czwartek, 28 marca, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    NASK współpracuje z koreańską agencją bezpieczeństwa

    Zobacz również

    Promowanie wspólnych działań, wymianę informacji, doświadczeń i dobrych praktyk w dziedzinie cyberbezpieczeństwa zakłada porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding) podpisane przez Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz koreańską agencję państwową Korea Internet & Security Agency (KISA). Państwowy Instytut Badawczy NASK jako jeden z kluczowych graczy na polu cyberbezpieczeństwa sektora publicznego i prywatnego w Polsce nawiązał współpracę z wiodącą w tej dziedzinie

    - Reklama -

    jednostką z Korei Południowej  – agencją KISA, która promuje zagadnienia bezpieczeństwa w sieci zarówno w sektorze administracji publicznej, jak i wśród podmiotów prywatnych.

    – Właściwe funkcjonowanie i bezpieczeństwo środowiska cyfrowego – w tym internetu – jest kluczowe dla działania naszych państw i społeczeństw, a także stymuluje rozwój, innowacje oraz dobrobyt. Zarówno organizacje publiczne, jak i prywatne, a także jednostki, odgrywają rolę w zarządzaniu ryzykiem w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz chronieniu otoczenia cyfrowego, dlatego taka współpraca jest istotna na poziomie lokalnym, regionalnym i międzynarodowym – czytamy w zawartym pod koniec kwietnia porozumieniu.

    Bilateralna współpraca zakłada m.in. wymianę informacji na temat regulacji, dobrych praktyk i incydentów w zakresie bezpieczeństwa sieciowego, a także wspieranie obu stron porozumienia w zapobieganiu cyberzagrożeniom wymierzonym w oba państwa w zakresie dopuszczonym przez miejscowe przepisy, regulacje i wewnętrzne wytyczne.

    Obie strony mają też wymieniać zaproszenia na seminaria i konferencje dotyczące zagadnień zawartych w porozumieniu oraz promować i rozwijać współpracę w zakresie poszerzania zasobów wiedzy.

    Porozumienie o współpracy między NASK i KISA zostało zawarte na okres trzech lat z możliwością automatycznego przedłużenia na kolejne trzy. 

    W ubiegłym roku w październiku przedstawiciele kilkudziesięciu państw świata podczas pierwszego posiedzenia Grupy Roboczej ds. Cyberbezpieczeństwa omawiali w Seulu znaczenie międzynarodowej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Spotkaniu współprzewodniczył Karol Okoński, ówczesny wiceminister cyfryzacji oraz Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa. Udział w spotkaniu wziął także Krzysztof Silicki, Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji w NASK, który omówił rolę i znaczenie instytutu w polskim systemie cyberbezpieczeństwa.

    W trakcie pobytu w Seulu polska delegacja spotkała się również z szefostwem Koreańskiej Agencji Cyberbezpieczeństwa (KISA). Tematem było nawiązanie bliższej współpracy między KISA a NASK, nie tylko na poziomie operacyjnym (wymiana informacji o zagrożeniach, dzielenie się dobrymi praktykami), ale także w obszarze badań i rozwoju. Obie instytucje mają podobny profil działalności.

    ŹródłoNASK
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Sztuczna inteligencja, prawdziwe ryzyko. Jak cyberprzestępcy mogą oszukać AI?

    Użytkownicy ChatGPT generują nawet 100 mld słów dziennie . Tzw. duże modele językowe (large language model, LLM) bazujące na...