czwartek, 18 kwietnia, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Proptech awangardą cyfryzacji sektora nieruchomości

    Zobacz również

    Cyfrowa Transformacja na naszych oczach zmienia paradygmat funkcjonowania niemal każdej branży. Obserwujemy wprawdzie różne prędkości adopcji nowoczesnych technologii teleinformatycznych w poszczególnych sektorach, a zjawisko to ma podłoże w wielu czynnikach, takich jak: trendy społeczne wymuszające zmiany o charakterze transformacyjnym, otwartość danego sektora na zmiany – tu obserwujemy różne podejścia – od telekomunikacji, która rozpoczęła cyfryzację jako pierwsza, poprzez

    - Reklama -

    retail, gdzie w znacznej mierze zmiany wymusza rynek konsumencki, aż po rynki regulowane, jak finanse – gdzie z kolei konkurencja w postaci FinTech i InsurTech wskazała jedyny możliwy kierunek transformacji i sektor energetyczny, chyba najbardziej konserwatywny, który jednak dzięki globalnemu trendowi Przemysłu 4.0 został niejako przymuszony do odkrywania nowych pokładów efektywności operacyjnej i finansowej właśnie w cyfryzacji.

    Ciekawie na tym tle wygląda branża nieruchomości, z jednej strony targana czynnikami koniunkturalnymi, a z drugiej stająca naprzeciw rosnącym w olbrzymim tempie oczekiwaniami zarówno konsumentów, jak i klientów biznesowych. I kiedy czołowi gracze rynku zastanawiali się czy i w jaki sposób sięgnąć w tym sektorze po cyfryzację nad Wisłę dotarł trend PropTech (ang. property + technologies) przynosząc wiele odpowiedzi i przykładów.

    Jak się bowiem okazało technologie ICT (ang. information and communication technologies) otwierają wiele nieosiągalnych dotąd możliwości w zakresie optymalizacji powierzchni biurowych, sklepowych, zarządzania energią, budynkami, czy miejscami parkingowymi, co bezpośrednio przekłada sie na komfort, bezpieczeństwo – z punktu widzenia najemcy, oraz lojalizację i efektywność ekonomiczną z punktu widzenia spółki zarządzającej nieruchomością.

    Proptech wynosi jednak klasyczne usługi związane z zarządzaniem budynkami na poziom spójnej koncepcji zarządzania nieruchomością, obsługi klientów – najemców biznesowych czy też indywidualnych, bezpieczeństwa i komfortu.

    Dominuje podejście platformowe, integrujące wiele rodzajów usług dla klientów w jednej aplikacji. Przykładem może być projekt firmy Skanska o nazwie Connected by Skanska, w którym wspólnie z Microsoft zostaną wdrożone najnowocześniejsze rozwiązania cyfrowe, takie jak sztuczna inteligencja, IoT czy rozszerzona rzeczywistość.

    Takie platformy mogą integrować i oferować użytkownikom wiele funkcji, które dotychczas, nawet jeśli były dostępne, to nie były zarządzane i oferowane centralnie, nie wykorzystywały mechanizmów uczących się i nie dostosowywały zakresu swoich ofert do określonych preferencji swoich użytkowników. Teraz to możliwe, a proptech wyznacza nowe standardy w budownictwie kubaturowym i obsłudze nieruchomości!

    Na polskim rynku to wciąż nowość, ale na szczęście możemy czerpać inspiracji z projektów, jakie są realizowane za granicą. Tam integracja usług dla mieszkańców nieruchomości to w przypadku wielu realizacji codzienność.

    Mówimy o integracji wielu usług oferowanych przez wielu partnerów biznesowych współpracujących ze spółką zarządcy nieruchomości. Mogą to być sieci sklepów i piekarni, kina, teatry, wypożyczalnie samochodów, czy skuterów, firmy ochroniarskie i inne. Dzięki temu proptech może na jednej platformie zaoferować najemcom takie usługi, jak:

    • Sprawdzanie dostępności towarów w sklepach i zamówienia lub rezerwy do wypróbowania. Następnie dostawy zakupionych produktów do domu.
    • Usługi pralni.
    • Dostępność samochodów, skuterów, rowerów – rezerwacja i rozliczenia.
    • Usługi konserwacji i ochrony.
    • Zamawianie biletów do kina/teatru/mecze – czyli szeroko rozumiana rozrywka.

    To tylko przykłady, ale integracja tego typu usług oraz analiza behawioralna ich odbiorców jest dziś możliwa dzięki technologiom, takimi jak chmura obliczeniowa, mobilność, IoT, Sztuczna Inteligencja. Tworzy to okazję do wdrażania nowych modeli biznesowych, kooperacji między różnymi branżami: retail – property, czy entertiment – property, w których to spółka zarządzająca nieruchomością staje się operatorem usług, zwiększając istotnie możliwości generowania biznesu na bazie lojalnych klientów.

    Z punktu widzenia zarządcy, dodatkowymi wartościami są usługi pozwalające na optymalne wykorzystanie powierzchni i efektywne zarządzanie. Platforma cyfrowa może integrować również tego rodzaju usługi:

    • Zdalne monitorowanie budynków i przestrzeni i wynikajace z tego analizy, np. ruchu w pomieszczeniach, salkach konferencyjnych, itp.
    • Przewidywanie awarii urządzeń w budynkach: windy, schody, klimatyzatory, itp.
    • Efektywność energetyczna.
    • Dostosowanie cen energii i innych mediów do aktualnego poziomu cen na rynku, bilansowanie własnego wytwarzania energii elektrycznej – np. z panelów fotowoltaicznych na dachu.
    • Optymalizacja powierchni biurowych/handlowych/miejsc parkingowych.

    Do najważniejszych zagadnień technologicznych proptech, po które sięgają spółki budowlane i zarządcy nieruchomości różnego przeznaczenia są:

    • Internet Rzeczy – wykorzystywany do akwizycji informacji dot. zużycia mediów, eksploatacji instalacji i urządzeń budynkowych na niespotykaną dotąd skalę. Również do śledzenia i identyfikacji osób w przestrzeni budynku i parkingu.
    • Sztuczna Inteligencja – która pozwoli na znacznie większą automatyzację procesów monitorowania i utrzymania nieruchomości niż przy wykorzystaniu standardowych rozwiązań typu BMS. Dziś technologia pozwoli na uczenie się nowych reguł dotyczących wykorzystania mediów, używania pomieszczeń, np. sal konferencyjnych czy miejsc parkingowych, przewidywania sytuacji – np. pogody i dopasowania do niej warunków panujących w pomieszczeniu wcześniej, niż dopiero po dokonaniu fizycznego pomiaru.

    AI To największa zmiana w zasadzie funkcjonowania systemów IT i OT i nie pozstanie bez wpływu równeiż na branżę nieruchomości.

    • Rozszerzona Rzeczywistość – lub inaczej mieszana rzeczywistość to technologia, która na otaczający użytkownika obraz rzeczywiaty urządzenie (np. specjalne okulary) nakładają chologramy rozbudowując widok o cyfrową wizualizację.
    • Blockchain – technologia rozproszonego przetwarzania informacji umożliwi wykorzystanie jej w obrocie na rynku walutowym, giełdowym a wkrótce również w obszarze ksiąg wieczystych z pominięciem notariuszy w ich dzisiejszej postaci i formie.

    Cóż, niemal każdy współczesny biznes staje się po trosze biznesem technologicznym. Zaawansowana informatyka zdominowała już wiele aspektów naszego życia oraz otworzyła nowe możliwości optymalizacji i rozwoju w biznesie. Branża nieruchomości nie zadaje już sobie pytania czy skorzystać z tych możliwości, ani nawet kiedy. Pytanie, które dziś zadają sobie czołowi gracze tego sektora w Polsce brzmi jak. W tym natomiast doskonale może pomóc współpraca z Microsoft w Polsce.

    ŹródłoMicrosoft
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    LG oferuje niezwykłe doświadczenie stylu życia we współpracy z Moooi na Milan Design Week

    LG Electronics, we współpracy z holenderską marką lifestyle’ową premium Moooi, prezentuje wystawę „A Life Extraordinary” na Milan Design Week...