna sprawa do zrobienia. Przed startem sprawdźcie swoje punkty karne – oczywiście, zróbcie to przez internet. Wystarczy, że macie profil zaufany. Później jest już z górki.

Krok 1: wejdźcie na www.GOV.pl

Krok 2: w sekcji Usługi dla obywatela (menu po lewej stronie) wybierzcie Kierowcy i pojazdy, a tam e-usługę Sprawdź swoje punkty karne.

Krok 3: kliknijcie przycisk Sprawdź swoje punkty karne. Zalogujcie się profilem zaufanym.

Krok 4: dotarliście do celu! Informacja o Waszych punktach karnych wyświetli się od razu.

Z tej możliwości, od początku roku, Polacy skorzystali 285 628 razy. W styczniu – 64 532, lutym – 62 799, marcu – 48 793, kwietniu – 48 258, maju – 47 461, czerwcu – 57 889, a w lipcu – 55 896 razy.

Jeśli na ostatni wakacyjny turnus nie ruszacie autem, a autobusem lub autokarem – dla Was też coś mamy. To e-usługa Bezpieczny Autobus. Dzięki niej dowiecie się, czy pojazd, do którego wsiadacie powinien ruszać w trasę.

- To jedna z najprostszych i najszybszych e-usług. Aby z niej skorzystać potrzebujemy tylko numeru rejestracyjnego autobusu lub autokaru, którym ruszamy w trasę – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Od początku roku Polacy skorzystali z niej 644 230 razy – dodaje szef MC.

Oto, jak z niej skorzystać:
Krok 1: wejdźcie na stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl

Krok 2: wpiszcie tam numer rejestracyjny autobusu i kliknijcie Sprawdź autobus.

Moment po tym, kiedy to zrobicie – na ekranie Waszego smartfonu lub komputera wyświetlą się najważniejsze informacje, z których dowiecie się m.in.:
 •     czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,
 •     czy autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
 •     czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony,
Poznacie także dane techniczne, np. liczbę miejsc oraz stany licznika z badań technicznych (informacje o stanie licznika są gromadzone w bazie od 2014 r.).

Kiedy w tym roku Polacy najczęściej sprawdzali bezpieczeństwo autobusów? Co ciekawe – w kwietniu. Wtedy skorzystali z naszej e-usługi 161 092 razy. A tak wyglądało to w pozostałych miesiącach: styczeń – 90 614, luty – 87 327, marzec – 85 760, maj – 71 590, czerwiec – 78 299, lipiec – 69 548.

Bezpiecznej podróży!
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
 • Dodaj do Google Bookmarks
 • Dodaj na Śledzika
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj do Wykop
 • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
 • Twitter
 • Facebook
odwiedź nas na: