GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Polska w światłowodowej czołówce

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2019-04-25 15:34 - czytano: 280 razy - dodaj komentarz
Polska w światłowodowej czołówceWedług najnowszej edycji analizy FTTH Council oraz IDATE DigiWorld – Europe Broadband Status, Polska współtworzy europejską czołówkę państw z najwyższymi wzrostami w rankingach wykorzystania szybkiej łączności z Internetem poprzez sieci światłowodowe. Pod względem ilości gospodarstw domowych znajdujących się w ich zasięgu, Polska, z wynikiem 40,5% przyrostu w okresie od 09.2017 do 09.2018, ustępuje jedynie Włochom, gdzie odsetek ten wyniósł tylko nieznacznie więcej – 43,1%.
REKLAMA
Wysokie pozycje zajmujemy również w pozostałych kategoriach rankingowych.

Wszędzie na podium
Trzecie miejsce pod względem pokrycia zasięgiem infrastruktury światłowodowej gospodarstw domowych przypadło natomiast Wielkiej Brytanii (22,8% r/r). Drugie miejsce na podium przypadło Polsce także w klasyfikacji przyrostu ilości gniazd abonenckich zainstalowanych przez czołowych graczy rynku telekomunikacyjnego. W tej kategorii Polska osiągnęła wzrost na poziomie 40,5% r/r, wyprzedzając Francję, która zanotowała wynik równy 36,9%. Rywalizację w tym obszarze również wygrały Włochy, gdzie ich liczba we wspomnianym wcześniej okresie wzrosła aż o 77%.

Jak zaś przedstawia się kwestia przyrostu ilości abonentów usług dostępu Internetu poprzez sieci światłowodowe? Tutaj, zwycięska pozycja przypadła Wielkiej Brytanii, gdzie subskrybentów usługi FFTH przybyło o 83,2%. Należy jednak pamiętać, że jest to kraj po raz pierwszy uwzględniony w rankingu FTTH Council, który znacznie później rozpoczął swoją przygodę z rozszerzaniem zasięgu infrastruktury światłowodowej. Za nią uplasowały się Włochy (72,5% r/r), zaś podium „zamyka” Polska, gdzie w ciągu roku przybyło 36% abonentów Internetu światłowodowego.

– Wysokie pozycje cieszą, zważywszy na fakt, iż w europejskim rankingu generalnym jesteśmy sklasyfikowani wyżej niż UK czy Włochy. Świadczy to o większym doświadczeniu i zaawansowaniu działań oraz inwestycji w systematyczne powiększanie zasięgu sieci szybkiego dostępu do Internetu. To również sygnał, że zmierzamy w dobrym kierunku by zostać już niebawem krajem uznanym przez analityków tego corocznego opracowania za dojrzały w kwestii wykorzystania łączności z globalną siecią przez światłowody. Oraz, dołączyć tym samym do takich gospodarek jak Szwecja, Hiszpania czy Norwegia - tłumaczy Jacek Wiśniewski, prezes zarządu NEXERY.

Europa spod znaku FTTH
Najlepszy obraz światłowodowej rewolucji we wszystkich państwach wspólnoty europejskiej (EU39) przedstawiają statystyki sięgające do początków dekady. W grudniu 2010 łączna liczba subskrybentów usługi FTTH wynosiła 7 mln – pod koniec 2018 roku było to już 60 milionów. Równie imponujący wzrost można zauważyć także w przypadku ilości gospodarstw domowych w zasięgu szybkich sieci światłowodowych – z 29 mln na koniec 2010r powiększyła się ona do 160 mln w grudniu minionego roku.

Inicjatywy w regionach trendem przewodnim

Autorzy raportu jako kluczowy trend minionego roku wskazali zarówno publiczne jak i prywatne inicjatywy i inwestycje poświęcone ekspansji zasięgu sieci światłowodowych oraz nareszcie silnie widoczny zwrot w stronę udostępniania ich „trudno osiągalnym” obszarom. – Mowa tutaj oczywiście o regionach cyfrowo wykluczonych oraz internetowych białych plamach, a więc obszarach oddalonych od dużych ośrodków miejskich, w których dostępność szybkiej łączności z siecią jest powszechna. W pełni zgadzamy się z ekspertami FFTH Council co do faktu, iż o rzeczywistej sile krajów europejskich w kwestii wykorzystania szybkiej łączności z Internetem decydować będzie tempo oraz skuteczność docierania z infrastrukturą światłowodową do małych miejscowości oraz wsi, o czym świadczą również realizowane przez nas inwestycje – reasumuje Jacek Wiśniewski z NEXERY.
Źródło: Nexera
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: