piątek, 29 marca, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    74proc. przedsiębiorstw doświadczyło naruszenia bezpieczeństwa systemów przemysłowych

    Zobacz również

    Trend, w ramach którego w firmach łączone są ze sobą systemy z dziedziny technologii informacyjnej (IT) oraz operacyjnej (OT), pomimo licznych zalet, niesie ze sobą również duże ryzyko pod względem cyberbezpieczeństwa. Według opublikowanego przez Fortinet raportu o bezpieczeństwie technologii operacyjnych, 74% przedsiębiorstw doświadczyło w ostatnim roku naruszenia bezpieczeństwa tych systemów.

    - Reklama -

    Technologie operacyjne i informacyjne od początku ich istnienia były zarządzane osobno, ale przez ostatnich 12–18 miesięcy coraz częściej obserwuje się próby połączenia tych dwóch środowisk. Wykorzystywanie analizy danych czy uczenia maszynowego w systemach OT usprawniło ich produktywność oraz skuteczność, a dodatkowo zwiększyło szybkość reakcji na zagrożenia.

    Specjaliści od OT muszą jednak zdawać sobie sprawę z efektów, jakie to połączenie ma wpływ na cyberbezpieczeństwo w kontekście krytycznej infrastruktury. Te firmy, które nie biorą cyberbezpieczeństwa pod uwagę, ryzykują utratę wszystkich zalet, jakie przynosi połączenie OT z IT.  Każda przerwa w działaniu systemów przemysłowych, spowodowana przez ataki hakerskie, może mieć poważne konsekwencje, nawet dla ludzkiego zdrowia i życia.

    Główne cyberzagrożenia związane z OT

    Fortinet przeprowadził badanie wśród firm działających w branży produkcyjnej, opiece zdrowotnej, sektorze energetycznym, usługach komunalnych oraz transporcie, które zatrudniają ponad 2,5 tys. pracowników. Wyniki pokazują najbardziej zagrożone obszary OT i najczęstsze rodzaje cyberataków.

    W ciągu ostatnich 12 miesięcy 74% przedsiębiorstw związanych z OT było ofiarą włamania i kradzieży danych – dla wielu firm miało to poważne skutki, takie jak utrata zysków, wrażliwych informacji i reputacji.

    Według ankietowanych najczęstsze formy zagrożeń dla systemów OT to złośliwe oprogramowanie, phishing, spyware oraz włamania na urządzenia mobilne. Te rodzaje ataków utrzymują się z następujących powodów:

    • Słaba widoczność: 78% przedsiębiorstw ma ograniczone możliwości podglądu aktualnego stanu zabezpieczeń technologii operacyjnej, stąd zespoły ds. cyberbezpieczeństwa nie mogą dostatecznie szybko wykrywać podejrzanej aktywności i reagować na nią.
    • Niedobór personelu: niewystarczająca liczba specjalistów to jeden z największych problemów w branży cyberbezpieczeństwa. Również brak wyszkolonych kandydatów na stanowiska ochrony OT budzi niepokój liderów tego sektora, którzy chcą wdrożyć nowe zabezpieczenia.
    • Gwałtowne zmiany: 64% ankietowanych zgadza się, że trudno nadążyć im za wszystkimi zmianami w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Jednocześnie obawiają się, że spowolnienie transformacji może oznaczać utratę przewagi nad konkurencją.
    • Złożoność sieci: Środowiska sieci OT są bardzo skomplikowane – wymagają monitorowania i zabezpieczenia od 50 do nawet 500 urządzeń, z których wiele pochodzi od różnych producentów. Oznacza to duże trudności, gdyż każde urządzenie przechowuje inne dane i jest inaczej skonfigurowane pod kątem zabezpieczeń.

    Jak zwiększyć bezpieczeństwo OT?
    Firmy wykorzystujące technologie operacyjne mogą podjąć zróżnicowane działania, aby poprawić swoją ochronę i zminimalizować ryzyko związane z przerwami w działaniu w wyniku ataków. 62% z nich zadeklarowało, że chce w tym roku znacząco zwiększyć budżet przeznaczony na cyberbezpieczeństwo, a 70% zamierza zmodyfikować strategię bezpieczeństwa przez powołanie dyrektora ds. bezpieczeństwa informatycznego (CISO) odpowiedzialnego za zabezpieczenia OT – obecnie tylko 9% osób na tym stanowisku zarządza ochroną OT.

    Fortinet zbadał też różnice pomiędzy przedsiębiorstwami, które przez ostatnie 12 miesięcy nie doświadczyły żadnych ataków a tymi, które wykryły ich ponad sześć. Te pierwsze wykorzystywały wachlarz metod zapewniających wzmożoną ochronę, między innymi:

    • wielostopniowa autoryzacja,
    • kontrola dostępu bazująca na rolach,
    • segmentacja sieci,
    • przeprowadzanie oceny zgodności zabezpieczeń,
    • zarządzanie i analiza wypadków

    Dalsze łączenie systemów OT z IT będzie wymagało uwzględnienia tych metod. Dzięki temu osoby odpowiedzialne w firmach za bezpieczeństwo informatyczne uzyskają również lepszy wgląd w środowisko OT, przez co będą mogły zredukować ryzyko ataków – mówi Jolanta Malak, dyrektor Fortinet w Polsce.

    ŹródłoFortinet
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    OVHcloud poszerza portfolio chmury publicznej o usługę Managed Rancher Service

    OVHcloud, europejski lider w dziedzinie chmury, podczas konferencji KubeCon Europe 2024 ogłosiła wprowadzenie nowych usług do rosnącej oferty chmury...