czwartek, 28 marca, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    3 miliony Polaków ma już Profil Zaufany

    Zobacz również

    3 miliony Polaków korzysta już z Profilu Zaufanego (PZ). Jeśli nie wiesz po co z niego korzystać i do czego jest potrzebny, przeczytaj. – Warto mieć swój Profil Zaufany. Wciąż przybywa spraw, które dzięki niemu można załatwić – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dzięki Profilowi Zaufanemu można nie tylko potwierdzić swoją tożsamość w Internecie, ale i złożyć podpis zaufany – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

    - Reklama -

    Podpis zaufany to podpis elektroniczny, którym możemy podpisać się na pismach, podaniach czy wnioskach składanych do podmiotów publicznych.
    Ja to ja

    Profil Zaufany to potwierdzony zestaw danych – imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Jest tak zabezpieczony, by nikt – poza jego właścicielem – nie mógł go użyć. Dzięki temu każda osoba, która ma Profil Zaufany jest wiarygodna.

    Korzystając z  Profilu Zaufanego skutecznie potwierdzisz swoją tożsamość w Internecie oraz np. – jeśli jest to niezbędne do załatwienia sprawy – podpiszesz wniosek.

    – Profil Zaufany może założyć każdy kto ma numer PESEL. Można to zrobić od ręki, za darmo, w dowolnym momencie. Jest ważny 3 lata. Po tym czasie warto go przedłużyć – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.  – Dzięki Profilowi Zaufanemu można korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych. To np. jedyny sposób na zalogowanie się do Internetowego Konta Pacjenta, gdzie znajdziemy historię naszych wizyt lekarskich – dodaje.

    Dwie drogi

    Jeśli przekonaliśmy Cię, że warto mieć Profil Zaufany, nie odkładaj tego na później. Są dwa sposoby, by założyć PZ. Pierwszy – przez Internet, za pomocą internetowego konta bankowego.

    Drugi – w punkcie potwierdzającym.

    Twoje dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego nie musisz już potwierdzać ich osobiście w urzędzie. Jak to załatwić?

    Przede wszystkim, sprawdź, czy Twój bank ma możliwość założenia Profilu Zaufanego. Zaloguj się na swoje konto bankowe. Wyszukaj formularz zakładania Profilu Zaufanego. Uważnie czytaj informacje przekazywane podczas procesu rejestracji. Gotowe! Za każdym razem, gdy chcesz zalogować się z wykorzystaniem Profilu Zaufanego, wybieraj opcję logowania przez system tego banku.

    Jeśli nie masz konta w jednym z banków, które umożliwiają założenie PZ, nic straconego. Wybierz drugą drogę – wizytę w punkcie potwierdzającym. Zanim się tam wybierzesz, wejdź na stronę Profilu Zaufanego lub na stronę ePUAP. Kliknij „Zarejestruj się”. Wypełnij formularz. W ten sposób złożysz wniosek o założenie PZ. Sprawdź, czy dobrze pamiętasz podany identyfikator i hasło — zaloguj się na stronie Profilu Zaufanego, czyli www.pz.gov.pl.

    Następnie idź do wybranego punktu potwierdzającego. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Punktami potwierdzającymi są np. delegatury Urzędów Wojewódzkich, urzędy gminy, urzędy skarbowe, czy poczty. W sumie na terenie całego kraju funkcjonuje niemal 1500 takich punktów. Sprawdź adres najbliższego punktu potwierdzającego.

    Droga dostępu

    Dzięki Profilowi Zaufanemu możesz korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych. Takimi portalami są m.in.:

    • serwis OBYWATEL.GOV.PL – dzięki Profilowi Zaufanemu sprawdzisz tutaj m.in. swoje punkty karne, swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych, czy Twój dowód jest unieważniony. Złożysz też wniosek o nowy dowód osobisty (e-dowód),
    • Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) — możesz tu np. umówić się na wizytę w placówce ZUS, wysłać wnioski, sprawdzać swoje zwolnienia lekarskie, sprawdzić, czy pracodawca zgłosił cię do ubezpieczeń, sprawdzić informacje o stanie swojego konta ubezpieczeniowego w ZUS,
    • Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej (CEIDG) — możesz tu np. założyć firmę, wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą, uzyskać dane osób, które prowadzą firmy w Polsce.

    Profil Zaufany to także najszybszy sposób na sprawdzenie e-PITA.

    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Sztuczna inteligencja, prawdziwe ryzyko. Jak cyberprzestępcy mogą oszukać AI?

    Użytkownicy ChatGPT generują nawet 100 mld słów dziennie . Tzw. duże modele językowe (large language model, LLM) bazujące na...