GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

U nas działa, czyli Dzień Informatyka

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2020-06-08 14:11 - czytano: 238 razy - dodaj komentarz
U nas działa, czyli Dzień InformatykaSpora część dzisiejszych maturzystów będzie studiowało informatykę. To od lat jeden z najpopularniejszych kierunków studiów. I dobrze! Nikt chyba już nie wyobraża sobie życia bez informatyków. Szczególnie w taki dzień jak dziś – Dzień Informatyka. Ilu informatyków potrzeba, aby wkręcić żarówkę? Żadnego. To problem sprzętowy. Kto ma zrozumieć, zrozumie ten żart. „Informatyk” to bardzo pojemne określenie – liczba informatycznych profesji sięga dziś już kilkudziesięciu.
REKLAMA
Nie wszyscy to wiedzą, ale informatycy to także m.in. specjaliści ds. sieci komputerowych, bezpieczeństwa informacji, projektanci gier komputerowych, serwisanci i projektanci sprzętu komputerowego, specjaliści od sztucznej inteligencji i komputerowej analizy danych oraz oczywiście programiści.

- Od lat aktywnie wspieramy rozwój młodych talentów informatycznych. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy program rozwoju zaawansowanych kompetencji cyfrowych. Dzięki niemu studenci oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych zdobędą cenną wiedze i umiejętności z zakresu algorytmicznego rozwiązywania problemów, programowania oraz projektowania gier komputerowych – przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Przystępując do programu młodzież może wybrać, w którym obszarze chce poszerzać swoją wiedzę, zgłaszając się do „Mistrzostw w Algorytmice i Programowaniu” lub do „Mistrzostw w Projektowaniu Gier Komputerowych”.

- W obecnie trwających pilotażowych edycjach w projekcie bierze udział 640 uczniów. A to dopiero początek. W trakcie całego programu, a zaplanowaliśmy go do 2029 roku, weźmie w nim udział 5 tysięcy uczniów – dodaje szef MC. 

Zaprogramowani na kompetencje
A to nie wszystko – w tym roku otwieramy program również dla studentów! Planujemy, że w ciągu 10 lat obejmiemy wsparciem 5 tysięcy osób.

Czy program mógłby się udać bez wsparcia nauczycieli i wykładowców? Oczywiście, że nie. Dlatego będziemy im pomagać rozwijać swoje kompetencje merytoryczne i metodyczne. Tak by jeszcze lepiej wspierali w rozwoju młode talenty informatyczne. Wierzymy, że dzięki Programowi Rozwoju Talentów Informatycznych jeszcze więcej młodych talentów będzie miało szanse rozwoju w branży IT.

Tak jak wspominaliśmy informatyk to także programista, a do tych mamy szczególną słabość. Zależy nam, aby możliwie największa grupa młodych ludzi z różnych stron Polski miała szansę na zdobycie kompetencji przyszłości, jaką jest właśnie programowanie.

W 2018 r., w 16 miastach średniej wielkości otworzyliśmy Kluby Młodego Programisty. To miejsca, w których uczniowie z klas 1-6 mogli brać udział w bezpłatnych warsztatach programowania. Kilka tygodni temu, z oczywistych względów uruchomiliśmy Klub Młodego Programisty online. Zainteresowanie zajęciami przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. W każdych zajęciach biorą udział tysiące osób!

U nas działa!
- Nauka programowania to dobry pomysł nie tylko ze względu na dynamicznie zmieniający się rynek pracy, który jest otwarty na różnego rodzaju specjalistów IT. Kompetencje, które zdobywamy ucząc się programowania, to w dużej mierze takie umiejętności, które przydadzą się nie tylko na rynku pracy, ale i w codziennym życiu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Nauka programowania, to nie tylko dobra inwestycja w przyszłość dzieci. To także sposób na zdobycie takich umiejętności jak logiczne myślenie, analizowanie informacji, czy szukanie niestandardowych rozwiązań. Warto tego spróbować – dodaje szef MC.

Wszystkim informatykom w dniu ich święta życzymy wszystkiego, co najlepsze. Przede wszystkim jednak tego, by zawsze - na każde pytanie i z czystym sumieniem - mogli odpowiadać, to co lubią najbardziej: u nas działa.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: